INTERNATIONAL PATIENT

İnflamatuar (İltihabi) Meme Kanseri hakkında bilmeniz gerekenler.

İnflamatuar (İltihabi) meme kanseri nedir?

İnflamatuar meme kanseri; hızla gelişen ve etkilenen memeyi kırmızı, şişmiş ve hassas hale getiren nadir bir meme kanseri türüdür.

Memeyi kaplayan derideki lenf damarlarının kanser hücreleri ile tıkanması, iltihabi meme kanserinde oluşan karakteristik kırmızı ve şiş meme görüntüsünün nedenidir.

İltihabi meme kanseri lokal bir ileri kanser olarak kabul edilir, bu tanım kanserin temellendiği dokudan çevre dokulara ve yakın lenf düğümlerine yayılmış olduğu anlamına gelir.

İltihabi meme kanseri, kolaylıkla memede kızarıklık ve şişmenin daha yaygın bir sebebi olan meme enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Memede deri değişiklikleri fark ederseniz hemen tıbbi destek almalısınız.

İnflamatuar (İltihabi) meme kanseri belirtileri nelerdir?

İltihabi meme kanserinin belirti ve bulguları şunlardır:

İltihabi meme kanseri diğer meme kanseri türlerinde olduğu gibi bir yumru şeklinde oluşmaz.

Ne zaman doktora görünmeli?

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya bulgu olması durumunda doktorunuzdan randevu alın.

İltihabi meme kanserinin belirti ve bulgularına benzeyen diğer daha yaygın durumlar da vardır. Memede bir yaralanma veya meme enfeksiyonu (mastit) da kızarıklık, şişlik ve ağrıya sebep olabilir.

İltihabi meme kanseri daha yaygın olan meme enfeksiyonu ile kolaylıkla karıştırılabilir. İlk olarak bir hafta veya daha uzun süre antibiyotik tedavisi vermek mantıklı ve daha yaygındır. Eğer belirtiler antibiyotiklere yanıt veriyorsa ek testlere gerek kalmaz. Ancak kızarıklık düzelmiyorsa doktorunuz belirtilerin iltihabi meme kanseri gibi daha ciddi sebeplerini düşünebilir.

Eğer meme enfeksiyonu için tedavi aldıysanız ancak belirti ve bulgular devam ediyorsa doktorunuz ile iletişime geçin. Doktorunuz bir mamografi veya farklı testler önererek belirti ve bulguları değerlendirebilir. Belirtilerin iltihabi meme kanserinden kaynaklandığına karar vermenin tek yolu test amaçlı doku örneği almak üzere biyopsi yapılmasıdır.

Sebepleri nelerdir?

İltihabi meme kanserine neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Doktorlar iltihabi meme kanserinin, memedeki kanalların birindeki bir anormal hücre ile başladığını biliyor. Anormal hücre DNA’sındaki mutasyon hücreye hızlıca büyümesi ve bölünmesi emrini verir. Biriken anormal hücreler, meme derisindeki lenfatik damarlara sızıp onları tıkar. Lenfatiklerdeki tıkanıklık kızarıklık, şişlik ve çukurlu görünüm gibi iltihabi meme kanserinin klasik belirtilerine neden olur.

Risk faktörleri nedir?

İltihabi meme kanseri riskini artıran faktörler şunlardır:

İnflamatuar (İltihabi) meme kanserinde tanı nasıl yapılır?

İltihabi meme kanserinin tanısında kullanılan test ve yöntemler şunlardır:

Kanserin evresine karar vermek

Kanserinizin lenf düğümlerine veya vücudun diğer kısımlarına yayılıp yayılmadığına karar vermek için ek testler gerekebilir.

Bu testler BT, pozitron emisyon tomografisi (PET) veya kemik taraması olabilir. Her hastada her testin yapılması gerekmez, bu sebeple doktorunuz sizin özel durumunuza dayanarak en uygun testleri seçecektir.

Doktorunuz bu testlerden elde edilen bilgileri kullanarak kanserinizi evrelendirir. Kanserin evresi Roma rakamları ile gösterilir. İltihabi meme kanserinin evreleri III’ten IV’e kadardır ve yüksek evreler kanserin vücudun diğer alanlarına da yayıldığını belirtir.

Doktorlar kanser tanısı ve tedavisini ilerlettikçe, kanserin evreleme sistemi gelişmeye ve daha karmaşık olmaya devam ediyor. Doktorunuz kanserin evresini kullanarak size uygun tedaviyi seçecektir.

İnflamatuar (İltihabi) meme kanserinde tedavi

İltihabi meme kanserinin tedavisi genellikle kemoterapi ile başlar, onu cerrahi ve radyoterapi takip eder. Ek tedavilerin sizin için faydalı olacağı kanser hücrelerine yapılan testler tarafından tespit edilirse diğer tedaviler de uygulanabilir.

Kemoterapi ile tedavi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalları kullanır. Kemoterapi ilaçları damar içine (intravenöz), hap formunda veya her ikisi birlikte olacak şekilde alınabilir.

İltihabi meme kanserinde kemoterapi sıklıkla cerrahi öncesi kullanılır. Bu ameliyat öncesi tedavi neoadjuvan terapi olarak adlandırılır ve operasyon öncesinde tümörü küçülterek cerrahinin başarısını artırmayı hedefler. Ayrıca kemoterapi, cerrahi sonrası da kullanılabilir.

Cerrahi Müdahale ile tedavi

Kemoterapi sonrası etkilenen memenin alınması (mastektomi) amacıyla ameliyat olabilirsiniz.  İltihabi meme kanseri vakalarında en sık kullanılan yöntem, tüm memenin ve çevredeki lenf düğümlerinin çıkarılmasını içeren modifiye radikal mastektomidir. Lenf düğümleri de kanser varlığı açısından incelenir.

Radyoterapi ile Tedavi

Radyoterapi kanser hücrelerini öldürmek için x-ışınları veya protonlar gibi yüksek enerjili ışınları kullanır. Radyoterapi esnasında bir masada uzanırsınız ve büyük bir makine etrafınızda dönerek size ışınları yönlendirir.

Kemoterapi ve cerrahi sonrasında kalan ve tekrarlamaya sebep olabilecek kanser hücrelerini öldürmek amacıyla memeye ve kolun altına radyoterapi uygulanabilir.

Hedeflenmiş Terapi ile tedavi

Hedeflenmiş terapiler kanser hücrelerinin bilinen zayıf noktalarına odaklanarak onları öldürür.

Belli genetik mutasyonlarla oluşan iltihabi meme kanseri vakalarında, trastuzumab (Herceptin) ve pertuzumab (Perjeta) tedavi seçeneği olabilir. Bu ilaçlar HER2 olarak adlandırılan ve bazı iltihabi kanser hücrelerinin büyüyüp hayatta kalmalarına yardımcı olan bir proteini hedef alır. Eğer iltihabi meme kanseri hücreleriniz çok fazla HER2 üretiyorsa trastuzumab ve pertuzumab bu proteinin engellenmesine ve kanser hücrelerinin ölümüne sebep olabilir.

Trastuzumab ve pertuzumab, kemoterapi ile birlikte verilebilir.

Hormonterapi ile tedavi

Eğer iltihabi meme kanseri hücreleriniz hormona duyarlı ise doktorunuz hormon terapisini önerebilir.

Hormon terapisi tedavileri şunları içerebilir:

İnflamatuar İltihabi meme kanseri nedir

İnflamatuar İltihabi meme kanseri

Destekleyici (palyatif) bakım

Palyatif bakım, ciddi hastalıkların oluşturduğu ağrı ve diğer belirtileri hafifletmeye odaklanmış özel bir tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları; süren tedavinizi tamamlayacak şekilde ek bir destek katmanı sağlamak üzere sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla çalışır. Cerrahi, kemoterapi, radyoterapi gibi diğer zorlu tedaviler ile birlikte uygulanabilir.

Diğer uygun tedaviler ile birlikte palyatif bakım da uygulandığında hastalar daha iyi hisseder ve daha uzun yaşarlar.

Palyatif bakım doktorlar, hemşireler ve diğer eğitimli uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından sağlanır. Palyatif bakım ekibi kanser hastaları ve ailelerinin hayat kalitesini artırmayı hedefler. Alacağınız tedavilerin yanında bu bakım şekli de sunulur.