Kanser tedavisinde uzmanlaşmış bir merkez cinsel problemleri değerlendirebilen ve tedavi edebilen uzmanlara sahip olabilir. Fakat bu uzmanlar yalnızca kendi hastanelerinde tedavi gören hastaları görebilirler. Bir kanser merkezinde tedavi görüyorsanız, sunulan programları kontrol ediniz.

Cinsel sağlık klinikleri

Son yıllarda, tıp fakülteleri ve hatta özel uygulama grupları cinsel problemleri tedavi etmeye ve/veya cinsel sağlığı teşvik etmeye başlamışlardır. Bu tür klinikler birçok farklı türde sağlık hizmeti sağlayıcıları aracılığıyla psikolojik ve tıbbi muayene imkanı sunarlar. Bazı klinikler her iki partnerin katılımını gerekli kılmaktadır, fakat ciddi bir ilişki içerisinde değilseniz, yalnız başınıza da görülebilirsiniz.

Cinsellik terapistleri ve danışmanları

Cinsel terapi,  kanser tedavi sürecinde cinsel yaşamda yaşanan problemleri çözmeye odaklanan kısa psikoterapi veya danışmanlık programıdır (10 ila 20 seans). Cinsellik terapistleri cinsel yeteneklerin öğrenildiğine ve kötü alışkanlıkların farklı cinsel teknikler öğrenilerek düzeltilebileceğine inanırlar. Terapist ile yapılan görüşmeler arasında geçen zamanda çiftlere (veya bazen yalnızca bir partnere) ev ödevi verilmektedir. Bu ev ödevleri dokunmayı daha çok sevdirecek ve iletişiminize yardımcı olacak egzersizleri içermektedir. Bunlar aynı zamanda iyi bir cinsel ilişkiye engel olan kaygıları dindirmeye de yardımcı olabilirler.

Cinsellik terapistleri bir klinikte veya yalnız çalışabilmektedir. Birçok ülkede “cinsellik terapisti” unvanını düzenleyen kanun bulunmamaktadır ve dolayısıyla resmi eğitimi bulunmayan kişiler kendilerini cinsellik terapisti olarak adlandırabilmektedir. Fakat bir cinsellik terapisti, cinsellik terapisiyle cinsel problemleri tedavi etmek konusunda özel eğitim almış ruh sağlığı uzmanı (bir psikiyatr, psikolog, sosyal hizmet uzmanı veya psikiyatri kliniğinde uzman hemşire veya pratisyen hemşire) olmalıdır. Bazı danışmanlar, bir ruhsatlı sağlık çalışanının gözetimi altında olmaları halinde, cinsel danışmanlık verebilirler.

İyi eğitim almış bir cinsellik terapisti bulmak her zaman kolay olmayacaktır. Şehirden uzakta yaşıyorsanız bu daha da zor olacaktır.

kanser ve cinsellik rehabilitesi

Farklı danışmanlık türleri

Kanser hastasına yardımcı olabilecek tek danışmanlık türü cinsellik terapisi değildir. Psikoterapi, vücudunuzdaki değişiklikler konusunda kendinizi daha iyi hissetmenize ve partnerinizle daha açık iletişim kurabilmenize yardımcı olabilir ve size kanser ve kanser tedavisi ile daha iyi başa çıkabilme yeteneği kazandırabilir.

Kanser teşhisi almış olmanın ve tedavisinin stresi ilişkinizde halihazırda bulunan problemleri daha kötü hale getirebilir. Partnerinizle zayıf veya gergin iletişim cesaret kırıcı ve sinir bozucu olabilir. Bu durumda, partnerinizin sizinle çalışmaya gönüllü olduğu durumlarda çift danışmanlığı yardımcı olabilir. Bireysel terapi de problemle en iyi şekilde başa çıkabilme yoluna karar vermede yardımcı olabilir.

