INTERNATIONAL PATIENT

Melanom Cilt Kanseri Belirtileri hakkında sıkça sorulan sorular

Melanom cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Melanomlar vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. En sık görüldüğü yerler sırt, bacaklar, kollar ve yüz gibi güneşe maruz kalan bölgelerdir.

Melanomlar ayrıca ayak tabanı, avuç içleri ve tırnak yatakları gibi fazla güneş ışığı almayan bölgelerde de oluşabilir. Bu gizlenmiş melanomlar koyu ciltli bireylerde daha yaygındır.

İlk melanoma belirti ve bulguları sıklıkla:

Melanomlar her zaman ben şeklinde başlamaz. Normal görünümlü bir ciltte de oluşabilir.

İyi huylu ben (normal) ben yapısı nasıldır?

Normal benler iyi huylu ben olarak da adlandırılırlar ve genellikle kendisini çevreleyen deriden belirgin bir sınır ile ayrılır, taba, kahverengi veya siyah gibi tek renklidir. Oval veya yuvarlak şekilli olup çoğunlukla 6 mm çapından küçüktür. (bir kurşun kalem silgisi boyutunda)

Çoğu insanda 10 ila 45 adet ben bulunur. Bunların çoğu 50 yaşına dek geliştiği halde benler zamanla şekil değiştirebilir hatta yaş ile ortadan kaybolabilir.

Kötü huylu (malign) benlerin görünüşleri nasıldır?

Olağan dışı benler melanom göstergesi olabilir.

Melanoma veya diğer cilt kanserlerini belirtebilecek alışılmadık benlerin niteliklerini tanımaya yardımcı olmak için, ABCDE harflerini aklınıza getirin.

Kötü huylu (malign) benlerin görünüşleri oldukça çeşitlidir. Bazıları yukarıda listelenen tüm değişiklikleri gösterirken bazıları ancak bir veya iki olağan dışı özelliğe sahip olabilir.

Gizlenmiş Melanomlar

Melanomalar ayrıca ayak parmakları arası boşluklar ve avuç içleri, ayak tabanları, kafa derisi ya da genital bölgeler gibi güneş ışığına çok az maruz kalan veya hiç maruz kalmayan alanlarda da gelişebilir. Bunlar gizli melanomalar olarak adlandırılır çünkü çoğu insanın kontrol etmeyi düşünmeyeceği alanlarda gelişmişlerdir. Gizli bir alanda melanoma görülme olasılığı koyu ten rengine sahip bireylerde daha yüksektir.

Gizli melanoma terimi şunları içerir:

DOKTORA NE ZAMAN GÖRÜNMELİ?

Cildinizde size olağandışı görünen herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuzdan randevu almalısınız.

Melanom cilt kanseri sebepleri nelerdir?

Melanom cildinize rengini veren melanin pigmentini üreten melanosit isimli hücrelerde bir şeyler ters gittiğinde oluşur.

Normal şartlarda, cilt hücreleri kontrollü ve düzenli bir süreç ile gelişir. Sağlıklı yeni hücreler daha eski hücreleri deri yüzeyine iter, hücreler orada ömrünü tamamlar ve sonucunda dökülür. Ancak hücrede DNA hasarı oluştuğunda, yeni hücreler kontrol dışı büyümeye başlayabilir ve sonucunda bir kanserli hücre topluluğuna dönüşebilir.

Ciltteki hücrelerde DNA hasarına neyin sebep olduğu ve bunun nasıl melanomaya sebep olduğu açık değildir. Çevresel ve genetik faktörleri içeren sebepler kombinasyonlarının melanoma oluşturması muhtemeldir.  Doktorlar hala UV ışınlarına maruz kalmanın ve solaryumun melanom oluşumunda ana sebep olduğuna inanmaktadır.

UV ışınları güneş ışığına maruz kalmayan bölgelerde gelişen türler başta olmak üzere tüm melanomalar için sebep değildir. Bu diğer faktörlerin de melanoma riskine katkıda bulunuyor olabileceğinin göstergesidir.

Melanom cilt kanseri risk faktörleri nelerdir?

Melanoma riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

İlgili yazı: Melanom Cilt Kanseri hakkında bilinmesi gerekenler