INTERNATIONAL PATIENT

Yoğun Meme Dokusunu Tanıyalım: Her Kadının Bilmesi Gerekenler

2023 yılının Mart ayında, FDA, hastalara gönderilen mamogram raporlarında meme yoğunluğunun yer alması gerektiğini belirten bir kural yayınladı. Peki meme dokusu yoğunluğunu bilmek neden önemli?

Meme sağlığı, kadın genel sağlığının kritik bir parçası ve meme dokusunun bileşimini ve olası etkilerini anlamak, meme kanseri taraması ve risk yönetimi hakkında bilinçli kararlar vermek için önemli. İşte tüm kadınların  yoğun meme dokusu hakkında bilmesi gerekenler:

Yoğun Meme Dokusu Nedir?

Meme dokusu, yağ, süt üreten bezler ve lifli doku kombinasyonundan oluşur. Meme dokusunun yoğunluğu, göğüs içindeki bezler ve lifli doku ile yağ dokusu arasındaki oranı ifade eder. Temel olarak, yağa göre daha fazla bez ve lifli doku varsa, meme dokusu daha yoğundur.

Yoğun Meme Oldukça Yaygındır

Yoğun meme dokusuna sahip olmak tamamen normaldir ve yaygın bir durumdur. Meme yoğunluğu yaşla azalsa da, aslında, istatistikler, 40 yaş üstü kadınların %40’ından fazlasının yoğun meme dokusuna sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, gerek kendi kendine meme muayenesi olsun, gerekse de doktorunuzun klinik muayenesi esnasında olsun, yoğun meme dokusu elle tespit edilemez. Yoğun meme dokusu sadece mamogramları inceleyen bir radyolog tarafından belirlenebilmektedir.

Meme Kanseri Teşhisine Etkisi

Yoğun meme dokusu, radyologların mamogramlarda kanser lezyonlarını görmesini zorlaştırır. Yoğun (lifli ve bezli) gmeme dokusu mamogramda beyaz görünür. Memedeki kitleleri ve kanser oluşumu da beyaz görünebilir, bu nedenle yoğun dokuları ayırt etmek daha zor olabilir. Buna karşılık, yağ dokusu neredeyse siyah görünür, bu nedenle çoğunlukla yağ dokusu olan bir memede beyaz görünen bir tümörü görmek daha kolaydır.

Artan Meme Kanseri Riski

Başka bir önemli nokta, yoğun dokunun meme kanseri için bir risk faktörü olarak kabul edilmesidir. Şu anda neden yoğun meme dokusunun meme kanseri riski ile ilişkilendirildiği tam olarak bilinmemektedir. Yoğun meme dokusunun, anormal hücrelere dönüşebilecek daha fazla hücre içermesinden kaynaklanabildiği düşünülmektedir.

Göğüs Yoğunluğu Hakkında Bilgi Almanın Önemi

Daha yoğun meme dokusuna sahip kadınların meme kanseri riski daha yüksektir. Bu nedenle, göğüs yoğunluğunuzu anlamak, genel meme kanseri riskinizi değerlendirmek için önemlidir.

Ülkemizde mamogram sonuçlarında göğüs yoğunluğu raporlaması zorunlu tutulmamıştır. Hem meme kanseri riski hem de tespiti konusundaki kritik rolü göz önüne alındığında, tüm kadınların doktorlarından meme yoğunlukları hakkında bilgi almasının son derece önemli olduğunu belirtmek gereklidir.

Bir sonraki kontrolünüzde doktorunuzla görüşmenizde aklınızda bulunsun:

3D Mamogram

Mümkünse, standart 2D mamogram yerine 3D mamogramı (dijital meme tomografisi, tomosentez) tercih edin. 3D mamografi daha net görüntüler sunar ve yoğun meme dokusundaki anormallikleri tespit etmede daha etkili olabilir.

Ek Tarama Hakkında Soru Sorun

Ek tarama testlerinin seçimi, meme yoğunluğunuza ve diğer risk faktörlerinize bağlıdır. Sağlık profesyoneliniz risk seviyenizi değerlendirmenize yardımcı olabilir ve uygun testleri önerebilir.

Sonuç: Daha Fazla Tarama Testine İhtiyacınız Var mı?

Yüksek risk grubundaysanız, yoğun dokulu memelere sahip olup olmadığınıza bakılmaksızın mamogramınıza ek olarak yıllık meme MR’ı yaptırmak önerilir. Yoğun meme dokusuna sahipseniz ve aksi bir yüksek riskiniz yoksa, yine mamografiye ek olarak meme MR (mümkünse) veya ultrason gibi ek tarama testleri hakkında sağlık profesyonelinizle görüşebilirsiniz.

Sonuç olarak, meme yoğunluğunuzu ve etkilerini anlamak, meme kanserinin erken teşhisi ve meme sağlığınızın korunması  için hayati önem taşır. Unutmayın, meme sağlığı konusunda bilgi güçtür ve proaktif yaklaşımınız sağlığınız üzerinde büyük bir fark yaratabilir.

Doktorunuza Soru Sorun