Yüksek nitelikli bir ruh sağlığı uzmanı bulabilmek önemlidir. Farklı türdeki ruh sağlığı uzmanlarından bazılarına aşağıda değinilmektedir.

  • Psikiyatr: Psikiyatri dalında uzmanlığı olan tıp doktorudur. Aynı zamanda Amerikan Psikiyatri ve Nöroloji Kurulu tarafından onaylanmış olmaları gerekmektedir.
  • Psikolog: Yalnız çalışanların birçoğu ya psikoloji ya da eğitim alanında doktoraya sahiptir. Psikologların tıbbi unvanları yoktur ve ilaç reçete edemezler. Yüksek lisansa sahip psikologların birçoğu, doktoraya sahip bir psikologun denetiminde bulunurlar. Birçok ülkede psikologlar bir ruhsata sahip olmalıdır. Çalışanlar genellikle klinik psikoloji veya danışmanlık psikolojisi alanında dereceye sahiptirler.
  • Sosyal hizmet uzmanı: Sosyal hizmet uzmanları genellikle sosyal hizmet alanında yüksek lisansa sahiptir. Ruhsat kanunları ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı ülkeler lisanslı psikoterapistler için “evlilik ve aile danışmanı” isminde bir kategoriye sahiptir. Bu kişiler genelde psikoloji veya ilişkili bir alanda yüksek lisansın yanı sıra danışmanlık eğitimine sahiptir.
  • Psikiyatri kliniğinde uzman hemşire veya psikiyatri pratisyen hemşiresi: Bu hemşireler psikiyatri hemşireliğinde yüksek lisans derecesine sahiptir. Mesleki ruhsata sahiptirler, ancak ilaç yazabilme ehliyetleri ülkeden ülkeye değişmektedir.

Danışmanlık maliyeti profesyonellerin eğitim ve tecrübelerine göre değişir ve sağlık sigortası şirketleri farklı oranlarda geri ödeme yaparlar. Danışmanlık ve terapi için böyle bir geri ödeme yapıp yapmayacaklarını (yapacaklar ise ne kadarını karşıladıklarını) sigorta şirketinizle görüşmek isteyebilirsiniz.

Düşük maliyetli kaliteli tedavi almanın yollarından biri, yakın mesafe içerisinde psikiyatri kliniği olan bir tıp fakültesi bulmaktır. Klinik psikolog yetiştiren ve psikoloji kliniği bulunan bir üniversiteye de gidebilirsiniz. İleri eğitim alan bir öğrenci tarafından değerlendirilebilirseniz, ancak bu öğrenci bir kıdemli sağlık çalışanının gözetiminde olacaktır.

Nelerden kaçınmalısınız?

Cinsel problemler yaygın ve üzüntü vericidir ve erkekler genelde yardımı gerçek bir sağlık hizmeti sağlayıcısı olmayan kişilerden isterler veya kanıtlanmamış çare veya tedavileri denerler. Televizyon, dergiler, radyo ve internette size daha iyi sertleşme ve daha uzun cinsel ilişki vaadinde bulunan bolca “doğal” tedavi reklamı bulunmaktadır. Bu yoğun şekilde pazarlanan bitkiler, kremler, haplar ve takviyeler üzerinde çalışma yapılmamıştır ve bunların işe yaradığına dair bir kanıt yoktur: “patlangaçlar” veya “kuduzböceği” gibi bitkisel olmayan güç hapları, istiridyeler, sertleştirmek için penis etrafına takılan ateller, erkeğin penisini büyüttüğü iddia edilen kas egzersizleri, bir ruh sağlığı uzmanı olarak yetiştirilmemiş biri tarafından uygulanan hipnoz veya bağımsız bir “cinsel partner vekiline” yapılan ziyaretler. Bu tedavilerin işe yaradığı kanıtlanmamıştır, hatta bazıları zarar verici bile olabilir. Kanser tedavisi ekibinizden birine, denemeyi düşündüğünüz tedavileri denemeden önce danışınız.

 

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left