INTERNATIONAL PATIENT

Tomosemtez mamografi

Tomosentez Dijital Mamografi Nedir?

Tomosentez Mamografi, meme kanseri taramalarında kullanılan klasik mamografi işleminden farklı olarak 3D görüntüleme sağlayan yeni nesil ve yeni teknoloji bir mamografi  görüntüleme sistemidir. “3D Dijital Tomosentez Mamografi’’ olarak adlandırılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, yaşamı boyunca 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Yine Dünya Sağlık Örgütü 40 yaşından itibaren tüm kadınların yılda bir defa mamografi yaptırmasını önermektedir. Mamografi kontrolü tüm kadınlarımız için oldukça önemli bir tarama yöntemidir. Gününüzde  üç çeşit mamografi sistemi kullanılmaktadır.
  • Klasik Mamografi
  • Dijital Mamografi
  • 3D Tomosentez Dijital Mamografi
3D Mamografi, diğer mamografi sistemlerine göre, uzman hekimler tarafından daha çok önerilmektedir. Bu yeni  nesil teknolojinin %30’a varan oranda hatayı azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Merkezimizde bulunan Siemens “Mammomat Inspiration” mamografi – tomosentez cihazı, görüntü kalitesinden ödün vermeden hastaların maruz kaldığı radyasyon dozunu yüzde 30’a kadar azaltmaktadır. Merkezimizde kadınlar için özel oluşturulmuş çekim alanlarında,  kadın teknisyenlerimiz ve  kadın radyoloji uzmanı tarafından mamografi incelemeleri yapılmaktadır.

3D Tomosentez Mamografi Nasıl Çalışıyor?

Cihaz,  her bir göğüsten ve  çeşitli yönlerden, birçok görüntü elde etmek için bir yay içinde hareket ederek görüntü elde eder. Elde edilen bu görüntüler, bilgisayar tarafından üç boyutlu görüntüler halinde getirilir.  Bu sentezleme ile ortaya çıkan üç boyutlu görüntüler kanser hücrelerinin değerlendirilmesine engel olabilecek  doku örtüşmelerine en aza indirger ve radyoloji hekiminin değerlendirmesi için dijital sistemlere aktarılır. Meme kanserinin erken aşamada tespiti için mamografide amaç; maksimum kalitede görüntü elde etmeye çalışırken bir taraftan da hastaları gereksiz radyasyondan korumaktır.  Yeni cihaz ile yüksek görüntü kalitesi elde etmek için gerek duyulan primer radyasyon dozu artmaz tam tersine;  sistemin görüntüleme teknolojisi, hastanın meme dokusunun kalınlığına bağlı olarak, radyasyon dozunu yüzde 35 oranında düşürebilmektedir.

Tomosentez Mamografi İşleminde Ağrı Hisseder Miyim?

3D Mamografi işlemi yapılan kişilerin büyük bir kısmı ağrı hissetmez. Çok az kişi  Tomosentez Mamografi işleminin ağrılı olduğunu ifade eder. Bu  kişilerin de çoğunluğu bu acının saniyeler içinde geçtiğini belirtir. Ağrı ile ilgili veya merak ettiğiniz diğer konulardaki sorularınız var ise, Radyoloji Hekimi Dr. Zülal Ünlüer’den detaylı bilgi edinebilirsiniz.

3D Tomosentez Mamografi Avantajları nelerdir?

  • Tomosentez mamografide tanı konulması zor olan  durumlarda meme kanserinin tespit edilme oranı klasik mamografiye göre daha yüksektir.
  • Çok küçük tümörlerin bile tanısına imkan vererek tümörü erken saptama başarısını arttırır.
  • Net sonuçlar sağlaması nedeni ile hastayı tekrar mamografiye çağırma olasılığını azaltarak hastanın aldığı radyasyon dozunu azaltır.
  • Gereksiz biyopsi ve ameliyat oranını azaltır.
  • Tümörün yerini 3 boyutlu olarak tespit eder ve tanıdaki hata payını azaltır.

3D Tomosentez Mamografiyi  Nasıl  Yaptırabilirim?

Merkezimizde tüm özel sigortalar, bankalar ve birçok kuruluş  ile anlaşmamız bulunmaktadır.  Bunun ışındaki çekim fiyatları ve randevu işlemleri için iletişim merkezimizi arayarak detaylı bilgi  alabilirsiniz. Allianz Sigorta, Mapfre Sigorta   ile ücretsiz kontrol mamografi  anlaşmamız bulunmaktadır.  Poliçesinde ücretsiz mamografi hakkı bulunan tüm  poliçe sahipleri merkezimizde ek bir ücret ödemeden mamografi işlemi yaptırabilirler.  

Doktorunuza Soru Sorun