INTERNATIONAL PATIENT

Kansere Yakalandığınızda Nasıl Beslenmelisiniz

Kansere yakalandığınızda ne yediğiniz çok önemlidir. Vücudunuz güçlü kalabilmek için yeterli kaloriye ve besin maddesine ihtiyaç duyar. Fakat hastalık tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında farklı olabilecek ihtiyaç duyduğunuz besinleri almayı zorlaştırabilir. Bazen de hiçbir şey yemek istemeyebilirsiniz.

Diyetinizde büyük değişiklikler yapmanız gerekmez. Size iyi gelecek kolay ve iştah açıcı yemekler için yalnızca birkaç basit tüyo yeterlidir.

Tedavi Öncesi

Daha tedavinize başlamadan önce sağlıklı yemeklere odaklanmaya başlayın. Tedavinin sizi nasıl etkileyeceğini ve ne tür yan etkilere neden olacağını bilemezsiniz. Bu yüzden şimdiden iyi beslenmek iyi bir fikirdir. Kendinizi daha iyi hissetmenize ve vücudunuzun güçlü kalmasında fayda sağlayacaktır.

Aynı zamanda, yemek için herhangi bir şey yapmak istemeyeceğiniz günlere plan yapmak için de iyi bir zaman olacaktır. Buzdolabınızı ve kilerinizi, özellikle çok kısa süreli pişirme gerektiren (ya da hiç gerektirmeyen) sağlıklı yiyeceklerle doldurun. Yemişler, elma püresi, yoğurt, önceden doğranmış sebzeler ve mikrodalgada pişirilecek esmer pirinç ya da diğer tam tahıl ürünleri kolay seçenekler arasındadır. En sevdiğiniz başlangıç yemeklerini de yığın halinde yapıp dondurun.

Aynı zamanda, tedavinizin ilk günleri ya da haftalarında size yemek getirebilecek arkadaşlarınız ve aile bireyleriniz arasında bir sıra oluşturmak isteyebilirsiniz.

Tedavi Sırasında

Kendinizi aç hissedeceğiniz günler olacağı gibi yemek yemenin isteyeceğiniz son şey olacağı günler de olacaktır.

İyi hissettiğiniz günlerde bolca protein ve sağlıklı kalori tüketin. Bu, bedeninizi güçlü kılacak ve tedavinizden kaynaklanan hasarları onarmada yardımcı olacaktır.

Yüksek proteinli gıdalar arasında aşağıdakiler sıralanabilir:

Günde en az iki buçuk bardak meyve ve sebze yemeye çalışın. Koyu yeşil ve koyu sarı sebzeleri ve portakal ve greyfurt gibi narenciye sebzeleri beslenmenize dâhil edin. Bu ve benzeri renkli yiyecekler bol miktarda sağlıklı besin ürünü içerir. Fakat bunları iyice yıkadığınızdan emin olun.

Gün boyu bolca sıvı tüketin. Su, mükemmel bir seçenektir. Taze sıkılmış meyve sularını da deneyin. Vücudunuzun susuzluğa düşmemesi için ihtiyacı olan bol sıvıyı sağlarken aynı zamanda fazladan vitamin sağlar.

Başka bir önemli nokta ise çiğ ya da az pişmiş et, balık veya kümes hayvanı eti tüketmemektir. Pastörize edilmemiş yiyecek ve içecekleri tüketmeyin.

Acıkınca yemek yiyin. Sabah acıkırsanız kahvaltınız en büyük öğününüz olsun. Öğün yerine geçen sıvıları günün daha sonraki saatlerinde iştahınızın kaçması durumunda için. Öğünlerin zor gelmesi halinde gün içinde iki ya da üç büyük öğün yerine beş ya da altı küçük öğün yiyin.

Küçük, sağlıklı atıştırmalıkları da elinizin altında bulundurun. Yoğurt, tahıl gevreği, peynir ve kraker ve çorba iyi seçenekler arasındadır. Kemoterapi alıyorsanız, kür öncesinde biraz atıştırmalık ya da küçük bir öğün almanız mide bulantısını engelleyecektir.

Yan Etkileri Kontrol Altına Alın

Kanser tedavisinin birçok yan etkisi yeterli beslenmeyi güçleştirebilir. Beslenme şekliniz genelde karşılaşılan bazı sorunları atlatmanıza yardımcı olabilir.

Mide Bulantısı/Kusma: Yüksek yağ içeren, aşırı yağla hazırlanmış, baharatlı ya da yoğun kokusu olan yemeklerden kaçının. Kraker ya da kızarmış ekmek gibi kuru yiyecekleri birkaç saatte bir tüketin. Et suyu, sporcu içecekleri ve su gibi berrak sıvıları yudum yudum için.

Ağız ve Boğaz Sorunları. Yaralar, ağrı ya da yutma zorluğu açısından yumuşak gıdalara sadık kalın. Sert ya da batabilecek ve baharatlı ya da asitli yemeklerden kaçının. Ilık (sıcak ya da soğuk olmayan) yiyecekler tüketin. Çorba ve içecekler için pipet kullanın.

İshal ve Kabızlık: İshal durumunda, susuz kalınmaması gerçekten önemlidir. Bolca sıvı için ve tam tahıllar ve sebzeler gibi lif oranı yüksek yiyecekleri azaltın. Kabızlık halinde beslenmenize yavaşça lif oranı daha yüksek yiyecekler ekleyin. Bu sorunu çözmede de bol su içmek önemlidir.

Damak tadının değişmesi: Tedavinin tat alma cisimciğinize eğlenceli etkileri olabilir. Daha önce sevmediğiniz yemekler sonradan hoşunuza gidebilir. Bu yüzden yeni yiyecekler için açık fikirli olun. Zencefil ya da nar gibi ekşi ya da mayhoş tatları sevip sevmediğinizi deneyin. Biberiye, nane ve güveyotu gibi baharatlar diğer yemeklerin tadından hoşlanmanıza yardımcı olabilir.

“Kanser Diyetleri”

Birçok insan kanseri tedavi ettiğini ya da nüksetmesini engellediğini iddia ettikleri “özel” diyetleri övmektedir. Belki vegan, vejeteryan ya da çiğ gıdalarla beslenmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Kanseri tedavi edecek bir diyet yoktur. Ayrıca, vejetaryan beslenme gibi, hiçbir beslenme planının kanserin nüksetme ihtimalini azalttığını gösteren herhangi bir iyi araştırma yoktur.

Yapabileceğiniz en doğru hareket, yağsız protein, meyve, sebze, tam tahıl ve az yağlı süt ürünleri içeren “dengeli bir diyete” bağlı kalmaktır. Şeker, kafein, tuz ve alkol alımınızı sınırlandırın.