INTERNATIONAL PATIENT

Prostat ve kanseri nedir?

Prostat, ortasından idrar yolu geçen bir organdır. İdrar yolunu tıkayan her türlü problem prostatta sorun çıkarmaktadır . Ancak prostat kanseri genelikle prostatın dış kabuğunda gelişme göstermekte dolayısıyla iç kısma ilerleyip yol alana kadar, hastaların bir çoğu bunu fark edememektedir. Yukarıda belirtildiği gibi 40 yaş sonrası ürolog tarafından yapılan muayenelerde bu kolayca anlaşılmaktadır  . Doktor prostat etrafında olan sertliği kolayca saptayabilmektedir. O yüzden en az yılda iki kez muayene yapılması gerekmektedir.

Metastatik Prostat Kanseri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Prostat kanserinde en belirgin belirtiler

Bu belirtiler sonunda prostat hastalığını anlarız, ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, belirtiler oluşmadan doktorumuza başvurmaktır. Bulgular aynı zamanda prostat kanseri habercisi olabilir, bu yüzden 40 yaşından sonra her erkeğin prostat muayenesi olması ve kan testi yaptırması gerekir.

Prostat kanseri ileri evrelerdeki belirtiler

Tabii ki prostat kanseri ileri evrelerde belirtiler gösterir; çok büyüyen bir prostat idrar yolunu tıkar ve idrara çıkmada büyük soruna yol açar, kemiklere sıçrayan bir kanser kemiklerde ağrı ve sızlama yapar, akciğer metastazları sonucu hastada solunum ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Sonuç olarak üzerinde özellikle durulması gereken nokta, belirtiler başlamadan müdahale edip, hastalık henüz prostatın içindeyken, idrar yolu sıkıştırmadan, kemik ve akciğerlere sıçramadan yakalamaktadır, hastalığı kanseri bu şekilde yakaladığımız zaman  tedaviden mükemmel sonuçlar alabilmekteyiz

Toplumumuz maalesef kulaktan duyma bilgiler ve utangaçlık duygusu ile hareket edip, prostat muayenesinden kaçınmakta, buda ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır,