kanser-ve-depresyon-header

Kanser tanısı sağlığınıza fiziksel etkilerinin yanı sıra kişide ve yakınlarında ruhsal ve manevi olarak da birtakım değişimlere neden olabilir.

“Kanser hastaları sıklıkla “Neden ben?“ diye düşünüyor olabilir veya kendilerini spiritüel inançlarını sorgulamaya iten öfke ve ihanet duyguları ile dolabilir. Böyle hissedilmesi oldukça normal.

Kanser gibi önemli bir hastalık, hastayı güçsüz, savunmasız ve asla eskisi gibi olamayacakmış hislerine boğabilir. Zaman zaman ise yaşanan ruhsal değişiklikler pozitif yönde olabilir. Hayattan zevk alma, şükran duyma ve bağışlama gibi duygular hasta için daha önemli hale gelebilir.
Herkes maneviyatı kendisine özgü, kişisel bir şekilde tanımlar. Birçoğu için bu önemli inançları, gelenekleri, değerleri ve uygulamaları içinde bulunduran din ile alakalıdır. Bazen ise maneviyat doğa ile bağlantı, iç huzur, umut ya da daha büyük bir güçle bağlantı kurmaktır. Aslında maneviyatımızın fiziksel ve duygusal hayatımızla son derece güçlü bir bağı vardır.

Kendi maneviyat kavramınızı yansıtmak için size göre önemli olan ve size anlamlı gelen şeyleri düşünün.

Maneviyatınızla tekrardan iletişime geçmeniz için birkaç yol…

  • Doğanın gücü — Çevrenizdeki güzelliklerin farkına varın ve iç huzurunuza yansıtın.
  • Dua ya da meditasyon — Endişelerinizi ve kaygılarınızı yansıtmaktan korkmayın ve bu süreçte onların yok olup gitmesine izin verin.
  • Düşüncelerinizi bir günlükte toplayın — Tecrübe etmiş olduğunuz herhangi bir zorluğun yanı sıra umutlarınız ve mutluluklarınız hakkında düşüncelerinizi yazıya dökün.
  • Başkaları ile sizi canlandıracak ve olumlu deneyimler arayın — manevi bir lider ya da danışman ile bağlantıya geçin.

 

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left