INTERNATIONAL PATIENT

Jinekolojik kanserler dediğimizde aklımıza ilk gelen kanserler, rahim yani endometriyum, rahim ağzı yani serviks ve yumurtalık yani over kanserleri. Daha nadir gördüğümüz ve daha ileri yaş grubunda karşımıza çıkan kadınların dış genital organlarından kaynaklı vulva ve vajen kanserleri de gene jinekolojik kanserler arasında yerini almakta.

Diğer Bir Adıyla Serviks Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu hasta grubu içerisinde sıklıkla gördüğümüz rahim ve rahim ağzı kanserlerinde karşımıza çıkan en sık yakınma rahim kanserlerinde özellikle menopoz sonrası herhangi bir sebep olmaksızın vajinal kanama yani hazneden gelen kanama, Rahim ağzı kanserlerinde ise özellikle cinsel birleşme sonrasında kanama yakınması, bu hasta gruplarında şikayet ile başvuran hastanın muayenesi tamamlandıktan sonra şüphe arz eden herhangi bir kitle var ise bu kitleden biyopsi sonrası patolojik olarak kanser tanısı olan hastalarda sonrasında klinik ve radyolojik tetkiklerin tamamlanmasıyla bu hastaların evrelemesi gerçekleşmekte. Her kanserin evresi birbirinden farklı olmakla birlikte genel olarak söyleyebileceğimiz evrenin 1’den 4’e kadar olduğu. Özellikle evre 1 ve 2 kanserlerde bunlar erken evre kanserler ve evre 3 ve evre 4 kanserlerde ve jinekolojik kanserlerde de geçerli olmak kaydıyla bu kural daha ileriye lenf nodlarına sıçramış ve uzak organlara yayılmış hastalıktan bahsetmekteyiz.

Erken evrelerde özellikle vajinal kanserlerde cerrahinin yeri oldukça sık karşımıza çıkar ve cerrahi değerlendirme sonrası ana patoloji raporunda eğer ek tedaviler gerekiyorsa bu ek tedavilerde radyoterapi ve kemoterapi olarak hastalara önerilmektedir.