INTERNATIONAL PATIENT

Tüm Vücut MR Nedir?

3 Tesla MR görüntüleme ile yakın zamanda uygulanmaya başlayan  Tüm Vücut MR, tüm insan anatomisini tarayarak  tümörlerin erken safhada tespit edilmesi amacıyla kullanılır. Merkezimizde bulunan 2022 yılında kurduğumuz Siemens marka Yapay Zeka Destekli 3 Tesla MR cihazı ile bu inceleme,  40 dakika sürer ve  tüm vücut görüntülenir.

Tüm Vücut MR çekiminde,  kişi radyasyon almaz.  İnsan sağlığına bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Klasik MR görüntülemede şüpheli bölgeler  ayrı ayrı taranırken, Yapay Zeka Destekli 3 Tesla MR cihazının üzerinde barındırdığı Yapay Zeka Uygulaması ile tek  seansta Tüm Vücut Taraması yapılmaktadır.

Yapay Zeka Destekli 3 Tesla MR cihazı ile yapılan  tetkik vücut içindeki birçok organdaki tümörlerin büyümeden ve yayılmadan erken dönemde teşhis edilmesini amaçlıyor.

Tüm Vücut MR Check-Up Nedir?

Klasik MR cihazlarında,  ilgili yazılımın olmaması, çekim sürelerinin çok uzun olması gibi nedenlerle Tüm Vücut MR teknolojisi yaygın olarak kullanılamamıştır. Günümüzde ise hem Yapay Zeka Teknolojisindeki gelişmeler, hem 3 Tesla MR cihazındaki gelişmeler, bu problemleri ortadan kaldırmış ve Tüm Vücut MR tetkiki yoğun olarak kullanılmaya başlamıştır.

Bu gelişmeler ışığında,  klasik Check-Up’lar  ile birlikte  sağlıklı bireylerde tarama amaçlı Tüm Vücut MR Check-Up’da kullanılmaya başlamıştır.

Tüm Vücut MR Check-Up ‘ı Kimler Yaptırabilir?

Tetkikinin insan sağlığına herhangi bir yan etkisi olmadığından, sağlık halini önemseyen herkes bu tetkiki yaptırabilir.  Yine ailesinde tümör öyküsü veya  tümör riski bulunan  sağlıklı insanlarda bu incelemeyi   yaptırabilir.

Tüm Vücut MR Check-Up ‘ı Kimler Yaptıramaz?

Kapalı alan korkusu olan hastalar,  MR uyumluğu  olduğu bilinmeyen  metalik vücut implantı olan hastalar, Kalp pili olan hastalar  MR’a giremez.

Tüm Vücut MR ile Hangi Organlar Görüntülenmektedir?

Tüm Vücut MR tetkikinde;

  • Beyin, Boyun,
  • Akciğer, göğüs kafesi, karaciğer, pankreas, böbrek, böbrek üstü bezi, karın içi diğer organlar, mesane,
  • Erkeklerde prostat, testis,
  • Kadınlarda rahim ve yumurtalıklar,
  • Kollar hariç kemik yapılar, kaslar incelemeye dahil edilmektedir.

Tüm Vücut MR Check-Up’ı  Tekrarlanabilir mi?

İnceleme radyasyon içermediğinden ve insan sağlığına bilinen bir yan etkisi olmadığından her yıl veya istenildiği zaman tekrarlanabilir.

Tüm Vücut MR Nasıl Yapılır?

Hastalarımızın,  standart MR’lara göre daha ferah ve daha geniş çapa sahip 3 Tesla MR cihazında, 40 dakika, sırtüstü yatar pozisyonda  sabit kalması  ile işlem tamamlanır. Tetkikin herhangi bir ön hazırlığı yoktur. Hastalarımızın bu işlem için 40 dakikalarını ayırmaları yeterlidir.

Tüm Vücut MR Tetkiki  Fiyatı ve Diğer Konularda Detaylı Bilgi Alabilir Miyim?

Tüm Vücut MR  incelemesinin fiyatı, sigorta ücretleri, anlaşmalı kurum bilgileri için iletişim  kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.  Tetkik hakkında detaylı bilgi talebiniz var ise  telefonlarımızdan MR hekimlerimize bağlanarak tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Doktorunuza Soru Sorun