Kanser Tedavisinde Yan Etkileri Azaltmak için İpuçları!

Kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde bazı farklı yan etkiler görülebiliyor. Neolife Tıp Merkezi Başhekimi Uzm. Dr. Nesrin Aslan, bahsedilen yan etkilerin bütün hastalarda görülmediğini belirtiyor; en sık görülen yan etkiler ve başa çıkma yöntemlerine ilişkin tavsiyelerini şöyle sıralıyor:

Dış Görünümde Meydana Gelen Yan Etkilere Karşı Öneriler

Özellikle kadınlar için saç ve kirpik dökülmesi kemoterapinin en rahatsız edici yan etkileri arasında bulunuyor. Saç dökülmesinin miktarı, verilen ilaç ve doz yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Klinik çalışmalar tedavi gören hastanın kafa derisini soğuk tutmanın tedaviden sonra saç dökülmesini önlemede etkili olduğunu gösteriyor. Bunun için özel olarak üretilen ve tedavi sırasında kullanılan kepler kullanılıyor.

Kanser tadevisi yan etkilerinden korunma

Bazı Kanser Kategorilerinde Fizik Tedavi Destekleyici Tedavi Olarak Uygulanıyor

Beyin, kemik, meme, akciğer ve gırtlak kanserlerinde fizik tedavi uygulaması tedavinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Hastalara verilen kemoterapi ve radyoterapi tedavisinden sonra solunum sisteminde oluşan problemlerle birlikte, yorgunluk ve fiziksel kondisyon kayıplarında da fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinden destek alınıyor.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı için öneriler

Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi sırasında tat alma değişiklikleri, ağrı, kabızlık, depresyon, bulantı, yutma güçlüğü gibi sebeplere bağlı olarak iştahsızlık ve kilo kaybı yaşanabilir. Hastanın ağzının içinde oluşan yaralardan dolayı yemek yemesi zorlaşmışsa, gıdaları blenderdan geçirip püre kıvamında hazırlamak yutmayı kolaylaştırır. Yemek yemesi tamamen kesilmiş ise doktorun veya uzman diyetisyenin vereceği hazır mamalar alınabilir.

Kanser Tedavisinde Yan Etkileri Azaltmak

Kanser Tedavisinde Yan Etkileri Azaltmak için Dengeli Beslenin

Tedavi Döneminde Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Gıda Takviyesi Önerileri

  • A, C, E vitaminleri ile çinko ve selenyum minerallerini içeren yiyecekler antioksidan açısından güçlüdür. Bu yemeklerin yenmesi bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ceviz, Balık, badem ve fındık gibi Omega 3 içeren gıdalar düzenli tüketilmelidir.
  • Kuru baklagiller protein, çinko, selenyum ve E vitamini kaynağıdır. Haftada 1-2 kez öğünlerle birlikte alınmasında fayda var.
  • Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yemek enerjiyi arttıracaktır.
  • Kabuklu tüketilebilen meyveler kabuğu soyulmadan yenirse bağırsak faaliyetlerine katkıda bulunur.
  • Her gün mutlaka 1,5 litre su içilmesi gerekir.

Kanser tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left