Mide Kanseri Nedir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Mide kanserinin oluşum sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte çoğunlukla 55 yaşın üzerindeki kişilerde ve erkeklerde kadınlardan iki kat fazla görülmektedir. Mide ülserinin mide kanserine yakalanma riskini arttırmadığı düşünülmektedir. Bununla beraber, bilimsel araştırmalar, midede enflamasyon ve ülsere sebep olabilen Helikobakter pilori adı verilen bir tür bakterinin, mide kanserini artıran bir risk faktörü olduğunu göstermektedir. Araştırmalar ayrıca, mide ameliyatı geçirmiş olma veya normal seviyelerden daha düşük mide salgısına sebep olan gastrik atrofi, aklorhidri ya da pernisiyöz anemi durumlarında, mide kanseri riskinin de arttığını göstermektedir.

Mide Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin erken tanısı oldukça zordur. Mide kanseri başlangıç evrelerinde sıklıkla gizli şekilde seyreder ve tanısı konulduğunda genellikle vücudun diğer bölgelerine de sıçramış bulunur. Semptomlar kendini göstermeye başladığında bile, genellikle o kadar belirsizdirler ki hasta tarafından kolaylıkla göz ardı edilebilirler. Mide kanseri belirtileri şunlardır:

 • Hazımsızlık ya da yanma hissi (mide ekşimesi)
 • Karın bölgesinde rahatsızlık ya da ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • İshal ya da kabızlık
 • Yemeklerden sonra rahatsızlık hissi; mide şişliği ve karın gerginliği
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Kanama olması (kan kusma ya da dışkıda kan olması)

Mide Tümöründe Tanı Nasıl Yapılır?

Hastalığın tanısı için, aşağıdaki yöntemlerinden bir ya da birden fazlasına ihtiyaç duyulabilir:

 • Dışkıda gizli kan tahlili
 • Üst gastro intestinal görüntüleme
 • Endoskopi

Mide Kanserinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cerrahi Tedavi: Bu yöntem mide kanserinde en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Cerrahi yönteme gastrektomi adı verilir; midenin kısmen veya tamamen ameliyatla alınmasıdır. Ameliyatta, mide çevresindeki bazı dokular da alınabilir.

Kemoterapi: Kemoterapi, kanserli hücreleri ilaç kullanım yoluyla öldürür. Kemoterapi, sistemik bir tedavi yöntemidir, çünkü verilen ilaçlar kan yoluyla vücutta dolaşır.

Radyoterapi: Radyoterapi yüksek enerjili ışınların kullanılması ile kanser hücrelerine zarar vererek, çoğalmalarının önlenmesi işlemidir. Cerrahi müdahale gibi radyoterapi de bölgesel bir tedavi yöntemidir ve radyasyon ışınları sadece ilgili bölgedeki kanser hücrelerini etkiler. Radyoterapi bazen ameliyat sonrasında yapılır ve ameliyat bölgesi civarında kalmış olabilecek kanser hücrelerini öldürmeyi amaçlar.

Biyoterapi: Biyoterapi (immunoterapi) vücudun bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere saldırıp yok etmesine destek veren bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminden kanser tedavisinin yan etkilerinin iyileştirilmesinde de faydalanılabilir.

Mide kanseri hakkında daha fazla  bilgiye ulaşmak için mide kanseri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left