INTERNATIONAL PATIENT

Rektum Kanseri Belirtileri hakkında sıkça sorulan sorular

Rektum kanseri belirtileri nelerdir?

En yaygın belirtiler şunlardır:

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Kanlı dışkılama ve açıklanamayan kilo kaybı başta olmak üzere, rektum kanserini düşündürecek belirtilere sahipseniz doktorunuzdan randevu almalısınız.

Rektum kanseri sebepleri nelerdir?

Rektum kanseri, rektumdaki sağlıklı hücrelerin DNA’larında hata gelişmesi ile oluşur. Birçok vakada bu hataların nedeni bilinmemektedir.

Sağlıklı hücreler vücut fonksiyonlarını normal sürdürmek amacıyla düzenli bir şekilde büyür ve bölünürler. Ancak DNA hasarlandığında ve hücre kanserli hale geldiğinde yeni hücrelere gerek olmasa dahi hücre bölünmeleri devam eder. Hücreler biriktiğinde bir tümör oluştururlar.

Zamanla kanser hücreleri çevredeki normal dokuyu ele geçirip yok edecek şekilde büyüyebilir. Ve kanserli hücreler vücudun diğer kısımlarına gidebilirler.

Kolon kanseri ve rektal kanser riskini artıran kalıtsal gen mutasyonları

Bazı ailelerde, gen mutasyonları ebeveynlerden çocuklara aktarılarak kolorektal kanser riskini artırabilir. Bu mutasyonlar kolorektal kanserlerin yalnızca küçük bir yüzdesinden sorumludur. Rektal kanser ile ilişkili bazı genler bireyin hastalığı geliştirme riskini artırabilir ancak bunu kaçınılmaz hale getirmez.

İyi tanımlanmış iki genetik kolorektal kanser sendromu:

FAP, HNPCC ve diğer daha nadir kalıtsal kolorektal kanser sendromları genetik test ile tespit edilebilir. Eğer ailenizin kolon kanseri hikayesinden endişeli iseniz doktorunuz ile aile hikayenizin bu durumların riski açısından fikir verip vermediği hakkında konuşun.

Rektum kanseri risk faktörleri nelerdir?

Rektal kanser riskini artıran özellikler ve hayat tarzı faktörleri kolon kanseri riskini artıranlar ile aynıdır. Bunlar:

İlgili yazı: Rektum Kanseri hakkında bilinmesi gerekenler