INTERNATIONAL PATIENT

Prostat Kanseri Riskini Azaltmak

Prostat kanserini önleyecek hiçbir kesin yöntem yoktur. Yaş, ırk ve soy geçmiş gibi birçok risk faktörü kontrol altına alınamaz. Ancak, prostat kanseri riskini azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır.

Vücut Ağırlığı, Fiziksel Aktivite ve Diyet

Vücut ağırlığınız, fiziksel aktiviteleriniz ve diyetinizin prostat kanseri riskine etkisi kesin değildir, fakat riski azaltmak için yapabilecekleriniz vardır. Örneğin;

Daha fazla bilgi için Amerikan Kanser Derneği Kanseri Önlemek için Beslenme ve Fiziksel Aktivite Kılavuzları’na bakınız.

Vitamin, mineral ve diğer takviyeler

Yapılan ilk çalışmalardan bazıları, E vitamini veya selenyum gibi belirli vitamin veya mineral takviyelerinin prostat kanseri riskini azaltabileceğini öne sürmüşlerdir. Ancak yapılan geniş bir çalışmada, ne E vitamini ne de selenyum prostat kanseri riskini azaltmamıştır.

Çeşitli çalışmalar günümüzde soya proteinlerinin (izoflavon) prostat kanseri riski üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çalışmaların sonuçları henüz elde edilmemiştir.

Her takviyenin hem risk hem fayda sağlama potansiyeli vardır. Vitamin veya diğer takviyelere başlamadan önce doktorunuzla görüşün.

İlaçlar

Bazı ilaçlar prostat riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Prostat kanseri ne kadar yaygındır?

Cilt kanseri haricinde, prostat kanseri erkekler arasındaki en yaygın kanserdir. Amerikan Kanser Derneği’nin Birleşik Devletlerde 2017 yılı için yaptığı prostat kanseri tahminleri:

Prostat kanseri riski

Yaklaşık her 7 erkekten 1’ine yaşam süresi içerisinde prostat kanseri teşhisi konulmaktadır.

Prostat kanseri temelde yaşlı erkeklerde meydana gelir. Yaklaşık her 10 vakadan 6’sı 65 yaşındaki ya da daha yaşlı olan erkeklerde teşhis edilir ve bu durum 40 yaş öncesinde nadirdir. Tanı esnasındaki yaş yaklaşık 66 yıldır.

Prostat kanserine bağlı ölümler

Prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolorektal kanserin ardından, Amerikan erkeklerinde kansere bağlı ölümlerin üçüncü en sık görülen nedenidir. Yaklaşık her 39 erkekten 1’i prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybedecektir.

Prostat kanseri ciddi bir hastalık olabilir, ama prostat kanseri tanısı alan çoğu erkek bu sebepten ölmez. Gerçekte, Birleşik Devletlerde hayatının belirli bir noktasında prostat kanseri tanısı konulmuş olan 2.9 milyondan fazla erkek hala hayattadır.