INTERNATIONAL PATIENT

Beyin Metastazı Tedavi Seçenekleri

Erken teşhis ve tedavi ile, beyin metastazı, genellikle tedaviye cevap verir. Bu tedavi, semptomları hafifletmeye, tümörün büyümesini yavaşlatmaya ve ömrü uzatmaya yardımcı olur.

Beyin metastazı olan insanlar için tedavi seçenekleri sıklıkla ilaç, cerrahi, stereotaktik radyocerrahi, tam beyin radyasyon terapisi (ışın tedavisi ) veya bunların bir kombinasyonunu içerir. Bazı durumlarda, kemoterapi ve immünoterapi de faydalıdır. Tümörler tedaviden sonra tekrarlayabilir.

Sizin için hangi tedavinin en faydalı olduğu, tümörlerin büyüklüğüne, sayısına ve konumuna, belirti ve semptomlarınıza, genel sağlığınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Tedavi amaçlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Beyin Metaztazi Tedavisi

Beyin Metaztazi Tedavisi

 

İlaçla Tedavi

Yüksek doz kortikosteroidler, tümörlerin etrafındaki şişliği hafifletmek ve nörolojik belirti ve semptomları azaltmak için kullanılabilir.

Ameliyat

Eğer ameliyat sizin için bir seçenekse ve beyin metastazlarınız operasyon için erişilebilir bir yerde konumlanmışsa, cerrahınız mümkün olduğunca fazla kanseri çıkarmak için uğraşacaktır. Tümörün bir kısmını çıkarmak bile belirtilerinizi ve semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Beyin metastazlarını gidermek için yapılan ameliyat, nörolojik bozukluklar, enfeksiyon ve kanama gibi riskler taşır. Diğer riskler tümörün beyninizin neresinde konumlandığına bağlıdır. Örneğin, göze bağlı sinirlerin yakınındaki tümör için ameliyat, görme kaybı riski taşıyabilir.

Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi, tümör hücrelerini öldürmek için X ışınları gibi yüksek enerjili ışınları kullanır. Beyin metastazları için, tedaviniz, aşağıdaki bir ya da birkaç yöntemi içerebilir:

  • Tüm beyin radyasyonu: Tüm beyin radyasyonu, tümör hücrelerini öldürmek için bütün beyne radyoterapi (ışın tedavisi) uygular. Tüm beyin için radyoterapi alan kişiler, genellikle, iki ila üç hafta boyunca 10 ila 15 kür tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Beyin metastazı radyoterapi sonrası yan etkileri yorgunluk, bulantı ve saç dökülmesi olabilir. Uzun vadede, tüm beyin radyasyonu bilişsel zayıflama ile ilişkilendirilir.

  • Stereotaktik radyocerrahi: Stereotaktik radyocerrahi (SRS) ile her radyasyon ışını özellikle güçlü değildir, ancak tüm ışınların buluştuğu nokta -beyin tümöründe-, tümör hücrelerini öldürmek için yüksek dozda radyasyon alır. SRS genellikle bir tedavide tamamlanır ve doktorlar birden fazla tümörü bir seansta tedavi edebilir. Çoğu vakada, aynı gün evinize gidebilirsiniz.

Yan etkileri bulantı, baş ağrısı, nöbet geçirme, baş dönmesi ya da vertigodur. SRS sonrası uzun vadeli bilişsel zayıflama riski, tüm beyin radyasyonuna göre daha düşük bir ihtimaldir.

Son yıllarda, doktorlar ve araştırmacılar, tüm beyin radyasyonu, stereotaktik radyocerrahi ve bu iki yöntemin insanların yaşam süresi, bilişsel yeteneklerini ve yaşam kalitesini nasıl etkilediklerini anlamada önemli ilerlemeler kaydettiler. Siz ve doktorunuz, başka hangi tedavilerden geçtiğiniz ve tedaviden sonra kanserin nüks etme yani tekrarlama olasılığı gibi birçok faktörü göz önüne alarak hangi radyasyon tedavisinin kullanılacağına karar vereceksiniz.

Tedavi Sonrası Rehabilitasyon

Beyin tümörleri, beynin, motor becerileri, konuşmayı, görüşü ve düşünceyi kontrol eden bazı bölümlerinde gelişebildiğinden, rehabilitasyon iyileşmenin gerekli bir süreci olabilir. Doktorunuz sizi iyileşmenize yardımcı olabilecek hizmetlere yönlendirebilir:

  • Fiziksel terapi, kaybedilen motor becerilerini veya kas gücünü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.
  • Mesleki terapi, bir beyin tümörü veya başka bir hastalıktan sonra, çalışmak da dahil normal günlük aktivitelerinize geri dönmenize yardımcı olabilir.
  • Konuşma terapisi, Konuşma güçlüğü uzmanları (konuşma patologları), eğer konuşma bozukluğunuz varsa size yardımcı olabilir.

Destekleyici (Palyatif) Bakım

Palyatif bakım, ağrıyı ve ciddi bir hastalığın diğer semptomlarını hafifletmeyi hedefleyen özel tıbbi bir bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, diğer tedavilerinizi tamamlamaya yarayan ekstra bir destek sağlamak için sizinle, ailenizle ve doktorlarınızla birlikte çalışır.

Palyatif bakım, tıp, psikoloji, manevi bakım ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından uygulanmaktadır. Bu ekip, kanserli insanların ve ailelerinin yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olmak için çalışır.

Alternatif Tıp

Alternatif tıbbın beyin metastazlarını tedavi ettiği kanıtlanmamıştır ama tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri, doktorunuzun tedavisi ile birleştiğinde, yan etkiler ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Tamamlayıcı tıp yaklaşımlarına örnekler:

  • Hafif egzersiz: Eğer doktorunuz onayladıysa, haftada birkaç kez hafif bir egzersizle başlayın ve kendinizi iyi hissederseniz egzersiz sürelerini biraz daha uzatın. Yürüme, yoga yapma veya tai chi bu egzersizlere örnek olabilir.
  • Stres ile başa çıkma: Günlük hayatınızdaki stresi kontrol altına alın. Kas gevşetme, hayalinizde canlandırma ve meditasyon gibi stresi azaltma tekniklerini deneyin.

Klinik Çalışmalar

Beyin Metastazını, tespit etmek, tedavi etmek veya yönetmek için, yeni tedavileri, müdahaleleri ve testleri denetleyen Neolife  Tıp Merkezi Uzmanlar’ına istediğiniz soruları yöneltebilirsiniz.

İletişim Formu için tıklayınız.

Doktorunuza Soru Sorun