INTERNATIONAL PATIENT

En sık kullanılan kanser tedavileri ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir.

Kanseri vücuttan çıkarmak için cerrahi kullanılabilir. Doktor ayrıca kanserin etki ettiği vücut bölümünün tamamını veya bir kısmını çıkarabilir. Meme kanserinde, memenin bir kısmı (veya tamamı) çıkarılabilir. Prostat kanserinde, prostat bezi alınabilir. Cerrahi, her kanser türü için kullanılmaz. Örneğin, lösemi benzeri kan kanserlerinin en etkin tedavi yolu ilaçlardır.

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmalarını yavaşlatmak için ilaç kullanılmasıdır. Bazı kemoterapiler damar yoluyla (iğne ile damar içine) verilirken diğerlerinde yutmanız için haplar verilir. Kemoterapi ilaçları vücudun neredeyse her tarafına ulaştığından yayılmış olan kanserler için uygundur.

Kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmalarını yavaşlatmak için radyasyon da kullanılır. Bu tedavi tek başına veya ameliyat ya da kemoterapi ile birlikte kullanılabilir. Radyasyon tedavisi röntgen çektirmek gibidir. Tedavi, bazen radyasyonu uygulamak için kansere bir “tohum” yerleştirilerek verilir.

“Bana yardımcı olan şey geriye bir adım atıp büyük resmi görmek olmuştu. Sorularıma cevap almak iyi bir karar vermemi sağladı. Yapmak istediğim ve ihtiyacım olan şeyleri yaptım. Başkalarının beni iyi hissettireceğini düşündüklerini değil, beni iyi hissettiren şeyleri yaptım. – Kevin, kanseri yenen kişi

kanser tedavi türleri

Benim için en uygun tedavi hangisidir?

Kanser tedaviniz sizin için neyin iyi olduğuna bağlı olacaktır. Bazı kanserler cerrahiye daha iyi yanıt verirken, diğerleri kemoterapi veya radyoterapiye daha iyi yanıt verirler. Hangi kanser türüne sahip olduğunuzu bilmek, hangi tedavinin sizde en iyi sonuca yol açacağını öğrenmenin ilk adımıdır.

Kanserinizin evresi doktorunuzun sizin için en uygun tedaviyi belirlemesine de yardımcı olur. Üçüncü veya dördüncü evre kanserler, kemoterapi gibi tüm vücudu tedavi eden tedavilere daha iyi yanıt verirler.

Sağlığınız ve tercih ettiğiniz tedavi, kanser tedavisine karar verme aşamasında rol oynar. Her tedavi türü kanseriniz için uygun olamayacaktır. Dolayısıyla, seçeneklerinizi sorunuz. Ayrıca, tedavilerin yan etkileri vardır. Bu sebeple, her bir tedaviden ne beklenebileceğini sorunuz.

Soru sormaktan korkmayınız. Hangi tedavilerin en uygun seçenek olduğunu ve yan etkilerin ne olabileceğini öğrenmek hakkınızdır.

Duyabileceğiniz kanser sözcükleri

Kanser tedavi ekibinizden duyabileceğiniz kelimeler şunlardır.

İyi huylu/benign: Kanser olmayan tümör

Biyopsi: içinde kanser hücresi olup olmadığını öğrenmek için dokudan bir parça almak

Kanser: hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı veya kanserli bir tümörün var olduğu 100’den fazla hastalığı tanımlayan sözcük

Kemoterapi: hastalığı tedavi eden ilaçların kullanımı. Bu sözcük çoğunlukla kanseri tedavi etmek için ilaçların kullanıldığını ifade eder. Bazen “kemo” diye kısaltılabilir.

Kötü huylu/malign: kanserli

Metastaz / Metastaz yapmış: kanser hücrelerinin lenf sistemi veya kan dolaşımı ile uzak vücut bölgelerine ulaşması

Onkolog: Kanserli hastaları tedavi eden doktor

Radyasyon tedavisi: X ışınları gibi yüksek enerjili ışınların kanser tedavisi için kullanılması

Evre: kanserin ilerleyip ilerlemediğini ve eğer ilerledi ise ilerlemenin derecesini ifade eden kelime

Kanser hakkında nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?

Kanser hakkında sorularınız varsa veya bulunduğunuz yerde kaynak bulmakta zorluk çekiyorsunuz, lütfen Neolife Tıp Merkezi’ni arayınız.