INTERNATIONAL PATIENT

Nadir Kanserler

Nadir Kanserler ve Genetik Testler

 

Şubat ayının son günü Nadir Hastalıklar Günü olarak kabul edilmektedir. Bugüne kadar tespit edilen 7,000’den fazla nadir hastalık ile dünya genelinde 400 milyondan fazla insanın bu hastalıklarla yaşadığı tahmin ediliyor. Nadir kanserler ise tüm kanser tanılarının yaklaşık %20-25’ini oluşturarak, nadir kanserlerin önemli bir küresel sağlık sorunu olduğunu göstermektedir.

Yılda 100,000 kişi başına 6’dan az vaka sayısına sahip olanlar nadir kanser olarak tanımlanır. Nadir kanserlerden bazı örnekler şunlardır:

Nadir kanserlerin tedavi edilmesindeki en büyük zorluklardan biri, mevcut araştırma ve klinik denemelerin yetersiz olmasıdır. Genellikle araştırma fonları ve klinik deneme fırsatları daha yaygın kanserlere odaklanırken, nadir kanser hastaları sınırlı tedavi seçenekleriyle karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle, nadir kanserli hastalar, daha yaygın kanserlerle karşılaştırıldığında daha zor tedavi edilebilirler.

Ancak, genetik testlerdeki son gelişmeler bu durumu değiştirmektedir. Genetik testler, bir hastanın DNA’sını analiz etmek suretiyle kanserlerinin neden olan herhangi bir mutasyonu tespit etmeyi içerir. Bu bilgi, potansiyel tedavi seçeneklerini belirlemeye ve klinik karar verme sürecine rehberlik etmeye yardımcı olmaktadır.

Nadir kanserli hastalar için genetik testler özellikle önemlidir. Nadir kanserler daha az çalışıldığından, daha yaygın kanserlerde bulunmayan benzersiz genetik mutasyonlara sahip olabilirler. Bu mutasyonların belirlenmesi, hekimlerin tedaviyi hastanın genetik profiline uyarlamasına yardımcı olmakta ve daha iyi sonuçlara yol açabilmektedir.

Nadir Kanser Tedavileri

 

Tedavi seçeneklerini iyileştirmenin yanı sıra, genetik testler hastalar ve aileleri için önemli bilgiler de sağlar.  Örneğin, bir hastada kanserle ilişkili bir genetik mutasyon bulunursa, bu bilgi aynı kanseri geliştirme riski daha yüksek olan diğer aile üyelerini tanımlamak için kullanılmaktadır

Bir başka umut verici gelişme, tedavileri bir hastanın benzersiz genetik profilinde uyarlamayı içeren hassas tıp kullanımıdır. Hassas tıp, tümörleri daha yaygın kanserlerde bulunmayan benzersiz genetik mutasyonlar içeren nadir kanser hastaları için özellikle faydalı olabilir. Genetik testlerin maliyeti ve erişilebilirliği yakin zamana kadar düşündürücü olsa da, son yıllarda yapılan gelişmeler genetik testleri daha önce hiç olmadığı kadar erişilebilir hale getirdi.

Sonuç olarak, nadir kanser hastaları, kanser bakımındaki en son gelişmeleri ve erişimi hak ediyorlar. Genetik testler ve hassas tıp, daha iyi sonuçlar ve kişiselleştirilmiş tedaviler için umut sağlıyor.

Genetik Yatkınlık Testleri Hakkında  Detaylı Bilgi İçin; Lütfen Tıklayınız.