INTERNATIONAL PATIENT

İşaretli Lökosit Kemik Sintigrafisi Nedir?

İşaretli lökosit kemik sintigrafisi, enfeksiyon veya iltihaplanma gibi durumlarda vücutta bulunan lenf nodlarının işaretlenmesi için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir.

Türkiye’de çok az merkezde çekimi yapılan işaretli lökosit sintigrafisi ile  enfeksiyon odaklarının tespiti  doğru  şekilde yapılmaktadır.  Bu inceleme ile genelde,  sebebi bilinmeyen ateş, kemik ve yumuşak doku enfeksiyonları, protez enfeksiyonu, vücutta bulunan metalik implantların etrafındaki enfeksiyon odaklarının tespiti gibi geniş bir amaç için kullanılmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin:

işaretli-lökosit-sintigrafisi

İşaretli Lökosit Kemik Sintigrafisi Nasıl Yapılır?

İşaretli lökosit sintigrafisi Merkezimizde Nükleer  Tıp Uzmanı Prof. Dr. Metin Halaç yönetiminde konusunda uzman teknikerler  tarafından yapılmaktadır. Genellikle bu işlem için hastalarımızın azami olarak 4-5 saat ayırmaları gerekir. Oldukça yetkinlik gerektiren bu tetkikin prosedürü aşağıdaki şu adımları içerir:

  1. Hastadan kan örneği alınması: Hastanın kanından beyaz kan hücreleri özel cihazlar ile ayrıştırılır.

  2. İzotop ile işaretlenme: Beyaz kan hücreleri,  radyoaktif bir izotopla işaretlenir.

  3. İşaretli hücrelerin geri enjeksiyonu: İşaretli beyaz kan hücreleri, hastaya geri enjekte edilir. Bu işlem genellikle kol veya el yoluyla yapılır.

  4. Görüntüleme: İşaretli hücreler, belirli bir süre sonra lenf sistemi boyunca dolaşır ve enfekte olmuş veya iltihaplı lenf nodlarına yerleşir. Daha sonra bir gamma kamera kullanılarak lenf nodlarındaki radyoaktivite görüntülenir.

İşaretli Lökosit Kemik Sintigrafisi Ne İçin Yapılır?

Bu inceleme lenf nodlarının enfeksiyon veya iltihaplanma gibi patolojik değişikliklerini tespit etmek için kullanılır. İşaretli lökosit sintigrafisi, özellikle kronik enfeksiyonlar, abseler veya bazı kanserlerin (örneğin lenfoma) teşhisinde ve takibinde yardımcı bir araç olarak kullanılır. 

İşaretli Lökosit Kemik Sintigrafisi Kimlere Yapılır?

Bu tetkik ile  sebebi bilinmeyen ateşten, kemik ve yumuşak doku enfeksiyonları, protez enfeksiyonu, metalik implantlar etrafındaki enfeksiyon odaklarının tespitine kadar geniş bir hasta grubunda kullanılmaktadır.

İşaretli Lökosit Kemik Sintigrafisi Fiyatları?

Lökosit Kemik sintigrafisi fiyatları için kurumumuz çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Tetkik ile ilgili her türlü sorularınıza  bizlere sorabilirsiniz. Tüm özel sağlık sigortaları, SGK ve ücretli fiyatları için detaylı  bilgi alabilirsiniz. Anlaşmaları kurumlarımız listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Doktorunuza Soru Sorun