Meme Kanserinde Dijital Mamografi (Tomosentez)

"Mammomat Inspiration Prime Edition” mamografi – tomosentez cihazı, görüntü kalitesinden ödün vermeden hastaların maruz kaldığı radyasyon dozunu yüzde 30’a kadar azaltan  Dijital Mamografi Tomosentez sistemidir.

Mamografi cihazında temel mekanizma, üretilen X ışınını meme organı içinden geçirerek görüntü oluşturmaktır. Üretilen X ışınında istenmeyen saçılmalar kaçınılmaz olup her zaman meydana gelmektedir. Saçılmış radyasyon ise “grid” adı verilen mekanizmalar ile ortadan kaldırılır ve grid kullanımı mamografi çekimi sırasında daha yüksek dozda radyasyon ile çalışmayı gerektirir.

Cihaz saçılmış radyasyonu düzelten yeni bir yazılım içermektedir. Bu yazılım, saçılmış radyasyona neden olan yapıları tespit etmekte ve görüntülerin düzeltilmiş hallerini hesaplayarak, “grid kullanılmadan” daha az dozla yüksek görüntü kalitesi elde etmek için üretilen primer radyasyonun optimum kullanımını sağlamaktadır.

Meme kanserinin erken aşamada tespiti için mamografide amaç; maksimum kalitede görüntü elde etmeye çalışırken bir taraftan da hastaları gereksiz radyasyondan korumaktır. Yeni cihaz ile yüksek görüntü kalitesi elde etmek için gerek duyulan primer radyasyon dozu artmaz tam tersine, sistemin gride ihtiyaç duymayan görüntüleme teknolojisi, hastanın meme dokusunun kalınlığına bağlı olarak, radyasyon dozunu yüzde 30 oranında düşürebilmektedir.

Türkiye’de ilk kez Neolife Tıp Merkezi’nde kullanılmaya başlanmıştır.

Avantajları nelerdir?

  • Çok küçük tümörlerin bile tanısına imkan vererek tümörü erken saptama başarısını arttırır.
  • Net sonuçlar sağlaması nedeni ile hastayı tekrar mamografiye çağırma olasılığını azaltarak hastanın aldığı radyasyon dozunu azaltır.
  • Gereksiz biyopsi ve ameliyat oranını azaltır.
  • Tümörün yerini 3 boyutlu olarak tespit eder.
  • Çekim esnasında memenin standart yöntemlere kıyasla daha az sıkıştırılmasını gerektirerek ağrıyı azaltır.

Radyoloji Uzmanımız Dr. Esra Çay Meme Kanserinde Mamografi hakkında bilgiler veriyor:

Radyoloji Uzmanımız Dr. Esra Çay Meme Kanserinde Tomosentez hakkında bilgiler veriyor:

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left