INTERNATIONAL PATIENT

kanser-hastalari-cilt-ve-sac-bakimi-header

Kanser tedavisinin (kemoterapi, radyoterapi, radyocerrahi) saç ve cilt üzerinde kısa vadeli veya uzun vadeli etkileri olabilir. Eğer kemoterapi yoluyla tedavi oluyorsanız saçlarınızı hatta kaşlarınızı dahi kaybedebilirsiniz.

Kanserli Hastaların Saç ve Cilt Bakımı Önerileri

Radyasyon tedavisi ise ciltte kuruluk, kızarıklık, tahriş ve güneş yanığı etkisine benzeyen değişikliklere sebep olabilir. Kanser hastaları için tedavi sürecine ve tedavi sonrasına ilişkin en büyük endişenin saç ve ciltte meydana gelecek değişiklikler olduğu belirlenmiştir.

Saçların dökülmesi ve ciltte meydana gelen değişiklikler kanser tanısını ve sürdürülen tedaviyi fiziksel olarak hatırlatan etkenlerdir. Birçok kişi aynaya baktığında ya da dışarıda toplum içinde, aile fertlerinin yanında sürekli olarak bu hastalıkla yaşadığını hem kendisinin hem de diğerlerinin görmesini istemeyebilir.

Bunlar saç ve cilt için uygulanabilecek ve hastanın moralini yüksek tutmaya yardımcı olacak sadece birkaç öneri. Bu öneriler kanserin fiziksel ve duygusal pek çok yan etkisiyle başa çıkmaya çalışırken hastanın kendisini daha rahat ve daha normal hissetmesine yardımcı olacaktır.

Ancak kanser hastalarının kullanacakları ürünler ile ilgili olarak doktorlarına mutlaka danışmaları önerilmektedir.