INTERNATIONAL PATIENT

Yumurtalık Kanseri Tedavisi nasıl yapılır?

Yumurtalık kanseri tedavisi genellikle cerrahi müdahale ve kemoterapi kombinasyonunu içerir.

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı : Cerrahi Müdahale

Yumurtalık kanserinin cerrahi tedavisi şunları içerir:

Tek yumurtalığın alınması ameliyatı

Yumurtalık kanseriniz çok erken bir aşamada teşhis edildiyse daha az kapsamlı cerrahi mümkün olabilir. Evre I yumurtalık kanseri olan kadınlar için ameliyat bir yumurtalığın ve alınan yumurtalığın fallopi tüpünün alınmasını olabilir. Bu işlem çocuk sahibi olma yeteneğini koruyabilir.

İki yumurtalığın alınması ameliyatı

Her iki yumurtalıkta da kanser varsa, ancak vücutun başka bir yerinde kanser belirtisi yoksa,  iki yumurtalık ile birlikte fallop tüpleri alınır.  Bu ameliyat rahimi sağlam bırakır, böylece dondurulmuş embriyolar veya yumurtalar kullanarak hamile kalınabilir.

Rahim ve yumurtalıkların alınması

Kanserli hücreler yumurtalık ve rahim içinde yayılmış ise veya çocuk sahibi olma yeteneği korumak istenmiyorsa yumurtalıklar, fallop tüpleri, rahim, etkilenen lenf düğümleri ve karında bulunan omentum denen yağlı karın dokusu da temizlenir.

Yumurtalık Kanserinde Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücreleri de dahil olmak üzere vücutta hızla büyüyen hücreleri öldürmek için kimyasalları kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları damar içine enjekte edilebilir veya ağız yoluyla alınabilir. Bazen ilaçlar doğrudan karına (intraperitoneal kemoterapi) enjekte edilir.

Kemoterapi genellikle ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Ameliyattan önce de kullanılabilir.

Kemoterapi ilaçları bir damara veya doğrudan karın boşluğuna veya her ikisine birden enjekte edilebilir.

Kemoterapi ilerlemiş yumurtalık kanseri olan bazı kadınlarda başlangıç tedavisi olarak kullanılabilir.

Yumurtalık Kanserin Hedefe Yönelik Tedavi

Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerinizde bulunan belirli açıkları hedef alan ilaçları kullanır. Hedefe yönelik tedavi ilaçları, genellikle ilk tedaviden sonra geri tekrarlayan yumurtalık kanserini veya diğer tedavilere dirençli kanseri tedavi etmek için kullanılır. Doktorunuz hangi hedeflenmiş tedavinin kanser üzerinde etkili olabileceğini belirlemek için kanser hücrelerini test edebilir.

Hedefli yönelik tedavi, aktif bir kanser araştırması alanıdır. Birçok klinik çalışma yeni hedeflenmiş tedavileri test etmektedir..

Yumurtalık Kanseri Destekleyici (palyatif) bakım

Palyatif bakım, ağrı ve ciddi bir hastalığın diğer semptomlarından kurtulma sağlamaya odaklanan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak için sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, cerrahi ve kemoterapi gibi diğer agresif tedavilerden alırken de kullanılabilir.

Palyatif bakım, diğer uygun tedavilerin tümü ile birlikte kullanıldığında, kanserli insanların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlayarak yaşam kalitesini ve yaşam süresini uzatabilir.

Palyatif bakım bir doktor, hemşire ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından sağlanmaktadır. Palyatif bakım ekipleri kanserli insanlar ve aileleri için yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bakım şekli, tedavi edici veya aldığınız diğer tedavilerle birlikte sunulur.