cocuklarinizla-iletisime-gecin

Kanseri tanısı alındığında, tedavi ve tedavi sonrası yaşama uyum sağlama sürecinde aileler için dünya zaten oldukça huzursuz bir yer gibi görünür. Ancak haberi dahi olmadığını düşündüğümüz çocuklar durumdan görünenden fazla etkilenirler. Televizyonda gördükleri korku ve yıkım sahneleri, sınıfta ve okul ortamında yaşanan ya da şahit olunan tartışmalar, ebeveynlerin arasında geçen diyaloglar çocukları duygusal açıdan büyük ölçüde etkiler ve kendilerini tek başına hissettirebilir. Peki çocuğunuzun sizin desteğinizi hissettiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirin.

Çocuğunuzla aranızdaki iletişimi kuvvetlendirin. Şimdiye kadar neler duymuş neler görmüş olduğunu ve düşüncelerini öğrenin hatta dünyadaki rahatsızlık verici olaylar hakkında bilgisi olmasını sağlayın. Bazen ebeveynler konuşmalarını çocuklarının kulağına gitmeyecek seviyede yaptıklarını düşünürler fakat çocuklar önemli bir şeyler olduğunu anlarlar. Açıkça konuşulmasa da bir çocuk evdeki gergin havanın sebebinin ebeveynlerinden birinin rahatsızlığı olduğunu düşünebilir. Gençler de evdeki havanın ve konuşmaların farkındadırlar ama ebeveynler onların bu tür konular hakkında daha bilinçli olduklarını düşünürler.

“Bu konu hakkında neler duydun? Ya da beni bu konu hakkında konuşurken duydun mu?” gibi sorular belli bir konu hakkında çocuklarla konuşmak için iyi bir başlangıç yapmaya yardımcı olabilir.

Çocuğunuz bu konuların farkında olamayacak kadar küçük ise ona fazla bir şey söylememeyi de düşünebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun bu konular hakkında bir bilgisi olduğunu bir şeyler duymuş olabileceğini düşünüyorsanız onu fikirlerini sizinle paylaşması için cesaretlendirin.

  • Bu konu hakkında neler biliyorsun?
  • İnsanların söyledikleri şeyler hakkında ne düşünüyorsun?
  • Özellikle seni endişelendiren bir konu var mı?

Çocuğunuzun sorularına cevap vermeden ve onun endişelerini azalmasına yardım etmeden önce onun bu konu hakkında hissettiklerini gerçekten anlamaya çalışın.

Kafasındaki sorulara yanıt bulmasına yardımcı olun

Örneğin Japonya’da yaşanan nükleer saldırının radyoaktif etkileri ve yarattığı tehlike hakkında bir şeyler bilen bir çocuk meme kanseri olan annesinin radyoterapi tedavisi göreceğini öğrendiği zaman endişe duyabilir, tehlikeli olan bir şey ile tedavinin nasıl olabileceği konusunda korkuya kapılabilir. Bu durumda çocuğunuza kanser tedavisi esnasında kullanılan radyasyon onkolojisi (radyoterapi) ile havada yayılan radyasyon sızıntısının farklı şeyler olduğunu anlatın.

Örneğin;

“Ben kanserin vücuduma geri dönmesini engelleyecek, beni kanserden koruyacak bir tedavi göreceğim. Bu tedavilerden biri de radyoterapi. Bu tedavide sadece göğsümdeki kanserli yeri yok edecek özel geliştirilmiş bir alet kullanılacak. Canımı acıtmayacak, saçlarım dökülmeyecek, radyoaktif olmayacağım ve bu beni asla hasta etmeyecek. Aksine kendimi eskisi gibi iyi hissetmemi sağlayacak ama belki bir süre biraz yorgun hissedebilirim.”

“Benim göreceğim radyasyon tedavisi radyasyon hakkındaki endişe verici olaylar hakkında duymuş olabileceğinden çok farklı. Orada olan havada serbestçe yayılan, yiyecekleri ve insanların tüm vücudunu etkileyen bir radyasyon sızıntısı. Radyasyona bu şekilde maruz kalmak çok tehlikeli olabilir fakat bu bana, sana ya da ailemizden hiç kimseye olmayacak.”

