Beyin metastazı hakkında bilmeniz gerekenler

Beyin metastazı nedir?

Beyin metastazı, vücudun farklı bir  bölgesinde oluşmuş kanser hücrelerinin kan veya lenf sistemi ile beyne taşınması sonucu meydana gelir. Herhangi bir kanser beyne yayılabilir, fakat  kanserin beyne sıçraması neden olma olasılığı en fazla olan tür akciğer kanseri, meme kanseri, kolon kanseri, böbrek kanseri ve melanomdur.

Beyin metastazı veya ikincil beyin tümörleri kanserli yetişkinlerin yüzde 10 ila 30'unda görülür. Metastatik beyin tümörleri büyüdükçe, beyin dokusunun çevresinde baskı oluşturur ve beyin dokusunun işlevlerini değiştirir. Beyin metastazı birçok belirti ve semptomlara neden olabilir.

Kanseri beyne yayılmış kişilerin tedavisi genellikle ya cerrahi ya radyasyon tedavisi (ışın tedavisi) ya da ikisi birdendir. Bazı durumlarda, kemoterapi ve immünoterapi faydalıdır. Tedavi genellikle kanserin neden olduğu ağrı ve semptomları azaltmaya ve yaşam süresini uzatmaya yöneliktir.

Beyin metastazı tanısı nasıl konulur?

Eğer beyin metastazınız olduğundan şüphelenilirse, doktorunuz birkaç test ve prosedür önerebilir.

  • Nörolojik muayene: Nörolojik muayene, diğer şeylerin yanı sıra, görme, işitme, denge, koordinasyon, güç ve refleksleri kontrol etmeyi içerir. Bir veya daha fazla alandaki sorun, beyninizin bir beyin tümöründen etkilenebilecek kısmı hakkında ipuçları verebilir.
  • Görüntüleme testleri: Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI), beyin metastazlarını teşhis etmeye yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır. MRI sırasında kolunuzdaki bir damardan boya enjekte edilebilir.

Bazı özel MRI tarama bileşenleri -fonksiyonel MRI, perfüzyon MRI ve manyetik rezonans spektroskopisi dahil- doktorunuzun tümörü değerlendirmesine ve tedaviyi planlamasına yardımcı olabilir.

Diğer görüntüleme testleri bilgisayarlı tomografi (CT) ve pozitron emisyon tomografisini (PET) içerebilir. Örneğin, bilinmeyen birincil tümörünüz beyin metastazına neden oluyorsa, akciğer kanserini aramak için göğüs CT taraması yapılabilir.

  • Anormal bir doku örneğinin toplanması ve test edilmesi (Biyopsi): Bir beyin tümörünü çıkarmak için yapılan işlemin bir parçası olarak veya bir iğne kullanılarak biyopsi yapılabilir.

Biyopsi örneği, hücrelerin kanserli (kötü huylu) veya kanserli olmayan (iyi huylu) hücreler olarak tanımlanması için veya hücrelerin metastatik kanser ya da birincil bir tümörden olup olmadığını belirlemek için, mikroskop altında incelenerek alınır. Bu bilgi bir tanı ve prognoz oluşturmak ve tedaviyi yönlendirmek için kritik öneme sahiptir.

Beyin metastazı tedavi yöntemleri için tıklayınız

Başa Çıkma ve Destek

Beyin metastazı ile başa çıkmak, belirtilere dayanıklı olmaktan daha fazlasını gerektirir. Ayrıca, kanserinizin orijinal kısmından başka kısımlara yayılmış olma fikriyle de uzlaşmayı içerir. Yayılmış kanserin tedavisi çok zor olabilir.

Etkili tedavi gören ve tek bir beyin metastazı olan insanların, çoklu metastatik tümörlere sahip insanlardan daha uzun yaşama şansları vardır yani sağkalım süresi daha uzundur. Doktorunuz, acınızı hafifletebilmek ve işlevlerinizi sürdürüp günlük aktivitelerinize devam edebilmeniz için çalışacaktır.

Herkes kanser tedavisi ile başa çıkmak için kendi yolunu bulur. Siz, sizin için en iyi olan seçeneği bulana kadar, aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz:

  • Bakımınız hakkında kararlar almak için beyin metastazı hakkında yeterince bilgi edinin. Kanseriniz ve tedavi seçenekleri hakkında doktorunuza danışın. Güvenilir kaynaklardan daha fazla bilgi edinin.
  • Araç sürüşü için potansiyel limitin farkında olun. Düzenli olarak yaptığınız bir şeyse, araba kullanmanızın uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Nörolojik muayeneniz ile yargı ve reflekslerinizin çok fazla etkilenip etkilenmediğini öğrenip buna bağlı olarak kararınızı verebilirsiniz.
  • Duygularınızı ifade edin. Hastalık hakkında yazabileceğiniz ya da konuşabileceğiniz, günlük yazmak, bir arkadaşla veya danışmanla konuşmak ya da destek gruplarına katılmak gibi aktiviteler bulun. Bölgenizdeki kanser destek gruplarına danışın.
  • Hastalığınızı kabullenin. Eğer tedavi beyin metastazınızı kontrol edemiyorsa, siz ve aileniz, doktorunuzla hasta bakım seçenekleri hakkında konuşabilirsiniz.

Kanserinizin artık tedavi edilemeyebileceği gerçeğiyle başa çıkmak zor olabilir. Bazıları için güçlü bir inanca sahip olmak ya da kendinden daha büyük bir gücü hissetmek bu süreci kolaylaştırır. Diğerleri, tıbbi bir sosyal hizmet uzmanı, bir psikolog veya bir din adamı gibi, hayati tehlike oluşturan hastalıkları anlayan birinden danışmanlık almaktadır. Ayrıca bazı insanlar, son dileklerini yazarak veya sevdikleriyle tartışarak, son dileklerinin bilinmesi ve saygı duyulmasını sağlarlar.

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left