INTERNATIONAL PATIENT

Kanserde duygusal destek çok önemli

Gözlerinizi kapatın ve birisinin elinizi uzun süre tuttuğu en son zamanı hatırlayın. Ellerinin sıcaklığını ve sizi nasıl anında rahatlattığını hatırladınız mı? İnsan dokunuşu güçlüdür ve stresi azaltmak için harika bir araç olabilir.

Dokunuşla gelen cilt teması acıyı azaltır, kan basıncını ve stres hormonlarının seviyesini düşürür. Görünüşe göre bu teması yaşadıkça, endişe ve acıya odaklanmak yerine, temasın sağladığı o hisse, sıcaklığa ve rahatlamaya odaklanıyoruz. Zihnimizi rahatlatıcı bir yere yönlendirdiğimizde vücut üzerinde olumlu bir etki sağlanır.

Gününüze daha çok insan teması ekleyerek bu hissi keşfedin. Arkadaşlarınızla beraberken ya da ailenizle vakit geçirirken küçük dokunuşlarla bunu yapabilirsiniz. Bir dostunuzla karşılaştığınızda ona sarılarak selam verebilirsiniz.

Torununuzu kucağınıza oturtup beraber kitap okuyabilirsiniz. Sevdiğiniz kişiyle el ele tutuşup ya da koluna girip yürüyebilirsiniz. Ne kadar fark yarattığını kendiniz görün.

Bir profesyonelden sağlanan rahatlatıcı bir masaj da size istediğiniz teması verebilir. Her zaman onkoloğunuza ya da doktorunuza masaj sırasında almanız gereken bir önlem olup olmadığını danışmayı unutmayın.