Daha sonra çocuğunuza bu durumu bir arkadaşına nasıl açıklayacağını sorun verdiği cevap ile onun sizi ne şekilde anlamış olduğunu çıkarabilirsiniz.
Daha büyük çocuklarınıza konu hakkında nasıl doğru bilgilere ulaşabileceklerini gösterin. Onları nükleer enerji, radyasyon tedavisi ve bunun gibi konularda bilgi sahibi olabilecekleri güvenilir web sitelerine yönlendirin.

Çocuğunuza destek verin.

Çocuğunuza bu tür konuları anlatabilmeniz ve ona yardımcı olabilmeniz için bazı tavsiyeler;

  • Küçük çocuklarınızla birlikteyken mutsuz olabilecekleri korkabilecekleri olayları içeren veya daha önceden görmüş oldukları ve onları endişelendiren haberleri görmemeleri için onlarla birlikteyken televizyonu kapalı tutun. Daha büyük çocuklarınızla birlikte televizyon izlerseniz onların sorularına yanıt verebilir, onların reaksiyonlarını ölçebilirsiniz. Yine de çocuklara televizyonda izlediklerinin bazen onları yanlış etkileyebileceğini ve bu tür şeyler izlememeleri gerektiğini hatırlatmalısınız. Bazı ebeveynler çocuklarının televizyondaki korkunç görüntüleri görmelerindense radyo ve gazetelerden olan biten hakkında bilgi edinmelerini tavsiye ediyor.
  • Özel aile zamanları yaratın ve çocuğunuzla daha çok vakit geçirin. Onlarla birlikteyken ya da yemek esnasında televizyon ve telefonlarınızı kapatın. Gün içinde kendinize çocuğunuzla ilgilenebileceğiniz zaman dilimleri ya da farklı aktiviteler yaratmaya çalışın. Korkularını size anlatmasını kendi kendine endişe etmesinin yanlış olduğunu çocuğunuzla sıklıkla paylaşın. Eğer endişelerini sizinle paylaşırlarsa üstesinden gelmek için birlikte bir plan yapabileceğinizi onlara hatırlatın. Endişelerini sizinle paylaşmayıp saklarlarsa sizin tahmin etmek zorunda kalacağınızı ve çoğunlukla onların endişelerini giderecek öneriler sunamayacağınızı belirtin.
  • Yetişkinlerde endişeleri hakkında konuşmaya ihtiyaç duyarlar. Eşinizle, arkadaşlarınızla ya da diğer aile fertleriyle endişelerinizi paylaşabileceğiniz çocuklarınızdan uzak özel zamanlar dilimleri yaratın. Endişelerini belirtip onları diğer yetişkinlerle paylaştığınızda iyi bir dinleyici olmanın en iyi yolunu bulmuş olacaksınız.
  • Çocuklar genel olarak kendilerini daha az güvende hissederlerse onlar için günlük programlar ve rutinler yaratmanız kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olur. Gün içinde neler olacağını bilmek onları rahatlatır. Çocukları ve gençleri daha güvende hissetmeleri için sağlıklarını ve kendilerini korumak adına zaten yapmakta olduğumuz şeylere vurgu yaparak da yardımcı olabilirsiniz. Örneğin arabada kemerlerini takmalarını, bisiklete kasksız binmemelerini hatırlatmak, sağlıklı beslenmeleri ve egzersiz yapmalarını söylemek ya da en basiti yoldan geçerken sağa sola bakmayı unutmamalarını tembih etmek gibi.
  • Dünyanın her yerindeki ve çevrelerindeki ihtiyacı olan insanlara yardım etmenin ve onları korumanın yollarını göstermeleri için çocuklarınıza fırsat tanıyın. Her genç ve çocuk yardım etmek için kendi yolunu bulmayı ister.
  • Evdeki tatsız durumlarda çocukların en doğru şekilde nasıl davranmaları konusunda onlara rehberlik etmemiz için bizleri gözlemlediklerini unutmayın.

 

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left