INTERNATIONAL PATIENT

3 TESLA YAPAY ZEKA DESTEKLİ MULTİPARAMETRİK PROSTAT MR NEDİR?

3 Tesla Yapay Zeka Destekli Multiparametrik Prostat MR  prostat kanserinin tanılanmasında çok hassas,  girişimsel olmayan MR görüntüleme incelemesidir. Dünyada ve ülkemizde yaklaşık olarak erkeklerin 1/6 sı  hayatları boyunca prostat kanserine yakalanmaktadır. Prostat kanseri erkeklerde en çok görülen ikinci kanser türüdür.  Bu nedenle prostat kanserinin tespitinde  Yapay Zeka Destekli Multiparametrik Prostat MR çok önemli yere sahiptir. Prostat bezinin anatomisini, fonksiyonlarını ortaya çıkarmakla birlikte, prostat kanserinin tespitinde,  evrelendirilmesinde çok önemli kılavuz olarak kullanılır. Merkezimizde bulunan Yapay Zeka Destekli Multiparametrik Prostat MR cihazı ile Dr. Ümit Tüzün idaresinde Multiparametrik Prostat MR incelemesi yapılmaktadır. Prostat MR konusunda oldukça yüksek bir  tecrübeye sahip olan  Dr. Ümit Tüzün’den  detaylı bilgi edinebilirsiniz.

3 TESLA YAPAY ZEKA DESTEKLİ MULTİPARAMETRİK PROSTAT MR NEDEN YAPILIR?

Dünyada  her yıl 300.000’ den fazla erkek hasta prostat kanseri nedeniyle hayatını  kaybetmektedir. Multiparametrik Prostat MR prostat kanserinin tespitinde hem en hassas yöntem, hem de prostat kanserini en erken evrede gösteren tanı yöntemi olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Multiparametrik MR Kimlere yapılır?

3 Tesla Yapay Zeka Destekli Multiparametrik Prostat MR   prostatta  tümör tespiti veya tümörün olmadığının kanıtlanması,  prostat biyopsisi yapılmadan önce;  klinik prostat kanseri şüphesi olan hastalar,  takipte olan prostat kanseri hastaları ve biyopsisi negatif çıktığı halde, klinik olarak prostat kanseri şüphesi olanlara yapılır.

Multiparametrik prostat MR’ın Önemi Nedir?

  • Prostat kanserini erken dönemde, hassas bir şekilde gösteren tanı yöntemidir.
  • Multiparametrik Prostat MR’ında elde edilen görüntülerin  lokalizasyonu tespit eder ve  prostat biyopside yol gösterici olması.
  • Ailesinde prostat kanseri olan erkeklerde  erken evrede tanı konur.
  • PSA değerleri yüksek riskli erkeklerde prostat kanserine erken evrede tanı konur.

Multiparametrik Prostat MR Tetkiki ve Hazırlığı

İnceleme öncesi hastanın tuvalet ihtiyacını gidermesi ve bağırsak kaynaklı hareketlerin azaltılması için çekim gününden bir gün öncesi sıvı diyet uygulanır. Diğer MR çekimleri gibi, tetkikin insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur.  İncelemeniz sonrasında normal hayatınıza hemen dönüş yapabilirsiniz.

Doktorunuza Soru Sorun