INTERNATIONAL PATIENT

cocuklarinizla-iletisime-gecin

Kanseri tanısı alındığında, tedavi ve tedavi sonrası yaşama uyum sağlama sürecinde aileler için dünya zaten oldukça huzursuz bir yer gibi görünür. Ancak haberi dahi olmadığını düşündüğümüz çocuklar durumdan görünenden fazla etkilenirler. Televizyonda gördükleri korku ve yıkım sahneleri, sınıfta ve okul ortamında yaşanan ya da şahit olunan tartışmalar, ebeveynlerin arasında geçen diyaloglar çocukları duygusal açıdan büyük ölçüde etkiler ve kendilerini tek başına hissettirebilir. Peki çocuğunuzun sizin desteğinizi hissettiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirin.

Çocuğunuzla aranızdaki iletişimi kuvvetlendirin. Şimdiye kadar neler duymuş neler görmüş olduğunu ve düşüncelerini öğrenin hatta dünyadaki rahatsızlık verici olaylar hakkında bilgisi olmasını sağlayın. Bazen ebeveynler konuşmalarını çocuklarının kulağına gitmeyecek seviyede yaptıklarını düşünürler fakat çocuklar önemli bir şeyler olduğunu anlarlar. Açıkça konuşulmasa da bir çocuk evdeki gergin havanın sebebinin ebeveynlerinden birinin rahatsızlığı olduğunu düşünebilir. Gençler de evdeki havanın ve konuşmaların farkındadırlar ama ebeveynler onların bu tür konular hakkında daha bilinçli olduklarını düşünürler.

“Bu konu hakkında neler duydun? Ya da beni bu konu hakkında konuşurken duydun mu?” gibi sorular belli bir konu hakkında çocuklarla konuşmak için iyi bir başlangıç yapmaya yardımcı olabilir.

Çocuğunuz bu konuların farkında olamayacak kadar küçük ise ona fazla bir şey söylememeyi de düşünebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun bu konular hakkında bir bilgisi olduğunu bir şeyler duymuş olabileceğini düşünüyorsanız onu fikirlerini sizinle paylaşması için cesaretlendirin.

Çocuğunuzun sorularına cevap vermeden ve onun endişelerini azalmasına yardım etmeden önce onun bu konu hakkında hissettiklerini gerçekten anlamaya çalışın.

Kafasındaki sorulara yanıt bulmasına yardımcı olun

Örneğin Japonya’da yaşanan nükleer saldırının radyoaktif etkileri ve yarattığı tehlike hakkında bir şeyler bilen bir çocuk meme kanseri olan annesinin radyoterapi tedavisi göreceğini öğrendiği zaman endişe duyabilir, tehlikeli olan bir şey ile tedavinin nasıl olabileceği konusunda korkuya kapılabilir. Bu durumda çocuğunuza kanser tedavisi esnasında kullanılan radyasyon onkolojisi (radyoterapi) ile havada yayılan radyasyon sızıntısının farklı şeyler olduğunu anlatın.

Örneğin;

“Ben kanserin vücuduma geri dönmesini engelleyecek, beni kanserden koruyacak bir tedavi göreceğim. Bu tedavilerden biri de radyoterapi. Bu tedavide sadece göğsümdeki kanserli yeri yok edecek özel geliştirilmiş bir alet kullanılacak. Canımı acıtmayacak, saçlarım dökülmeyecek, radyoaktif olmayacağım ve bu beni asla hasta etmeyecek. Aksine kendimi eskisi gibi iyi hissetmemi sağlayacak ama belki bir süre biraz yorgun hissedebilirim.”

“Benim göreceğim radyasyon tedavisi radyasyon hakkındaki endişe verici olaylar hakkında duymuş olabileceğinden çok farklı. Orada olan havada serbestçe yayılan, yiyecekleri ve insanların tüm vücudunu etkileyen bir radyasyon sızıntısı. Radyasyona bu şekilde maruz kalmak çok tehlikeli olabilir fakat bu bana, sana ya da ailemizden hiç kimseye olmayacak.”

Daha sonra çocuğunuza bu durumu bir arkadaşına nasıl açıklayacağını sorun verdiği cevap ile onun sizi ne şekilde anlamış olduğunu çıkarabilirsiniz.
Daha büyük çocuklarınıza konu hakkında nasıl doğru bilgilere ulaşabileceklerini gösterin. Onları nükleer enerji, radyasyon tedavisi ve bunun gibi konularda bilgi sahibi olabilecekleri güvenilir web sitelerine yönlendirin.

Çocuğunuza destek verin.

Çocuğunuza bu tür konuları anlatabilmeniz ve ona yardımcı olabilmeniz için bazı tavsiyeler;