INTERNATIONAL PATIENT

Hangi Cilt Lekesinde Hangi Tedavi Başarı Sağlıyor?

Kimi zaman güneş, kimi zaman hormonlar nedeniyle birçok etken cildimizi tehdit ediyor ve leke oluşumuna sebep oluyor. Hepsinin oluşum nedenleri birbirinden farklı ancak, bilinçli koruma ve doğru tedavi yöntemiyle bütün bunlarla savaşmak mümkün.

Çiller, güneş lekeleri (lentigo), hamilelik lekeleri (melasma), bazı iyi huylu cilt benleri, melanom…  bu lekeler hem görüntü açısından sorunlara neden oluyor hem de sağlık açısından risk oluşturabiliyor.

cilt-lekeleri

Cilt Lekeleri

Neolife Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanları, lekelerden korunmak için ilk şartın kesinlikle güneşten korunmak olduğunu önemle hatırlatıyor. Uygun bir güneş koruma ürünü kullanılmadığı takdirde lekeleri gidermek amacıyla yapılacak diğer tüm çabaların iyi sonuç vermeyeceğini ve ciltteki lekelerin tümünün tamamen tedavi edilemeyeceğini belirtiyorlar.

Cilt renginden daha koyu lekeler soldurma veya soyma şeklinde tedavi edilebiliyor. Deriden açık renkli bir lekede ise yeniden renklendirme için lokal veya sistemik tedavi düzenlenmesi gerekiyor. Kronik güneş hasarında ilaç ya da elektrokoterizasyon tedavisi tercih ediliyor. Genetik ya da güneşle birlikte artan çillenmede ise güneşten korunma ve kötü huylu olabilme olasılığına karşı lekenin takibi öneriliyor.

Tedaviye karşı dirençli olan pigment birikimlerinde tedavi süresi uzun sürebiliyor. Son yıllarda tedavide lazerin kullanılıyor ancak sonuçlar her zaman istenilen ve hayal edilen ölçüde yüz güldürücü olmayabiliyor. Bu uygulamaların mutlaka hekim tarafından yapılması gerekiyor. Tedavi planlamasında lekenin türü kadar, mevsimde önemli bir yer tutmakta. Leke soldurmada kullanılan ilaçlar güneş ışığına karşı duyarlı olduğundan tedavi, lokal alerjiler nedeniyle güneşin en az olduğu mevsimde planlanıyor. Beyaz lekelerin renklendirilmesinde ise aksine, güneş ışığına ihtiyaç duyuluyor.

Açık renk lekelerde tedavinin en uygun olduğu mevsim, ışının çok kuvvetli olmadığı ama yeterince dik geldiği bahar ayları. Tedavinin etkinliği açısından koyu lekelerin tedavisi kış aylarında, açık renkli olanların ise ilkbahar ve sonbaharda yapılması öneriliyor.