INTERNATIONAL PATIENT

Araştırmacılar her gün zihin ve vücut arasındaki bağın sağlık açısından ne kadar önemli olduğu hakkında yeni bulgulara ulaşıyorlar. Yoga bu tür sporların kanser hastaları üzerindeki faydalı etkilerini göstermede insanlara ışık tutmuştur.

Yoga zihni ve bedeni aynı anda rahatlatmaya yarayan meditasyonu, vücut duruşunu korumayı ve nefesi aynı anda düzenlemeyi esas alan eski bir Hindu uygulamasıdır.

Yoganın pek çok çeşidi vardır. Yoganın sağlık açısından en çok tercih edilen türü Hatha yoga çünkü diğerlerine göre daha kolay hareketler içermekte ve daha yavaş bir şekilde yağılmakta.

Kanser tedavisi gören hastaların en çok muzdarip olduğu sorunlardan biri de uzun tedavi süreci sonucunda vücut enerjilerinin düşmüş olması ve yorgunluk hissetmeleri. Meme kanseri tedavisi gören bir grup insan üzerinde yapılan çalışmalar göstermiştir ki bu grup içinde yoga yapan hastaların kan basınçların da ve kalp atış hızlarında bir düşüş olmuştur ve bu da enerji seviyelerinin yükselmesine, morallerinin artmasına kendilerini daha iyi ve zinde hissetmelerine yardımcı olmuştur.

Azalan stres ise hastaların kas gücü ve esnekliğini arttırmış bu da vücut dengesinin korunmasına yardımcı olmuştur.
Yoganın sizin içinde güvenli bir seçenek olup olmadığını bir dahaki sefere doktorunuzu gördüğünüzde danışın. Eğer daha önce hiç yoga yapmadıysanız sağlık merkezinizde ya da toplum merkezlerinde bulunan yoga sınıflarını keşfederek başlayın.
Sağlık merkezleri genellikle fiziksel yönden engelli olan insanları düşünerek onların sınırlı hareketliliğine uyum sağlayacak ve oturarak gerçekleştirilen yoga egzersizlerinin yaptırıldığı sınıflar açar.

İlk önce bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak yöndeki hareketleri öğrenmek için bir danışmanla çalışın ve teknikleri rahatlıkla uygulayabilir duruma gelene kadar yavaş yavaş ilerleyin. Bir yoga seansından sonra kendinizi rahatlamış ve daha enerjik hissediyor olmanız gerekir.