INTERNATIONAL PATIENT

Radyasyon kanser kaynaklı ağrıyı nasıl tedavi eder?

Radyoterapinin kanser tedavilerinin bir türü olduğunu biliyor olabilirsiniz. Aynı zamanda hastalığın sebep olduğu ağrıları hafifletmenin bir yoludur. Buna “palyatif” radyasyon tedavisi adı verilir. Doktorunuz bu yöntemi deri lezyonları, tümörler ya da kemiklerinize yayılan kanser kaynaklı ağrıları azaltmak için önerebilir.

Süreç nasıl ilerliyor

Tümörler belli bir büyüklüğe ulaştıklarında yakındaki sinir, kemik ve organlar üzerinde bası oluşturarak acıya neden olurlar. Çevrelerindeki dokuların içerisinde büyüdüklerinde veya bu dokuları yok ettiklerinde ağrıya da neden olabilirler.

Radyasyon kanser hücrelerini öldürerek tümörün küçülmesini sağlar. Bu da alandaki vücut bölgelerinde ağrılı basıyı azaltır. Tümör radyasyonla yeterince küçültüldükten sonra ameliyat gibi diğer tedavi biçimlerinin başarı şansı artar.

Kemiklerinizde ağrı duyuyorsanız, radyasyon daha kolay hareket etmenize yardımcı olabilir.

Nasıl Uygulanır

Radyasyon vücudunuzun dışından uygulanabilir ki buna harici radyasyon tedavisi adı verilir ya da radyoaktif kimyasallar içeren bir ilaçla verilebilir.

Eğer radyasyon tedavisinin ilk kürü sizde yeterli rahatlama sağlamıyorsa, ikinci kürü alabilirsiniz. İlk kür işe yaramakla birlikte ağrı tekrar ortaya çıkarsa yeniden deneyebilirsiniz.

Harici radyasyon tedavisi. Bu tedavi biçimi X ışınlarını ya da farklı bir radyasyon türünü kemiklerinizdeki kansere gönderen bir makineyi kullanır. Hepsi tek bir yüksek dozda verilebilir veya birkaç doza bölünebilir.

Tedavi sırasında özel bir masaya yatacaksınız. Tedaviyi alırken hareket etmeden aynı pozisyonda kalmanız gerekir, ancak kanser ekibiniz hareketsiz kalmanıza yardımcı olacak özel desteklere sahip olabilir. Radyasyonun kendisini hissetmezsiniz.

Harici radyasyon tedavisinin etkisi birkaç hafta içinde ortaya çıkar; ancak tedavi olan 10 kişiden 7’si ağrılarının en az yarı yarıya azaldığını belirtmektedir. Bazı insanlarda, ağrı tamamen ortadan kalkar.

İlaç tedavisi. Kanser hastalığınız kemiğin birden fazla noktasına yayılmışsa ya da harici radyasyonla tedavi edilemeyecek kadar fazla noktada bulunuyorsa, doktorunuz içerisinde radyoaktif materyal bulunan ilaçları denemek isteyebilir. Doktorunuz tedavinin bir dozunu bir tüp yoluyla doğrudan toplar damarınızın içine uygular (intravenöz). İlaç vücudunuzun içinde hareket ederek kemiğin kanseri bölümlerinde birikir.

İlaç tedavisi alan bazı hastalarda ağrı sonrasındaki birkaç günde kötüleşir, ancak bu nadir görülen bir durumdur. Genellikle tedavinin işe yaraması 1 ila 4 hafta arasında sürer ve tedavi sayesinde sağlanan rahatlama 18 aya kadar sürer.