INTERNATIONAL PATIENT

Meme Kanseri Evreleler nelerdir ?

Meme kanserinin evrelemesini tümörün boyutu ve meme kanserinin başka bir yere yayılıp yayılmaması belirler. Meme kanseri evre 0 (sıfır)’dan, evre 4 (dört)’e kadar evrelenir. Evre 0 (sıfır) aslında tam anlamıyla bir meme kanserini tanımlamaz. Meme kanserinin öncüsü olabilecek olan lezyonlar içindir. Mesela, lobüler karsinoma in situ ve duktal karsinoma in situ denilen iki tane lezyon bu sınıflama içerisindedir. İn situ tamamen kanser demek değildir, kanserin başlangıcından daha ziyade öncüsüdür. Kanser olmayan hücre ancak kansere dönüşme potansiyeli olan hücre anlamına gelir.

 

Meme Kanseri Evreleri

Doç. Dr. Meral Günaldı Meme Kanseri Evreleri hakkında bilgiler veriyor.

Memede de lobülün içerisinde bulunan anormal hücreler lobilel karsinoma in situ olarak tanımlanır ve her iki memede de kanser gelişme riskine neden olabilir. Diğer başka bir lezyon da duktal karsinoma in situdür. Duktal karsinoma in situ da kanalların içerisindeki anormal hücrelerdir. Kanalın dışında bu hücrelere pek rastlanmamaktadır. Eğer her iki lezyonda tedavi edilmez ise hayatın ileriki dönemlerinde kansere dönüşebilir.

Meme Kanseri Evreleri

Meme Kanseri Evreleri

Meme kanseri kaç evreden oluşur?

Evre-1; Tümör boyutunun 2 cm.’den daha küçük olmasıdır ve tümör başka bir yere yayılmamıştır.

Evre-2; Tümör boyutunun 2 ve 5 cm. arasında olmasıdır. Fakat burada bazı alt gruplarında tümör hücreleri koltuk altı bezlerine miktarı fazla olmamakla birlikte yayılım yapabilir.

Evre-3; Tümörün 5 cm.’den büyük olmasıdır ya da 5 cm.’den küçük tümör olup koltuk altı bezlerinde fazla sayıda paket halinde tutulum olması, göğüs kasları duvarına tutulum olmuş olması, meme başını tutmuş olması ya da boyundaki lenf nodlarına doğru yayılım yapmış olması evre-3 olarak tanımlanır.

Evre-4 ise meme kanserinin başka organlara sıçramış olmasıdır.

Doç. Dr. Meral Günaldı Meme Kanseri Evreleri hakkında bilgiler verdiği videomuzu izleyebilirsiniz.

Meme kanseri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için meme kanseri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.