INTERNATIONAL PATIENT

Mide kanseri belirtileri nelerdir?

Mide kanseri belirtileri (gastroözofageal kavşak kanseri) ve  bulguları aşağıdakileri içerir:

Sizi kaygılandıran bulgular ve belirtiler yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz büyük olasılıkla önce bu bulgular ve belirtilerin daha yaygın görülen nedenlerini araştıracaktır.

Mide kanseri nedenleri nelerdir?

Genelde kanser hücre DNA’sında bir hata (mutasyon) meydana geldiğinde başlar. Bu mutasyon hücrenin hızlı büyümesi ve çoğalmasına ve normal bir hücrenin ölmesi gereken zamandan sonra dahi yaşamını sürdürmesine neden olur. Biriken kanser hücreleri yakındaki yapıları istila edebilen bir tümör oluşturmaktadır. Daha sonra, kanser hücreleri vücut geneline yayılmak için tümörden kopabilirler.

Gastroözofageal kavşak kanseri, gastrointestinal reflü hastalığıyla (GERD) ve daha az sıklıkla da obezite ve sigara ile bağlantılıdır. GERD mide asidinin özofagusa sık sık geri gönderilmesiyle oluşan bir durumdur.

Tütsülenmiş ve salamura gıdalar açısından zengin beslenme tipleri ile midenin ana kısmındaki mide kanseri arasında güçlü bir korelasyon bulunmaktadır. Besinleri korumak için buzdolabı kullanımı dünya genelinde arttığında mide kanseri oranları düşmüştür.

Mide kanseri nedir? Mide kanseri tedavisi yöntemleri nelerdir? Gibi sorularınız var ise ceveapları için mide kanseri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz?