INTERNATIONAL PATIENT

Karaciğer kanseri belirtileri

Karaciğer kanseri  belirti ve semptomları nelerdir?

Çoğu insanda primer karaciğer kanseri erken aşamalarında belirti ve semptom göstermediğinden dolayı riskli grupta bulunan HBV veya HCV ile kronik enfeksiyon geçirmiş kişiler, Siroz hastaları, Belirli kalıtsal karaciğer hastalıkları bulunan kişiler, Karaciğerinde yağ birikmesi bulunanlar, aşırı alkol tüketenler mutlaka erken tanı için tetkikleri düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.

Karaciğer kanseri  belirtilerini göstermeye başladığında aşağıdaki belirtileri göstermeye başlayabilir.

Karaciğer kanseri  belirtileri ve semptomları sonrası ne zaman doktora görünmeli?

Yukarıdaki belirtilerden karaciğer kanseri belirtilerinden bir yada birkaçını  gözlemliyorsanız ve bunlar sizi kaygılandıracak boyutta ise bunların sebebi enfeksiyon gibi başka bir sebepten dolayı da olabilir. En doğru çözüm doktorunuzdan randevu alıp tanı için gerekli tetkikleri yaptırmanızdır.

Karaciğer kanseri nedenleri nelerdir?

Çoğu karaciğer kanseri vakasında sebep olan etmenler tam olarak belirli değildir. Ancak bazı olgularda, sebep bilinir. Örneğin, belirli hepatit virüslerinin kronik enfeksiyonları karaciğer kanserine sebep olabilir.

Karaciğer kanseri, karaciğer hücrelerinin DNA’sında – vücudunuzdaki her kimyasal işlem için talimatlar veren materyal- değişiklikler (mutasyonlar) oluştuğunda meydana gelir. DNA mutasyonları bu talimatlarda değişikliklere sebep olur. Bir sonuç, hücrelerin kontrol dışı büyümeye başlayıp nihayetinde kanserli hücrelerin oluşturduğu kitle olan tümörü oluşturabilmesidir.

Karaciğer kanseri risk faktörleri nelerdir?

Karaciğer kanseri önlemek için neler yapılabilir?

Siroz riskinizi azaltın

Siroz karaciğerin yaralanmasıdır ve karaciğer kanseri riskini artırır. Aşağıdakileri yaparsanız siroz riskinizi azaltabilirsiniz:

Hepatit B aşısı yaptırın

Hem yetişkinler hem de çocuklar için yüzde 90’dan fazla koruma sağlayan hepatit B aşısı ile hepatit B riskinizi azaltabilirsiniz. Aşı, bebekler, yaşlı erişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olanları da içeren hemen herkese yapılabilir.

Hepatit C’yi önleyecek tedbirler alın

Hepatit C aşısı bulunmamaktadır, ancak enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz.