INTERNATIONAL PATIENT

Destek Grupları:

Dans Terapi ile kanserde psikolojik destek, tedavinin önemli ayaklarından biridir. Kendi kültürel yapımız içinde aile ve arkadaş desteğiyle bu ihtiyacı karşılıyor/karşılayamıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da, bu  deneyimi paylaşan diğer kişiler ve bir profesyonel eşliğinde destek gruplarına katılmak anlamlı fayda sağlar.

Neolife Tıp Merkezi’nde hem hastalar hem de hasta yakınları için destek grupları yapılmaktadır. Oturumların temelini dans/hareket terapisi oluşturmakla beraber kil, resim, müzik ve meditasyon gibi sanatın diğer dallarıyla zenginleştirilmiştir. Sanat odaklı terapilerde, hastalıktan konuşmak ya da diğer hastalık öykülerini dinlemek zorunda kalmadan onu bir süreliğine unutmak, beraberinde getirdiği yoğun duygulardan arınmak, rahatlamak mümkündür.

Katılmak için lütfen bize ulaşınız.

Dans/Hareket terapisi:

Beden, dünyayla ilişki kurduğumuz somut tarafımızdır. Doğumumuzdan bu yana yaşadığımız tüm anıları kaydeder. Atalarımızdan getirdiklerimizin yanı sıra, emeklemekten koşmaya, kalem tutmaktan  piyano çalmaya , çapa yapmaktan çay karıştırmaya kadar geniş bir yelpazede hareket repertuarımız oluşur.

Beden, zihnimizle işbirliği içinde -bütün canlılarda olduğu gibi- dış uyaranları karşılayan ve içsel tepkilerimizi de dışa yansıtan bir aracıdır. Yürüyüş biçimimiz, mimiklerimiz, duruşumuz, tavırlarımız, durumlar karşısında gösterdiğimiz değişimler… Her biri kendimize özgü, kendimizle ilgili ifadelerdir.

Bazen hastalıkları da, yaşamımız süresince bedenimizin kaydettiği stresli yaşam olaylarına, travmatik deneyimlere, zihnimizi meşgul eden düşüncelere ve daha pek çok şeye karşı bedenin kendini ifade etme şekli olarak yorumlayabiliriz.

Beden asla yalan söylemez.

Zihin ile karşılıklı etkileşim halinde olan bedendeki hastalıkların şifası da, yine hem zihne hem de bedene yönelik bir hareketten gelir.

Nothing happens until something moves.

Kimler katılabilir?

Dans/hareket terapisi, KANSER, Alzheimer, Demans gibi kronik hastalıklarda; psikosomatik hastalıklarda; ve yaşamın farklı evrelerine uyumlanmada(doğum öncesi-doğum sonrası, yaşlılık çağı vb.) ve kişisel dönüşüm-kendini keşif arzusunda olan herkes için uygun, iyileştirici bir dışavurumcu sanat terapisi metodudur.

Grubun ihtiyaçlarına uygun şekilde Dans/hareket terapisi, meditasyon ve sanatın diğer alanlarıyla beslenir.

Ben dans edemem ki…  Dans/hareket terapisi, bir dans performansı değildir. Bedenin varolan hareket potansiyeline göre gerçekleştirilir. (Örneğin, ayakta durmakta güçlük çeken bir kişinin oturarak elleri, parmakları, kolları ya da sesiyle harekete katılabilmesi gibi; ya da göz kırparak).

Katılan herkes istediği ölçüde ve miktarda hareket eder. Bedeni zorlamaz yada ona zarar vermez. Bu çalışma, bedenin ve toplamda kişinin fayda göreceği terapötik bir çalışmadır.

Nasıl katılabilirim?

Grup seansları, haftada 1 kez Neolife Tıp Merkezi’nde gerçekleştirilir.

Her bir seans ortalama 90 dakika sürer.

0 212 385 31 00 numarayı arayarak katılabilirsiniz.

Doktorunuza Soru Sorun