INTERNATIONAL PATIENTlutesyum tedavisi


Lutesyum PSMA tedavisi nedir?

Lutesyum-177 PSMA (prostat spesifik membran antijeni) tedavisi, vücudun lenf düğümleri ve kemik iliği gibi bölgelerine yayılmış prostat kanseri hücrelerini yok etmeyi amaçlayan bir radyonüklid tedavi yöntemidir.

Prostat kanseri hücrelerinin tahrip edilmesi, sağ kalım süresini artırabilir ve ayrıca kanserin iskeletteki kalıntıları ile ilişkili olan kemik ağrıları gibi semptomları da hafifletme potansiyeline sahip olabilir.

Lutesyum tedavisi genellikle, dirençli prostat kanserinde; kemoterapi radyoterapi ve diğer tedavi yöntemlerinde sonuç alınamayan hastalar için uygulanmaktadır.

Lutesyum PSMA tedavisi nasıl işler?

Lutesyum-177, yakınındaki hücreleri yok edecek hasarlayıcı radyasyon yayan bir radyonüklid maddedir.  Prostat kanseri hücrelerinin yüzeyinde bulunan PSMA reseptörlerini arayıp bulacak bir protein olan PSMA ile kombine edilmiştir.

Lutesyum-177 PSMA hastanın kan dolaşımına verildiğinde, prostat kanseri hücrelerinin üzerindeki PSMA reseptörlerini hedefler ve onlara bağlanır.

Lutesyum-177’nin yaydığı radyasyon zamanla prostat kanseri hücrelerinin ölümüne neden olur.

Lutesyum tedavisi kimler için uygundur?

Mevcut durumda, Lutesyum-177 PSMA tedavisi hormon tedavisi veya kemoterapi gibi diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamamış olan metastazlı prostat kanseri ve ileri evre prostat kanseri hastalarında uygulanmaktadır.

Hastalar tedaviye başlamadan önce PSMA PET-CT taramasına girmeli ve Lutesyum-177 PSMA tedavisinde hedeflenecek olan PSMA reseptörlerinin, kanser hücreleri üzerindeki varlığı teyit edilmelidir.

Lutesyum tedavisinin faydaları nelerdir?

Lutesyum tedavisi olan hastaların büyük bölümünde belirtilerin hafiflemesi gibi olumlu sonuçlar elde edilmesi beklenir. Bazı vakalarda hastalığın uzun süreli gerilemesi sağlanabilir. Ayrıca beklenen sağ kalım süresi de uzatılabilir.

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada lutesyum tedavisinin olumlu sonuçlarını gösteren birçok çalışma mevcuttur.

Tedavi nasıl uygulanır?

Tedavisinin uygulanışı, her 6-8 haftada bir kan dolaşımına enjeksiyon şeklindedir. Tedavi gününde bir damar yolu açılır ve 30 dakika boyunca Lutesyum-177 PSMA damar içine verilir.

Ayrıca bulantı önleyici (antiemetik) ve idrar söktürücüler (diüretik- idrar atımını artırmak için) de eş zamanlı verilir.

Hastalığın olduğu bölgelere yeterince ulaşılabildiğinden emin olmak adına, tedaviden 24-72 saat sonra bir SPECT taraması yapılır.

Hastaların çoğunda 4 tedavi seansı gerekli olur. İki seans sonunda, tedavi yanıtını değerlendirmek amacıyla PSMA PET-CT taraması tekrarlanır. Eğer PSA seviyesi düşerse ve tekrarlanan PSMA taramasında olumlu sonuçlar görülürse, 4 seansı tamamlamak üzere kalan 2 seans tedavi de uygulanabilir.

Lutesyum tedavisi yan etkileri nelerdir?

En yaygın yan etkiler ağızda ve gözlerde kuruluktur. Nadiren de olsa bazı hastalarda bulantı ve kusma görülebilir. Uykuya hafif meyil de yan etkilerdendir. Bu etkilerin çoğu geçicidir ve genellikle birkaç gün sonunda ortadan kalkar.

Yaygın kemik hastalığı olan hastalarda kemik iliği baskılanması da olası bir yan etkidir.

Maliyeti ne kadardır?

Lutesyum PSMA tedavisi Türkiye’de yasal olarak uygulanmakta ve endikasyonu uyumlu olması halinde SGK tarafından karşılanmaktadır.   Tedavi ücretli olacak ise 2024 yılı fiyatları hakkında ve tedavi seyri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılacaktır.  Yine özel sağlık sigortaları tarafından da tedavi ücretleri karşılanmaktadır.

Tedavi süreçleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için iletişim kanallarından bizlere ulaşabilir ve  detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tedaviye nasıl ulaşabilirsiniz?

Lutesyum-177 PSMA tedavisi almak için hastaların, kurumuzu aramaları yeterli olacaktır. Tedavi hakkında detaylı bilgilendirmeler uzmanlar tarafından yapılacaktır.

Yönlendirme evraklarını info@neolife.com.tr adresine e-posta ile gönderebilir veya bize +90 549 860 95 14 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Lutesyum-177 PSMA hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız.