INTERNATIONAL PATIENT

Kanserden korunmak için mutlaka dikkat edin!

Türkiye’de her yıl 155 bin kişinin kansere yakalandığı, 60 bin kişinin de bu nedenle yaşamını yitirdiği biliniyor. Tüm dünyada kadınlarda en sık meme, rahim ağzı, kolon, akciğer ve mide kanserine rastlanırken erkeklerde ise, akciğer, prostat, mide ve kolon kanseri görülüyor. Ve yine dünyada kanser nedeniyle gerçekleşen ölümlere bakıldığında, erkeklerde en sık rastlanan kanser türleri akciğer, prostat, karaciğer, kolon ve mide; kadınlarda ise meme, akciğer, kolon ve rahim ağzı kanseri olarak sıralanıyor. Peki kanserden korunma için ne yapmalıyız?

Kanserden Korunma

Kanserden Korunma için Sigarayı Bırakın

Kanserden korunma ve kanser hastalığının kontrol altına alınmasında erken teşhisin önemini vurgulayan Neolife Tıp Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanları erken evrede yakalanılan kolon kanserinde ilk 5 yılda hayatta kalma oranının yüzde 90 olduğunu belirtiyor. Uzmanlarımız aynı şekilde rahim ağzı ve meme kanserlerinde erken teşhis ile tedavi ve hayatta kalma oranlarının yüksek olduğunu ifade ederek 20’li, 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlarda kanserden korunmanın ipuçlarını şöyle sıralıyor:  Yaşam kalitenizi artırmak sizin elinizde! Kanserden korunun!

Kanserden korunma için hangi yaşta ne yapmalıyım!

20 yaşından itibaren;

Kadınlar için rahim ağzı kanserine karşı tarama, ilk cinsel ilişkiden itibaren ilk 3 yıl içinde veya en genç 21 yaşında başlamalıdır. Her yıl kadın doğum muayenesi ve Pap-Smear testi yapılmalıdır. Meme kanserine karşı her ay kendi kendine meme muayenesi, 20-40 yaş arası 2-3 yılda bir doktor tarafından klinik meme muayenesi yapılmalıdır. Ancak meme kanseri için yüksek riskli aileye sahip kadınlar farklı değerlendirilmektedir. Bu gruptaki kadınların, meme muayenelerine 18 yaşından ve yıllık mamografi çekimlerine de 25 yaşından itibaren başlaması öneriliyor.

30 yaşından itibaren;

Rahim ağzı kanserine karşı 20’li yaşlarda yapılan son 3 tarama normal bulunmuşsa 30’lu yaşlarda 2 yılda bir tarama yapılabilir.

40 yaşından itibaren;

Kadınlar için düzenli olarak her yıl doktor tarafından klinik meme muayenesi yapılmalıdır. Ailede kanser hikayesi yoksa standart olarak 40 yaşından itibaren yılda bir doktor muayenesi, iki taraflı mamografi ve ultrasonografi tavsiye ediliyor.

50 yaşından itibaren;

50 yaşından itibaren kadınlara ve erkeklere dışkıda gizli kan aranması, sigmoidoskopi , baryumlu kolon grafisi taramalarından birisinin yapılması öneriliyor. Başarı oranları birbirine eşit olan bu testlerden herhangi birisi şüpheli çıkarsa mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır.

Erkeklerde prostat kanserine karşı, prostat spesifik antijen testi (PSA kan testi) yaptırılması öneriliyor. Yüksek riskli kişilerde (bir veya daha fazla yakın akrabada erken yaşlarda prostat kanseri tanısı olanlarda) bu testlerin 45 yaşından itibaren yapılması önem kazanıyor.

Kanserden korunmanın en önemli yöntemi erken tanıdır. Tanı sayfamızı ziyaret ederek yöntemler hakkında bilgi alabilirsiniz.