INTERNATIONAL PATIENT

Radyum-223 Hakkında Bilmek İstedikleriniz?

Radyum-223 Tedavisi (XOFİGO) Nedir?

Radyum-223, radyum metalinin hafif radyoaktif bir formudur. Kemik metastazı olan prostat kanserlerinin tedavisinde radyum-223 kullanılabilir. Radyum-223, kemikte birkaç alandaki kanserleri tedavi edebilir ve ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Kimler RADYUM-223 Tedavisi Alabilir?

Radyum 223 tedavisi şu niteliklere sahip erkeklerde kullanılır:

• Hormon tedavisi alan ancak artık etki göremeyen hastalar
• Docetaksel (bir kemoterapi ilacı) almış olan veya buna uygun olmayan hastalar
• Abiraterone ile tedavi edilemeyen, kemiklere yayılmış ancak diğer organlarda bulunmayan kansere sahip olan hastalar

Radyum-223 alabilmek için farklı bir hastaneye başvurmanız gerekebilir çünkü bu tedavi her hastanede mevcut değildir.

RADYUM-223 Nasıl Etki Gösterir?

Radyum kemikteki kanser hücrelerini hedef alır. Bunun nedeni kemik hücreleri tarafından emilen kalsiyum ile benzerliğidir. Kemikteki kanser hücreleri radyum-223’ü alır ve radyasyon serbest kalır, kısa mesafeye yayılır.

Bu, kanser hücrelerinin onları yok edebilecek yüksek dozda radyasyon almaları anlamına gelir. Bunun yanında sağlıklı hücreler yalnızca düşük doz radyasyon alır veya hiç almaz. Böylece tedavi çok az yan etkiye yol açar.

RADYUM-223 Tedavi Öncesi

Tedavi öncesinde, tedaviyi alacak kadar iyi olduğunuza emin olmak adına kan testleri yaptırmanız gerekir. Ayrıca tedavinin bir hafta kadar öncesinde kemik taraması yaptırabilirsiniz. Tedavi öncesi kalsiyum desteklerini almayı kesmeniz gerekebilir. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

RADYUM-223 Nasıl Verilir?

Radyum-223 damar içine enjeksiyon yolu ile verilir. Genellikle her alacağınız tedavide kolunuzdaki veya elinizdeki bir damara yerleştirilen ince, kısa bir tüp (kanül) kullanılır. İşlem yaklaşık bir dakika sürer.

Normal şartlarda 4 haftada bir enjeksiyon yapılır ve genellikle 6 defaya kadardır. Bir sonraki seansı alabilmek adına, iki seans arasında kan testleri yapılarak tedavinin sizin için güvenli olduğundan emin olunur. Tedaviyi ayaktan hasta olarak alabilir ve sonrasında evinize gidebilirsiniz.

RADYUM-223 Tedavisi Sonrası

Tedavi sonrası bir hafta süreyle idrar ve dışkıda radyasyon bulunabilir. Toplam miktar oldukça düşüktür ve her geçen gün daha da azalır.

Tedaviniz ile ilgilenen ekip size listelenen önlemleri almanızı iletebilir:

• Birkaç gün bol su için.
• İlk birkaç gün, ayakta durmak yerine oturarak idrara çıkın.
• Her tuvalet kullanımı sonrası ellerinizi iyice yıkayın.
• Tuvalet kullanımı sonrası dikkatle temizlenin (eldiven kullanımı da önerilebilir).
• Tuvaleti kullandıktan sonra 2 kez sifonu çekin.
• Eğer aynı tuvaleti kullandığınız kişiler varsa, kendi kullanımınız sonrası koltuk kısmını temizleyin.
• Kıyafetlerinize idrar veya dışkı bulaşı olursa onları ayrıca yıkayın.

Tedavi sperm hasarına neden olabileceğinden, erkek hastaların tedavi sonrası en az 6 ay çocuk sahibi olması önerilmez. Tedaviye başlamadan önce doktorunuz veya hemşireniz ile kondom kullanımı gibi etkili doğum kontrol yöntemlerini konuşun. Gelecekte çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, tedavi öncesi sperm toplanması mümkün olabilir.

RADYUM-223’ün Yan Etkileri Nelerdir?

Radyum-223’ün yan tesirleri diyare (ishal) ve bulantı olabilir ancak bunlar genellikle hafif etkilerdir. Ayrıca bazen tedavi, kan hücrelerinin değerlerinde düşmeye neden olabilir. Bu durum enfeksiyon riskinin artması, anemi ve beklenmedik morarmalar şeklinde kendini gösterebilir. Tüm bunlardan dolayı tedavi sonrası düzenli kan testleri yapılmalıdır.

Nadir olarak, bazı hastalar tedaviden birkaç gün veya hafta sonrasında kemikteki kanser alanında ağrı artışı hissedebilir. Böyle bir belirti yaşarsanız bunu doktorunuz veya hemşireniz ile paylaşın, size ağrı kesiciler verebilirler.