anne-baba-kanser-olunca-cocuklara-nediyecegiz

Kanser Tedavisi Nedir?

Kanser tedavisi; kanseri tedavi etmek, küçültmek veya gelişimini durdurmak amacıyla cerrahi, radyasyon, ilaçlar ve diğer tedavilerin kullanılmasıdır. Birçok kanser tedavisi bulunur. Bireysel durumunuza bağlı olarak bir tedavi veya kombine tedaviler alabilirsiniz.

Kanser Tedavisinin Amacı Nedir?

Kanser tedavisinin amacı normal yaşam süresince yaşamanıza izin verecek bir iyileşme elde etmektir. Bu özel durumunuza bağlı olarak mümkün olabilir veya olmayabilir. Eğer iyileşme mümkün değilse, tedaviler mümkün olan en uzun ömrü, belirtiler olmadan yaşamanıza izin verecek şekilde kanseri küçültmek veya büyümesini yavaşlatmak üzere kullanılabilir.

Kanser tedavileri şu şekillerde kullanılabilir:

 • Birincil (primer) tedavi. Primer tedavinin amacı tüm kanser hücrelerini öldürerek kanseri vücudunuzdan tamamıyla çıkarmaktır.

Herhangi bir kanser tedavisi primer tedavi olarak kullanılabilir ancak birçok kanser türü için en yaygın primer tedavi cerrahidir. Eğer kanseriniz radyoterapi veya kemoterapiye özel olarak hassas ise bunlardan birini primer tedavi olarak alabilirsiniz.

 • Adjuvant (koruyucu) tedavi. Adjuvant tedavinin amacı kanserin tekrarlama riskini azaltmak amacı ile primer tedavi sonrası kalan kanser hücrelerinin öldürülmesidir.

Herhangi bir kanser tedavisi adjuvant tedavi olarak kullanılabilir. Yaygın adjuvant tedaviler kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavisidir.

Neoadjuvant tedavi de benzerdir ancak primer tedaviden önce, tedavinin daha kolay ve daha etkili olması amacı ile kullanılır.

 • Palyatif tedavi. Palyatif tedaviler tedavinin yan etkilerini veya kanser kaynaklı belirti ve bulguları hafifletmeye yardımcı olabilir. Cerrahi, radyasyon, kemoterapi ve hormon terapisi belirtileri hafifletmek için kullanılabilir. Diğer ilaçlar ağrı ve nefes darlığı gibi belirtilere iyi gelebilir.

Palyatif tedavi, kanseri iyileştirmeye yönelik diğer tedaviler ile aynı zamanda uygulanabilir.

Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok kanser tedavisi mevcuttur. Sizin tedavi seçenekleriniz kanserin türü ve evresi, genel sağlık durumunuz ve kişisel tercihleriniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Doktorunuz ile birlikte her tedavinin yararlarını ve risklerini tartarak hangi tedavinin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Kanser tedavisi seçenekleri şunlardır:

 • Cerrahinin amacı kanseri mümkün olan en fazla miktarı alacak şekilde çıkarmaktır.
 • Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır.
 • Radyoterapi kanser hücrelerini öldürmek için X-Ray veya proton gibi yüksek enerjili ışınları kullanır. Radyoterapi vücudunuzun dışındaki bir makineden gelebilir (eksternal ışın radyasyonu) veya vücut içinde konumlandırılabilir (brakiterapi).
 • Kemik iliği nakli. Kemik iliği, kan kök hücrelerinden kan hücrelerinin yapıldığı, kemik içindeki maddedir. Kemik iliği nakli -kök hücre nakli olarak da bilinir- kendi kemik iliği kök hücrelerinizi veya bir vericiden alınanları kullanabilir.

Kemik iliği nakli doktorunuzun kanser tedavisi için daha yüksek dozlarda kemoterapi kullanmasına izin verir. Ayrıca hasarlı kemik iliğinin yerini doldurmak için de kullanılabilir.

 • İmmünoterapi. İmmünoterapi -biyolojik terapi olarak da bilinir- kanserle savaşmak için vücudun bağışıklık sistemini kullanır. Kanser vücutta kontrolsüz hayatta kalabilir çünkü bağışıklık sistemi onun davetsiz misafir olduğunu fark etmez. İmmünoterapi bağışıklık sisteminin kanseri görmesine ve ona saldırmasına yardım edebilir.
 • Hormon tedavisi. Bazı kanser türleri vücuttaki hormonlardan beslenir. Bunun örnekleri meme kanseri ve prostat kanseridir. Bu hormonları vücuttan almak veya etkilerini engellemek kanser hücrelerinin büyümesini durdurabilir.
 • Hedeflenmiş ilaç tedavisi. Hedeflenmiş ilaç tedavisi kanser hücrelerinin yaşamını sürdürmesine izin veren özel anormalliklere odaklanır.
 • Kriyoablasyon (dondurma). Bu tedavi kanser hücrelerini soğuk ile öldürür. Kriyoablasyon esnasında ince, değnek benzeri bir iğne (kriyoprob) deriden direkt kanserli tümör içerisine girer. Dokuyu dondurmak amacı ile kriyoprob içerisine bir gaz pompalanır. Sonrasında dokunun çözülmesine izin verilir. Kanser hücrelerini öldürmek amacı ile bu donma ve çözülme işlemi bir tedavi seansında birkaç kez tekrarlanır.
 • Radyofrekans ablasyon tedavisi. Bu tedavi kanser hücrelerini ısıtmak amacı ile elektrik enerjisi kullanır ve hücrelerin ölümüne sebep olur. Radyofrekans ablasyon tedavisi esnasında doktor, ince bir iğnenin ciltten veya bir kesi aracılığı ile kanser hücresi içine ilerlemesini sağlar. Yüksek frekanslı enerji iğneden geçer ve çevre dokunun ısınmasına sebep olarak yakın hücreleri öldürür.
 • Klinik denemeler. Klinik denemeler, kanser tedavisinde yeni yolları inceleyen çalışmalardır. Binlerce klinik kanser denemesi çalışma halindedir.

Kanser türünüze bağlı olarak farklı tedaviler de mevcut olabilir.

Online Randevu
Doktorunuza Sorun
Online Randevu formunu doldurun, hasta temsilcilerimiz sizleri arasın. Randevunuzu beraber planlayalım.
Aşağıdaki form yardımıyla uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Max: 2MB

crossmenuchevron-downarrow-left