INTERNATIONAL PATIENT

Kemoterapide Saç Dökülmesi ile Başa Çıkmanın 12 Yolu

Kanser tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar saç dökülmesine neden olmasa da çoğu saç dökülmesine yol açar. İyi haber ise, bu durumun neredeyse tamamen geçici olmasıdır. İşte saçlarınızın tekrar bukle bukle çıkmasını beklerken yapmanız gereken 12 şey:

Bilgi edinin. Tüm ilaçlar saçları aynı şekilde etkilemez. Bazıları yalnızca zamanla saçın incelmesine neden olur. Diğer ilaçlar saçlarınızın yığınlar halinde dökülmesine yol açar. Doktorunuza tam olarak ne olacağını sorarak saç dökülmesini daha az korkutucu kılın.

Ailenizi hazırlayın. Yaşlarına bağlı olarak çocuklar saçınızın dökülmesinden korkabilir ve hatta utanç duyabilirler. Onlara ne beklemeleri gerektiğini ve tedavinizin neden önemli olduğunu anlatın. Siz ne kadar olumlu yaklaşırsanız onlar da o kadar iyi tepki verir.

Saçınıza nazik davranın. Saç dökülmesini yavaşlatmak için güçlü kokular, alkol ya da salisilik asit içeren şampuanlardan kaçının. Şimdilik saçlarınızı boyamayın, perma yaptırmayın ya da kimyasal olarak düzleştirmeyin. Bigudi, saç maşası ya da düzleştirici kullanmayın. Yumuşak kıllı fırça kullanın ve saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçınızın hava etkisiyle kurumasına müsaade edin.

Kısa saç modeli deneyin. Daha kısa saç modeli düz şekilde başınızın arkasına doğru uzanmaz ve böylece saçınız daha kalın ve yoğun gözükür. (Perukların altında kullanılması daha kolay olur.) Saçınızı kazımayı tercih ederseniz saç tıraş makinesi kullanın veya berberde yaptırın. Plastik jiletler saç derinizi kesebilir.

Cildinize iyi bakın. Saçınız döküldükçe saç deriniz hassaslaşabilir ya da kaşınabilir. Bazı kişiler karıncalanma dahi hissedebilir. Nemlendirici şampuan, saç kremi ve aynı zamanda hafif bir kremle saç derinize masaj yapmanın faydası olabilir.

Rahat uyuyun. Gece başınıza yumuşak bir bere takmak ya da baş örtüsü sarmak dökülen saçlarınızı toplamak için faydalı olacaktır. Saçlarınızı örmeyin ya da atkuyruğu yapmayın çünkü saçınızın çekilmesine neden olur. Uyurken sürtünmeyi azaltmak için ipek yastık kılıfı faydalı olacaktır.

Korunun. Dışarı çıkarken bir atkı ya da şapka sizi soğuktan koruyacaktır. Bunları kullanmamayı tercih ederseniz güneş yanıklarından korunmak için kafa derinize güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Peruk ya da takma saç kullanmayı düşünün. Kullanmayı tercih ederseniz alışverişinizi tedavinizin başlangıcında yapmanız saçınızın doğal renginde, yapısında ve modelinde seçenek bulmanızı mümkün kılar. Takma saç vergiden düşürülebilir bir harcamadır ve birçok sağlık sigortacısı doktorunuzun “saç protezi” reçetesi yazması halinde harcamanın bir kısmını karşılar. Bazı durumlarda bunları kiralayabilirsiniz bile. Tedavi merkezinizden bilgi alın.

Görünüşünüz için elinizden geleni yapın. Yeni bir çift küpe ya da güzel ve renkli bir atkı alın. Kadınlar, diğer özelliklerini vurgulamak için bir kaş kalemi ya da takma kirpik kullanmak isteyebilir.

“Saç derisinin soğutulmasını” doktorunuza danışın. Soğuk bir jel ile doldurulmuş sıkı bir şapka bazı kişilerde saç dökülmesini azaltır. Soğutma kafa derisi altındaki kan damarlarını daraltarak saç köklerine ulaşan ilaç miktarını kısıtlar.

Bu konuda konuşun. Saçınızın dökülmesi konusunda tedirgin, depresyonda ya da utangaç hissetmeniz normaldir. Bu durum genelde kadınlar için erkeklere göre daha zordur. Bir destek grubu sizi aynı sorunu yaşayan insanlarla bir araya getirebilir. Bu kişiler duygularınızı paylaşıp tavsiyelerde bulunabilirler.

Sabırlı olun. Birçok kişi kemoterapinin bitiminden itibaren birkaç hafta ile aylar arasında saçlarının tekrar uzadığını fark eder. Çoğu zaman farklı bir renk ya da yapıdadır, fakat bu değişim genelde geçicidir.