kanser-hastalari-cilt-ve-sac-bakimi-header

Kanser tedavisinin (kemoterapi, radyoterapi, radyocerrahi) saç ve cilt üzerinde kısa vadeli veya uzun vadeli etkileri olabilir. Eğer kemoterapi yoluyla tedavi oluyorsanız saçlarınızı hatta kaşlarınızı dahi kaybedebilirsiniz.

Kanserli Hastaların Saç ve Cilt Bakımı Önerileri

Radyasyon tedavisi ise ciltte kuruluk, kızarıklık, tahriş ve güneş yanığı etkisine benzeyen değişikliklere sebep olabilir. Kanser hastaları için tedavi sürecine ve tedavi sonrasına ilişkin en büyük endişenin saç ve ciltte meydana gelecek değişiklikler olduğu belirlenmiştir.

Saçların dökülmesi ve ciltte meydana gelen değişiklikler kanser tanısını ve sürdürülen tedaviyi fiziksel olarak hatırlatan etkenlerdir. Birçok kişi aynaya baktığında ya da dışarıda toplum içinde, aile fertlerinin yanında sürekli olarak bu hastalıkla yaşadığını hem kendisinin hem de diğerlerinin görmesini istemeyebilir.

  • Hastalar peruk, eşarp ve şapka kullanarak rahatlıkla fark yaratabilirler.
  • Hastaların kendilerine uygun yüz ve vücut nemlendirici ve koruyucu nitelikteki bakım kremlerini araştırabilirler.
  • Makyaj ile dökülen kaşlar yeniden oluşturulabilir ve dudaklarınız, gözleriniz için canlı renkler kullanarak yüze renk verilebilir.

Bunlar saç ve cilt için uygulanabilecek ve hastanın moralini yüksek tutmaya yardımcı olacak sadece birkaç öneri. Bu öneriler kanserin fiziksel ve duygusal pek çok yan etkisiyle başa çıkmaya çalışırken hastanın kendisini daha rahat ve daha normal hissetmesine yardımcı olacaktır.

Ancak kanser hastalarının kullanacakları ürünler ile ilgili olarak doktorlarına mutlaka danışmaları önerilmektedir.

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left