TrueBeam STx "Kanser Tedavisinde Çığır Açan Teknoloji"

Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx

Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx, kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyan, en yeni jenerasyon ışın tedavi teknolojisidir. Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx sistemi, görüntüleme, hasta konumlandırma, hareket yönetimi ve tedaviyi dinamik olarak senkronize etmek için tamamen yeniden yapılanmış bir kontrol sistemi ile birçok teknik yeniliği kullanır.  Çok amaçlı platform konusunda dünya lideri olan Varian firması tarafından tasarlanan Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx sistemi, konvansiyonel ve 3-boyutlu konformal radyoterapi yanında görüntü eşliğinde radyoterapi ve radyocerrahi (IGRT ve IGRS), yoğunluk ayarlı ark terapi (RapidArc) ve stereotaktik vücut radyoterapisi (SBRT) dahil tüm ileri radyoterapi modalitelerinde kullanılabilir. Bu sistem ile milimetrenin altında hassasiyetle kafa içi ve dışı radyocerrahi uygulamaları yapılmaktadır.

Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx’in Işın Tedaviside Kullanılan Diğer Cihazlara Kıyasla Üstün Yanları Nelerdir?

Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx cihazı radyoterapi ve radyocerrahiyi aynı platformda yapabilmesi ile diğer radyoterapi cihazlarına üstünlük sağlar. Doz hızı diğer lineer hızlandırıcılara göre 8 kat arttırılabildiğinden daha hızlı RapidArc yapabilmektedir. Diğer tüm teknolojilerden farkı ise, yüksek doz hızına çıkma yeteneği sayesinde, daha yüksek dozu daha kısa sürede verebilmesi ve bu yönüyle de seans süre ve sayısını önemli ölçüde azaltan yüksek performanslı tedavi süreçleri sağlamasıdır. En önemli farklarından birisi de yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme yeteneği sayesinde, tedavi odağını daha iyi isabet eden ışınlama yapabilmesidir.

Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx Hangi Kanserlerin Tedavisinde Kullanılıyor?

Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx radyoterapi gerektiren tüm kanser türlerinin tedavisinde kullanılabilir. Fakat özellikle senkronize hareket yönetimi sayesinde, akciğer, meme, prostat ve spinal bölge kanserlerinin tedavisinde büyük fark yaratmaktadır. Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx sistemi ayrıca hasta etrafında sürekli dönerek verdiği doz ile görüntülemeyi senkronize ederek tümör hareketini göz önüne alarak telafi eden “Gated” RapidArc teknolojisini de olanaklı kılmaktadır.

Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx’in Sunduğu Avantajlar:

 • “Akıllı” otomasyon, görüntüleme, konumlandırma ve hastaların tedavisinde gerek duyulan adımların sayısında beş kata kadar azalma ile tedavileri hızlandırır.
 • FFF (Flattening Filter Free-Filtresiz Demet) modu ile 2400 MU/dakikaya kadar doz hızıyla, tedavi sürelerini kısaltarak hastaya daha fazla rahatlık sunar. Normalde 10-15 dakika süren standart bir IMRT tedavisi iki dakikadan daha az zamanda tamamlanabilir.
 • 40 dakikadan iki saate kadar süren kompleks bir radyocerrahi uygulaması ise 5-20 dakika arasında tamamlanabilir. Çok daha kısa sürede, yüksek doz verebilmesiyle, daha yüksek performanslı tedavi süreçleri sağlar.
 • Çok kısa sürede yaptığı doz gönderimi sırasında tümör hareketine daha az zaman bırakarak isabetin arttırılmasını olanaklı kılar: Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx sisteminin hassasiyeti bir milimetreden küçüktür. Bu kesinlik görüntüleme, hasta konumlandırma, hareket yönetimi, ışın şekillendirme ve doz gönderme teknolojileri arasında yeni bir senkronizasyon seviyesi oluşturan, tedavi boyunca her on milisaniyede bir doğruluk kontrolleri yapan sistemin sofistike mimarisi ile sağlanmıştır. Tedavi devam ederken 100.000’den fazla veri noktası sürekli gözlenerek sistemin “doğru bir izomerkez” veya tedavi için odak noktasını koruması temin edilmektedir. Bu yükselmiş hassasiyet seviyesi doktorların hareket eden bir organ içindeki tümörü yüksek doğrulukla tedavi etmesine olanak sağlar.

Novalis Radyocerrahi Destekli TrueBeam STx Diğer Yöntemlerden Üstündür, Çünkü…

 • İsabetlidir:
  Tedavi odağına daha iyi isabet eden ışınlama yapar.
 • Hızlıdır:
  Seans süresini azaltır.
 • Yüksek performanslı bir tedavi süreci sağlar:
  Seans sayısını azaltır.
 • Radyoterapi ve Radyocerrahi seçeneklerini hasta için konforlu bir şekilde entegre olarak aynı platformda sunabilen bir teknolojidir.
Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left