Astrositom, beyinde veya omurilikte görülebilen bir kanser türüdür. Astrositom, sinir hücrelerini destekleyen astrosit adı verilen hücrelerde başlar.

Astrositomun belirti ve semptomları tümörün konumuna bağlıdır. Beyinde ortaya çıkan astrositomlar nöbetlere, baş ağrılarına ve mide bulantısına neden olabilir. Omurilikte ortaya çıkan astrositomlar, büyüyen tümörden etkilenen bölgede zayıflığa ve bozulmaya neden olabilir.

Bir astrositom, yavaş büyüyen bir tümör veya hızla büyüyen agresif bir kanser olabilir. Astrositomun saldırganlığı (derecesi) prognozu ve tedavi seçeneklerini belirler.

teşhis

Astrositomu teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

• Nörolojik muayene. Nörolojik muayene sırasında doktorunuz belirti ve semptomları soracaktır. Görüş, işitme, koordinasyon, güç ve reflekslerinizi test edebilir. Bu alanlardan bir veya daha fazlasındaki problemler, beynin hangi bölümünün beyin tümöründen etkilenebileceğine dair ipuçları sağlayabilir.

• Tıbbi Görüntüleme. Tıbbi görüntüleme, bir doktorun beyin tümörünün yerini ve boyutunu belirlemesine yardımcı olabilir. MRG genellikle beyin tümörlerini teşhis etmek için kullanılır ve tümör, fonksiyonel MRG, perfüzyon MRG ve manyetik rezonans spektrografisi gibi özel MRG görüntüleme kullanılarak teşhis edilebilir.
Diğer tıbbi görüntüleme teknikleri, BT ve pozitron emisyon tomografisini (PET) içerebilir.

• Test (biyopsi) için bir doku örneğinin çıkarılması. Spesifik duruma ve tümörün konumuna bağlı olarak, ameliyattan önce veya ameliyat sırasında bir astrositomu çıkarmak için bir iğne ile biyopsi yapılabilir. Hücre türlerini ve saldırganlıklarını belirlemek için bir laboratuvarda şüpheli doku örneği analiz edilir.

Tümör hücrelerinin özel analizleri, doktora hücre mutasyonlarının türleri hakkında bilgi sağlar. Bu, doktora prognoz ipuçları sağlar ve tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olur.

Tedavi

Astrositom tedavisi şunları içerir:

• Astrositomu çıkarmak için ameliyat. Beyin cerrahı mümkün olduğu kadar çok astrositom çıkarmaya çalışacaktır. Amaç tüm kanseri ortadan kaldırmaktır, ancak bazen astrositom hassas beyin dokusunun yakınında bulunur ve bu da ameliyatı çok riskli hale getirir. Etkilenen alanlardan bazılarının çıkarılması bile belirti ve semptomları azaltabilir.

Bazı insanlar için gerekli olan tek tedavi ameliyat olabilir. Diğerleri için, kalan kanser hücrelerini öldürmek ve kanserin tekrarlama riskini azaltmak için ek tedavi önerilebilir.

• Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları veya protonlar gibi yüksek enerjili ışınları kullanır. Radyasyon tedavisi sırasında, makine etrafınızda hareket ederek ışınları beyninizdeki hassas noktalara yönlendirirken siz bir masanın üzerinde yatarsınız.
Radyasyon tedavisi, kanser hücreleri tamamen çıkarılmamışsa veya kanserin tekrarlama riskinin artması durumunda ameliyattan sonra önerilebilir. Agresif kanserler için radyasyon genellikle kemoterapi ile birleştirilir. Ameliyat edilemeyen kişiler için radyasyon tedavisi ve kemoterapi birincil tedavi olarak kullanılabilir.

• Kemoterapi. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Kemoterapi ilaçları hap şeklinde veya damardan alınabilir. Bazı durumlarda, ameliyattan sonra beyne ilacı yavaşça çözüp saldığı dairesel bir implant kapsülü yerleştirilebilir.

Kemoterapi genellikle ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Agresif kanserler için radyasyon tedavisi ile birleştirilebilir.

• Klinik araştırmalar. Bu yeni tedaviler üzerine araştırmadır. Bu çalışmalar en son tedavileri deneme şansı sunuyor, ancak yan etki riski bilinmiyor. Doktorunuza bir klinik araştırmaya katılıp katılamayacağınızı sorun.

• Destekleyici (palyatif) tedavi. Palyatif bakım, ciddi bir hastalığın ağrı ve diğer semptomlarını gidermeyi amaçlayan özel tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, mevcut bakımınızı tamamlamak için ekstra düzeyde destek sağlamak için sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarla birlikte çalışır. Palyatif bakım, cerrahi, kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi diğer agresif tedavilerle birlikte kullanılabilir.

crossmenuchevron-downarrow-left