INTERNATIONAL PATIENT

Kanser Ağrısı Nasıl Giderilir?

Ağrıyla İlgili Az Bilinen Gerçekler

Kanser ağrısı ve diğer ağrı tipleri kontrol edilebilir ve ölçülebilirdir. Ağrının başarıyla tedavi edilebilmesi için etkin iletişim şarttır.

Ağrının kontrol altına alınmasında hasta, sağlık personeliyle birlikte çalışmalı ve onlarla diyalog halinde olmalıdır.

Kanser Ağrısı

Kanser Ağrısı Nedir?

Üç çeşit ağrı tipi vardır

Viseral ağrı tipi: Organdaki kanser sonrası oluşan doku hasarı, organda sızlamaya benzer keski bir ağrı ortyaya çıkartır.

Somatik ağrı: Daha çok sinir liflerinde oluşan, ani şekilde başlayan zonklamaya benzer bir ağrı tipidir.

Nöropatik Ağrı: Tıpta Nöropatik ağrı diğer bir deyişle ise sinir ağrısı denen ağrı biçimi, sinir hücrelerinin kendisinde yaşanan hasardan kaynaklı bir hasar çeşididir.

Ağrı ile bilgi edinmek çok önemli

Bilgi edinmenin ilk adımı, doktor ve hemşireniz size, ağrınız hakkında soru sormak isteyebilir. Örneğin size, ağrınızın nerede olduğunu sorabilirler. Ayrıca ağrınızın ne kadar şiddetli olduğunu da sorabilirler. Ağrıyı ölçmenin yolu, 0 ve 10 arası bir ağrı derecelendirme ölçeği oluşturarak, bu aralık içinden ağrınızı en iyi şekilde nitelendirecek uygun sayıyı seçmektir. ‘’0’’ ağrınız yok demektir, ‘’10’’ ise dayanamayacağınız kadar çok ağrınız olduğu anlamına gelmektedir.

Kanser ağrısında kullanılan ilaçlar

Kanser ağrıları, ağız yoluyla alınan ilaçlar ile tedavi edilebilir. Ağrı ilaçları üç gruba ayrılır:  Birinci grup hafif ağrılar içindir. Aspirin gibi ilaçlar bu gruba aittir. İkinci grup ilaçlar daha şiddetli ağrılar içindir. Bunlara uyuşturucu ya da morfin türevi ilaçlar dendiğini duymuş olabilirsiniz. Üçüncü grup ilaçlar ise genellikle diğer tıbbi sorunları tedavi etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda kanser ağrılarında da tedavi amaçlı kullanılabilirler.

kanser ağrısı tedavi yöntemleri

Ağrı tedavisinde kullanılan ilaçların hakkında hatırlanması gereken şeyler nelerdir?

Eğer ağız yoluyla ilaç almanız mümkün değilse, ilaçları almanın farklı yolları da mevcuttur. Bu farklı yollar:

Onkolojik hastalıkların ağrı tedavisinde kullanılan diğer yöntemler

Radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler bazı tümörlerde küçülme yaparken ağrıyı da azaltabilir. İlaç kullanımı içermeyen diğer bazı basit tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlar, müzik dinlemek, sırt masajı yaptırmak, sıcak banyo yapmak veya televizyon izlemek gibi keyifli aktiviteler olabilir.