INTERNATIONAL PATIENT

Kemoterapiye başlamak üzereyseniz önceden bazı evrak işlerini önceden düzenlemek yararlı olabilir. Önemli belgeleri hazırlayarak ve tedavi sürecinizi takip ettiğiniz bir günlük tutmaya başlayarak önceden plan yaparsanız tedavi süreciniz daha sorunsuz ilerleyecektir.

Çevrimiçi Hazırlıklar

Günümüzde “evrak işi” genelde bilgisayar üzerindeki dosyalar ve formlar anlamına gelir. Doktorunuza belirli programları yüklemeniz gerekip gerekmediğini sorun. Örneğin, Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin (ASCO) tıbbi öykünüzü ve tedavi planını takip etmenize yardımcı olmak üzere indirebileceğiniz Word ve PDF formatında formları bulunmaktadır. PDF versiyonunu okumak için internetten kolayca indirebileceğiniz Adobe Acrobat Reader programının bilgisayarınızda olması gerekir.

Birçok tıbbi merkezin laboratuar testlerinize ve randevu zamanlarınıza ulaşıp reçetenizi de yenileyebileceğiniz çevrim içi siteleri bulunmaktadır. Kayıt olmayı unutmayın ve önceden bir kullanıcı adı ve şifre belirleyin.

Tıbbi Öykünüzü Toplayın

Doktorunuzun ve sağlık bakımı ekibinin diğer üyelerinin, tedaviniz başlamadan önce güncel tıbbi öykünüze ulaşması gerekmektedir. Aynı zamanda, yalnızca bir ara bir kereye mahsus kullanmış olsanız bile kullandığınız ilaçlar, vitaminler, besin takviyeleri ve şifalı bitkileri de bilmek isteyeceklerdir.

Bu tür bilgileri bir yerde toplayarak gelecekte kolayca ulaşma imkânı bulmak iyi bir fikirdir. ASCO bu bilgileri depolamak için bir imkan sunmaktadır. Akıllı telefon uygulamaları da diğer yoldur.

Günlük Tutun

Kemoterapi sırasında takip etmeniz gereken çok fazla şey olduğunu göreceksiniz, düzenli olmak için bir günlük tutmak ya da farklı klasörler tutmak fayda sağlar.

Yakından takip etmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

Randevular. Kemoterapi takvimi karmaşık olabilir. Tedavinizi 2 ile 6 hafta arasında değişen kürler şeklinde alabilirsiniz. Her kürdeki kemoterapi uygulama sayısı da değişiklik gösterir.

Bir ajanda, beyaz tahta ya da bir akıllı telefon uygulamasıyla randevularınızı takip edin. Günlük kontrol listeleri düzenli kalmanıza fayda sağlayacaktır.

İletişim Bilgileri. Tedavi ekibinizde birçok sağlık profesyoneli bulunmaktadır. Farklı zamanlarda doktorlara, hemşirelere, eczacılara, diyetisyenlere ve fizyoterapistlere ulaşmanız gerekebilir. Mesai dışında ulaşılacak telefon numaraları dâhil olacak şekilde isimleri ve nasıl ulaşılacaklarını gösteren bir liste yapın.

Yan etkiler. Herkesin durumu farklıdır. Kemoterapi sizde yorgunluğa ve mide bulantısına neden olabilir. Bazı kişiler, kemoterapi beyni de denen, az miktarda zihin bulanıklığı yaşayabilir. Bu belirtileri ne zaman yaşadığınızı, ne kadar sürdüğünü ve ne kadar şiddetli yaşandığını içerecek şekilde takibini yapın.

Bu bilgiyi doktorunuzla paylaşın. Onlar, bu sorunları hafifletmenin yollarını bulabilirler. Günlüğünüz, günlük faaliyetlerinizi düzenlemenize yardım etmesi açısından, ne zaman daha iyi hissedeceğinizi önceden belirlemenize fayda sağlayacaktır. Kendi günlük formatınızı oluşturabilir ya da Amerikan Kanser Derneği sitesinden edinilebilecek bir format dâhil olmak üzere, birçok çevrimiçi şablondan birini kullanabilirsiniz.

Yemek ve İlaçlar. Doktorunuz ya da hemşireniz kemoterapi sırasında size iyi gelebilecek ya da kaçınmanız gereken yiyecekler ve içeceklerin bir listesini verecektir. Bunu, yan etkileri azaltabilecek ilaç türlerini gösteren notların yanında, elinizin altında bulundurun.

Sigorta Belgeleri. Belgelerinizin çoğu tedavi ekibi tarafından doldurulması gerekse de size bunların nüshaları verilecektir ve doktorunuzla ya da sigorta şirketiyle takip etmeniz gerekebilir. Bunları bir klasör içinde muhafaza edin.

Onam formları. Bunlar çoğu eyalette yasa zorunluluk değildir, fakat çoğu doktor bunları imzalamanızı isteyecektir. Nüshaları her zaman saklayın.

Her şeyi Bir Yerde Saklayın

Kemoterapi sırasında olmasını isteyeceğiniz en son şey, sizi sakin ve düzenli kılacak belgelerinizi, günlüklerinizi ve listeleri kaybetmenizdir. Her şeyi depolayacak bariz bir yer seçin ve burayı değiştirmeyin; böylece bunlara ihtiyacınız olduğunda bulmanız daha kolay olacaktır.

Bu kadar düzenli olmanın faydasını göreceksiniz. Bu, en önemli konuya odaklanmak için zaman ve enerji bulmanıza yardımcı olacaktır: iyileşmek.