INTERNATIONAL PATIENT

anne-baba-kanser-olunca-cocuklara-nediyecegiz

Kanser Tedavisi Nedir?

Kanser tedavisi; kanseri tedavi etmek, küçültmek veya gelişimini durdurmak amacıyla cerrahi, radyasyon, ilaçlar ve diğer tedavilerin kullanılmasıdır. Birçok kanser tedavisi bulunur. Bireysel durumunuza bağlı olarak bir tedavi veya kombine tedaviler alabilirsiniz.

Kanser Tedavisinin Amacı Nedir?

Kanser tedavisinin amacı normal yaşam süresince yaşamanıza izin verecek bir iyileşme elde etmektir. Bu özel durumunuza bağlı olarak mümkün olabilir veya olmayabilir. Eğer iyileşme mümkün değilse, tedaviler mümkün olan en uzun ömrü, belirtiler olmadan yaşamanıza izin verecek şekilde kanseri küçültmek veya büyümesini yavaşlatmak üzere kullanılabilir.

Kanser tedavileri şu şekillerde kullanılabilir:

Herhangi bir kanser tedavisi primer tedavi olarak kullanılabilir ancak birçok kanser türü için en yaygın primer tedavi cerrahidir. Eğer kanseriniz radyoterapi veya kemoterapiye özel olarak hassas ise bunlardan birini primer tedavi olarak alabilirsiniz.

Herhangi bir kanser tedavisi adjuvant tedavi olarak kullanılabilir. Yaygın adjuvant tedaviler kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavisidir.

Neoadjuvant tedavi de benzerdir ancak primer tedaviden önce, tedavinin daha kolay ve daha etkili olması amacı ile kullanılır.

Palyatif tedavi, kanseri iyileştirmeye yönelik diğer tedaviler ile aynı zamanda uygulanabilir.

Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok kanser tedavisi mevcuttur. Sizin tedavi seçenekleriniz kanserin türü ve evresi, genel sağlık durumunuz ve kişisel tercihleriniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Doktorunuz ile birlikte her tedavinin yararlarını ve risklerini tartarak hangi tedavinin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Kanser tedavisi seçenekleri şunlardır:

Kemik iliği nakli doktorunuzun kanser tedavisi için daha yüksek dozlarda kemoterapi kullanmasına izin verir. Ayrıca hasarlı kemik iliğinin yerini doldurmak için de kullanılabilir.

Kanser türünüze bağlı olarak farklı tedaviler de mevcut olabilir.