INTERNATIONAL PATIENT

Sağ kalım oranları sıklıkla hastalığa yakalanmış yüksek sayıdaki erkeğin geçmişteki sonuçlarını esas almaktadır, ancak herhangi bir belirli erkekte neler olacağını öngöremezler. Hatırlanması gereken bir dizi kısıtlama bulunmaktadır:

Doktorunuz, sizdeki rahatsızlığın tüm detaylarına vakıf olduğundan, bu rakamların sizin için neler ifade ettiğini size açıklayabilir.

prostat kanseri

Prostat kanserinde sağ kalım oranları

En güncel verilere göre, prostat kanserinin tüm evreleri dahil edildiğinde:

5 yıllık sağ kalım oranlarının 5 yıldan uzun bir süre önce tanısı konulup tedavi edilmiş erkekleri esas aldığı gibi 10 yıllık sağ kalım oranlarının da 10 yıldan daha uzun bir süre öncesi tanısı konulmuş erkekleri esas aldığı (ve 15 yıllık sağ kalım oranlarının en az 15 yıl önce tanısı konulmuş erkekleri esas aldığı) hatırda tutulmalıdır.

Evreye göre sağ kalım oranları

Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI), farklı kanser türlerine ait sağ kalım istatistikleri için SEER veri tabanı adı verilen büyük bir ulusal veri tabanı tutmaktadır. SEER veritabanı, kanserleri AJCC evresine göre gruplandırmayıp kanserleri lokal, bölgesel ve uzak evrelerine göre gruplandırır.

Bu sağ kalım oranlarının sadece tahmin olup herhangi bir erkekte neler yaşanacağını öngörmediği unutulmamalıdır. Bu istatistiklerin kafa karıştırıcı olduğunu ve sizi ilave sorulara yöneltebileceğini anlıyoruz. Durumunuzu daha iyi anlamak için doktorunuzla konuşun.