INTERNATIONAL PATIENT

Kanser Tedavisi Seçenekler Nelerdir?

Eğer yakın zamanda kanser olduğunuzu öğrendiyseniz muhtemelen aklınızdan birçok şey geçmektedir. Doktorunuz bir tedavi planı önermiş olabilir ve siz de bunun neyi içerdiği ve size nasıl hissettireceği konusunda endişeli olabilirsiniz.

Endişelenmek ve korkmak normaldir. Endişelerinizi azaltmanın bir yolu; tedavi ve sonrasında ne beklemeniz gerektiği konusunda olabildiğince çok şey öğrenmektir. Bu aynı zamanda hastalığınıza hükmettiğiniz hissini de verebilir.

Sizdeki kanserin türü, kanserin vücudunuzdaki yeri ve hastalığınızın evresi diye adlandırılan, hastalığın ne kadar yayıldığına bağlı olarak, siz ve doktorunuz sizin için hangi tedavi yönteminin en iyi olduğuna karar verirsiniz. Fakat genel olarak birçok farklı türdeki kanserde işe yarayan birkaç tedavi türü bulunmaktadır.

Başvurabileceğiniz bazı seçenekler aşağıdaki açıklanmaktadır:

Ameliyat

Kanser hastası çoğu kişi bir şekilde ameliyat olur. Asıl amaç tümörleri, dokuları ya da lenf nodları gibi kanser hücresi bulunduran bölgeleri çıkarmaktır. Doktorlar aynı zamanda hastalığın tanısını koyabilir ya da ne kadar ciddi olduğunu öğrenebilir.

Birçok vakada ameliyat, özellikle vücudun diğer bölgelerine yayılmadığı durumlarda hastalıktan kurtulmak için en yüksek başarı oranını sunar.

Ameliyat sırasında ve sonrasında ağrıyı engellemek için size ilaç verilir. Enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik antibiyotikler benzeri başka ilaçlar da verilebilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçları kullanır. İlaçlar iki yolla verilir:

“Geleneksel” Kemoterapi

Çoğu kemoterapi ilacını bir toplar damar içerisine enjeksiyon şeklinde alırsınız.

Fakat bazı türlerini kas içine, deri altına enjeksiyon ya da cilt üzerine sürülen merhem veya krem şeklinde alabilirsiniz.

Bir başkasıyla aynı türde kanseriniz olup aynı tedaviyi alsanız bile yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. En sık karşılaşılan sorunlardan bazıları:

Kemoterapi bazen kısırlık ve sinir hasarı gibi kalıcı/uzun süreli yan etkilere neden olabilir. Doktorunuza tedavi planınızın riskleri ve bunlardan nasıl kaçınabileceğiniz konusunda danışın.

Çoğu durumda, kemoterapinizi poliklinikte alırsınız. İlk tedavinizi alana dek sizi nasıl etkileyeceğini bilemeyeceksiniz. Bu yüzden sizi evinize arabayla götürecek biri olması yönünde plan yapın.

Ağızdan (diğer adıyla “İğnesiz”) Kemoterapi

Bu tedavi türünde sıvı, tablet ya da kapsül şeklindeki bir ilacı evinizde yutarsınız. Belli kanser türleri için diğer kemoterapi türleri kadar etkilidir fakat tüm kemoterapi ilaçlarının ağızdan alınması mümkün değildir. Midede emilemeyenleri bulunduğu gibi yutulunca size zarar verecekler de vardır. Ağızdan alınan ilaçlar cebinizden geleneksel kemoterapiye göre daha fazla para çıkmasına da sebep olabilir.

Ayrıca, yan etkileri değişmekle beraber normal kemoterapide alacağınız ilaçların yan etkileriyle benzerlik gösterirler.

Doktorunuzun ağızdan kemoterapi önermesi durumunda reçeteye tam olarak bağlı kalınarak alınması önemlidir. Eğer kustuğunuz için ilacınızı midenizde tutamıyorsanız doktorunuzu hemen arayın.

Radyasyon

Bu yaygın tedavi yöntemi kanser hücrelerinin yayılmasını engellerken onları yok etmek veya onlara zarar vermek için yüksek enerjili parçacıklar ya da dalgalar kullanır. Tek tedavi yönteminiz bu olabilirken bunu aynı zamanda ameliyat veya kemoterapiyle beraber de alabilirsiniz.

Radyasyonun kendisi ağrıya neden olmaz fakat sonrasında ağrı, yorgunluk ve tedavi aldığınız vücut bölgesi etrafında deri döküntüsü olabilir. Yan etkileri kanserin yerine göre değişir. Örneğin, baş ya da boyun bölgesinden tedavi alırken ağız kuruluğu oluşabilir.

Diğer Kanser Tedavileri

Doktorunuz tedavi planınızın parçası olarak aşağıdakileri içeren başka seçenekler önerebilir:

Tüm kanser tedavilerinde, hastalığınızı nasıl etkilediğini öğrenmeniz biraz zaman alabilir. Doktorunuzla irtibatta kalın ve kendinizi iyi hissetmediğiniz her konuda doktorunuzu bilgilendirin. Kanser bakım ekibinizin en önemli üyesi sizsiniz.