INTERNATIONAL PATIENT

Cinsel ilişkiyle ilgili sorularınızı tedavi sürecinde ve sonrasında doktorunuza veya hemşirenize sorduğunuzdan emin olun:

Burada, kanser tedavisi sürecinde veya sonrasında cinsel yaşamınızı sürdürürken hatırda tutmanız gereken bazı bilgiler bulunmaktadır.

Kanser tedavinizin cinsel yaşamınız üzerindeki muhtemel etkileri hakkında mümkün olan en fazla bilgiyi öğrenin. Doktorunuz, hemşireniz veya kanser tedavisi ekibinizin herhangi bir diğer üyesiyle konuşun. Ne beklemeniz gerektiğinizi bildiğinizde, bu sorunları nasıl ele alacağınızı planlayabilirsiniz.

Hangi kanser tedavisinin alındığı önemli olmaksızın çoğu erkeğin dokunmaktan hala haz duyduğu hatırda tutulmalıdır. Birkaç kanser tedavisi (beynin ve omuriliğin bazı alanlarını etkileyenlerin dışında) dokunmanın verdiği hazzın hissedilmesinde ve orgazma ulaşılmasında rol oynayan sinirler ve kaslara zarar vermektedir. Örneğin, bazı tedavi türleri erkeğin sertleşme fonksiyonuna zarar verebilmektedir. Ancak, sertleşemeyen veya semen üretemeyen çoğu erkek doğru şekilde dokunulduğunda yine de orgazmı yaşayabilmektedir.

Cinsel hazzı hissetmenin yolları konusunda daima açık fikirli olmaya çabalayın. Bazı çiftler normal seks konusunda dar bir görüşe sahiptir. Her iki partner vajinal giriş yoluyla veya esnasında orgazma ulaşmazsa, bazı çiftler hayal kırıklığı hissedebilirler. Ancak, kanser tedavisi sürecinde ve sonrasında en çok sevdiğiniz ilişki türünün mümkün olmadığı dönemler olacaktır. Bu dönemler, cinsel haz almanın ve vermenin yeni yollarını öğrenmek için bir şans olabilir. Siz ve partneriniz, dokunarak ve okşayarak orgazma ulaşmak için birbirinize yardımcı olabilirsiniz. Bazen, sadece sarılmak bile haz verebilir. Kendinize dokunmaktan keyif almayı da sürdürebilirsiniz. Sadece normal rutininiz değişti diye cinsel hazdan vazgeçmeyin.

cinsel yaşam ve kanser

Kanserli Hastalara Cinsel Hayatları İle İlgili Tavsiyeler

Partnerinizle ve doktorunuzla cinsellik hakkında açık ve iki yönlü konuşmayı deneyin. Doktorunuza cinsel ilişkiye girmenin doğru olup olmadığını sormaktan utanıyorsanız, bunun cevabını asla bulamayabilirsiniz. Öğrenmek istediğinizi doktorunuza sorun ve partnerinize söyleyin. İyi iletişim, kanser vücudunuzda değişikliklere yol açtığında cinsellik rutininizi ayarlamanın anahtarıdır. Kendinizi zayıf veya yorgun hissediyorsanız ve partnerinizin size dokunurken daha aktif rol almasını istiyorsanız, bunu söyleyin. Vücudunuzun kimi bölümleri hassassa veya ağrıyorsa, ağrıdan kaçınmak için partnerinizin dokunuşlarını yönlendirebilirsiniz. Bir partner cinsellik sorunu yaşıyorsa, ikisini birden etkileyeceğini unutmayın.

Özgüveninizi yükseltin. Kendinize iyi niteliklerinizi hatırlatın. Doğru yemek ve egzersiz vücudunuzun güçlü ve ruhunuzun canlı kalmasına  yardımcı olabilir. Başlamadan önce, planladığınız egzersiz türünü doktorunuzla veya kanser tedavisi ekibinizle konuşun veya bir fizik tedavi uzmanına sevkinizi isteyin. Gevşemenize yardımcı olacak bir meşgale bulun – sinema, hobi veya açık havaya çıkmak. Gevşeme tekniklerini uygulayın ve bunalımda olduğunuzu veya mücadele ettiğinizi düşünüyorsanız profesyonel yardım alın.

bu seçeneklerin dışında, kanser merkezlerindeki cinsel rehabilitasyon programlarına başvurabilirsiniz