INTERNATIONAL PATIENT

Vulva Kanseri hakkında sıkça sorulan sorular

Vulva nedir?

Vulva; üretra ve vajinayı çevreleyen, klitoris ve dudakları içeren cilt bölgesidir.

Vulva Kanseri Nedir?

Vulva kanseri, kadın genital organlarının dış yüzeyinde oluşan bir kanser türüdür.

Vulva Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Vulva Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı risk faktörü vulva kanseri oluşma olasılığını artırsa da, bu risklere sahip kadınların birçoğunda oluşmaz. Veya herhangi bir belirgin risk faktörü olmayan bazı kadınlar vulva kanseri olabilir. Bir kadın vulva kanseri olduğunda, belirli bir risk faktörünün neden olduğunu kesin olarak söylemek genellikle mümkün değildir.

Yaş

Kadınlar yaşlandıkça vulva kanseri riski artar. Vakaların %20’sinden azı 50 yaşın altındaki kadınlarda ve yarısından fazlası 70 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. İnvaziv vulvar kanseri teşhisi konan kadınların ortalama yaşı 70 iken, invaziv olmayan vulvar kanseri teşhisi konan kadınların ortalama yaşı 20 civarındadır.

Human Papilloma Virus (HPV) 

HPV, vulva ve serviks kanseri dahil olmak üzere birkaç kanser türünün riskini artıran bir etkendir, cinsel yolla bulaşır.

Sigara içmek

Sigara içmek insanları akciğerlerinden daha fazlasını etkileyen kansere neden olan birçok kimyasala maruz bırakır. Bu zararlı maddeler akciğerlerin astarına emilebilir ve vücuda yayılabilir. Sigara içmek vulva kanseri geliştirme riskini artırır. HPV enfeksiyonu öyküsü olan kadınlar arasında sigara içmek vulvar kanseri geliştirme riskini daha da artırır. Kadınlar yüksek riskli bir HPV ile enfekte iseler, sigara içerlerse vulvar kanseri geliştirme riskleri çok daha yüksektir.

Liken sklerozus

LSA olarak  adlandırılan bu bozukluk, vulva derisinin çok ince ve kaşınmasına neden olur. Vulvar kanseri riskinin LSA ile hafifçe arttığı görülmektedir, LSA’lı kadınların yaklaşık %4’ü daha sonra vulva kanseri olmaktadır.

Diğer genital kanserler

Rahim ağzı kanseri olan kadınlarda ayrıca vulvar kanser riski daha yüksektir. Bunun nedeni muhtemelen bu kanserlerin belirli risk faktörlerini paylaşmalarıdır. Rahim ağzı kanseriyle bağlantılı olan aynı HPV türleri, vulvar kanseriyle de bağlantılıdır. Sigara içmek ayrıca hem servikal hem de vulvar kanser riskinin artmasıyla bağlantılıdır.