INTERNATIONAL PATIENT

Kanserden korunma konusunda endişeli misiniz? Sağlıklı bir beslenme şekli ve düzenli taramalar yaptırma gibi değişiklikler yaparak kanserden korunmaya başlayın.

Kanserden korunma konusunda muhtemelen birbiri ile çelişen raporlar görmüşsünüzdür. Bazen bir çalışmada veya haberde önerilen spesifik kanser önleme ipucuna başka birinde karşı çıkılmaktadır.

Pek çok vakada, kanserden korunma hakkında bilinen şeyler hala değişim halindedir. Bununla birlikte, kansere yakalanma olasılığınızın yaşam tarzınızla ilgili seçimleriniz tarafından etkilenebileceği kabul edilmektedir.

Bu nedenle kanserden korunma konusunda endişeleriniz varsa, bazı basit yaşam tarzı değişikliklerinin büyük bir fark yaratabileceği gerçeği sizi rahatlatabilir. Bu yedi kanser önleme ipucuna bir bakın

Tütün ürünleri kullanmayın.

Herhangi bir tür tütün kullanmak sizin yolunuzu kanserle çakıştırır. Sigara; akciğer, ağız, boğaz, gırtlak, pankreas, mesane, rahim ağzı ve böbrek kanseri gibi birçok kanser türüyle ilişkilendirilmiştir. Tütün çiğnemek ağız boşluğu ve pankreas kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Tütün kullanmasanız bile, pasif sigara dumanına maruz kalmak akciğer kanseri riskinizi artırabilir.

Tütünden kaçınmak veya bırakmaya karar vermek, verebileceğiniz en önemli sağlık kararlarından biridir. Ayrıca kanserden korunmanın da en önemli parçasıdır. Tütünü bırakmak için yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuzdan sigara bırakma ürünleri ve bırakma ile ilgili diğer stratejileri öğrenin.

Sağlıklı bir beslenme şekli edinin

Markete gittiğinizde ve yemek yerken sağlıklı seçimler yapmak kanserden korunmayı garanti edemese de, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu önerileri göz önünde bulundurun:

İlaveten, sızma zeytinyağı ve karışık çerezlerle destekli Akdeniz tipi beslenme düzeni takip eden kadınların meme kanseri riski azalabilmektedir. Akdeniz tipi beslenme çoğunlukla meyve ve sebzeler, tahıllar, baklagiller ve çerez gibi bitki esaslı gıdalar üzerine odaklanmaktadır. Akdeniz tipi beslenmeyi seçenler, zeytinyağını tereyağına ve balığı kırmızı ete tercih ederler.

Sağlıklı bir kiloda kalın ve fiziksel olarak aktif olun.

Sağlıklı bir kilonun korunması göğüs, prostat, akciğer, kolon ve böbrek kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltabilir.

Fiziksel aktivite de faydalıdır. Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olmasına ilaveten fiziksel aktivite kendi başına meme kanseri ve kolon kanseri riskini düşürebilir.

Herhangi bir miktarda fiziksel faaliyete katılan erişkinler bazı sağlık faydaları kazanır. Fakat sağlığınıza önemli fayda sağlamak için, haftada en az 150 dakika ılımlı aerobik aktivite veya haftada 75 dakika kuvvetli aerobik fiziksel aktivite yapmaya çalışın. Ilımlı ve kuvvetli aktivitenin bir karışımını da yapabilirsiniz. Genel hedef olarak, günlük rutininize en az 30 dakikalık, daha fazlasını yapabiliyorsanız daha iyi, fiziksel aktiviteyi dahil edin.

Kendinizi fazla güneşten koruyun

Deri kanseri en yaygın ve en korunabilir kanser türlerinden biridir. Şu ipuçlarını deneyin:

Aşılanın

Kanser korunması belli viral enfeksiyonlardan korunmayı içerir. Aşağıdaki aşılanma seçeneklerini doktorunuzla konuşun:

Riskli davranışlardan kaçının

Başka etkili bir kanserden korunma taktiği, kanser riskini artırabilecek enfeksiyonlara yol açabilecek riskli davranışlardan kaçınmaktır. Örneğin:

Düzenli olarak tıbbi bakım alın

Cilt, kolon, rahim ağzı ve meme kanseri gibi çeşitli kanserler için düzenli aralıklarla yapılan elle muayene ve taramalar kanseri erken keşfetme şansınızı artırabilir; bu ise tedavinin başarılı olmasının en muhtemel olduğu dönemdir . Doktorunuzdan sizin için en iyi kanser taraması programı hakkında bilgi isteyin.

Bugünden başlayarak, kanserden korunmayı ellerinize alın. Ödüllerini ömrünüz boyunca toplayacaksınız.