INTERNATIONAL PATIENT


Kolin PET/CT nedir?

Kolin C-11 PET taraması, (choline pet ct scan) tedaviye rağmen geri dönen prostat kanseri (tekrarlayan prostat kanseri) bölgelerini tespit etmeye yardımcı olmak için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Diğer görüntülemelerin yararlı olmadığı durumlarda kullanılabilir.

Kolin C-11 PET taraması, Kolin C-11 Enjeksiyonu adı verilen özel bir kimyasal izleyici kullanan bir pozitron emisyon tomografisi (PET) taramasıdır. Düşük dozlu bilgisayarlı tomografi (BT) taraması genellikle iç anatominin daha iyi gösterilmesine yardımcı olmak için aynı anda yapılır.

 

Choline PET-CT Taraması Neden Yapılır?

Kolin C-11 PET taraması, doktorların, daha geleneksel görüntüleme testlerinin tanımlayamadığı, tekrarlayan prostat kanserinin olası bölgelerini tespit etmesine yardımcı olmak için yapılır.

Kolin PET CT hangi amaçlar için kullanılır?

  • Prostat Bezi ve Cerrahi Yatak Lokalizasyonlu Kanserin Değerlendirilmesi
  • Lenf Nodu Metastazlarının Değerlendirilmesi
  • İskelet Metastazlarının Değerlendirilmesi

Kolin PET/CT’nin Avantajları Nelerdir?

Kolin C-11 PET taraması, doktorların, daha geleneksel görüntüleme testlerinin tanımlayamadığı, tekrarlayan prostat kanserinin olası bölgelerini tespit etmesine yardımcı olabilir. Tekrarlayan prostat kanserinin yerini daha erken belirlemek, doktorunuzun daha etkili tedavi için hedeflenebilecek küçük, izole kanser birikimlerini (prostat içinde ve prostat dışında) tanımlamasına olanak tanıyabilir.


Dr. Nesrin Aslan – PET/CT avantajları nelerdir bilgiler veriyor.

PET/CT’nin Riski Var mıdır?

Kolin PET taramanızda, radyoaktif bir ilaç verildiği için vücudunuz bir miktar radyasyona maruz kalacaktır.  Kullanılan radyoaktif ajanların bilinen alerjik özelliği yoktur. Hamile veya hamilelik şüphesi olan hastalar için olası yarar-zarar oranı göz önünde bulundurulmakla birlikte Choline PET/BT çekimi önerilmemektedir.

PET/CT hastaları için tetkik öncesi ön hazırlıklar nelerdir?

Şeker hastalığınız, hamilelik/hamilelik şüpheniz var ise veya emziriyor iseniz lütfen randevu alırken görevli personeli uyarınız.

  • Kan şekeri normal olan ve diyabet tanısı olmayan hastalar ilaç enjeksiyonundan en az 4 saat önceden katı gıda ve su dışında sıvı gıda almamalıdır.
  • Tip2 diyabeti olan hastalar oral antidiyabetik ilaçlarını almalarında bir sakınca  yoktur.
  • Tip1 ya da insüline bağlı Tip2 diyabeti olan hastalar; sabah erken saatte normal kahvaltı yapıp normal doz hızlı ya da kısa etkili insülini uygulayabilir. Sonrasında su dışında herhangi katı ya da sıvı gıda almaz.
  • Tüm hastaların randevu saatinden 1-2 saat öncesinden başlayarak minimum 2 litre su içmesi önerilmektedir.
  • Kolin PET BT görüntüleme böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanmasında bir sakınca yoktur.

PET/CT’de Görüntüleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kolin C-11 PET taramasında kolin vitamininin radyoaktif bir formu kullanılır. Tarama yapılmadan hemen önce kolunuzdaki bir damara az miktarda izleyici enjekte edilir. Vücudunuzdaki prostat kanseri hücreleri bu izleyiciyi kolaylıkla emer. Bu, doktorların vücudunuzdaki prostat kanseri hücrelerinin alanlarını tespit etmesine yardımcı olur.

PET taraması sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrasında doktorunuz size aksini söylemedikçe, günlük hayatınıza olağan şekilde devam edebilirsiniz.  Radyoaktif maddenin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olmak için bolca sıvı içmeniz gerekecektir.  Bu konuda net bir tanımlama olmamakla birlikte aynı gün gebelere ve küçük çocuklara yaklaşmamanız uygun olacaktır.

Sonuçları kim yorumlar ve sonuçları nasıl alabilirim?

Sonuçlar kliniğimizde bulunan uzman hekimlerimiz tarafından değerlendirilecek ve rapor şeklinde size elden, mail yoluyla ya da talebiniz ve onayınız doğrultusunda hekiminize iletilecektir.

Sık sorulan sorular.

Choline PET/BT fiyatları; iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Yetkili arkadaşlarımız sizleri Kolin PET BT  ücretleri konusunda bilgilendireceklerdir.

SGK tetkiki mi öder mi?

Kolin PET BT tetkiki SGK tarafından ödenmemektedir. SGK’lı hastalarımıza kurumumuzda özel indirimler sağlanmaktadır.

Kurumumuz İstanbul Beşiktaş, Etiler’de hizmet sunmaktadır.

Özel Sağlık Sigortaları ile anlaşmanız var mı?

Tüm özel sağlık sigortaları ile anlaşmamız bulunmaktadır.

 

Onkolojik PET CT