INTERNATIONAL PATIENT

Deri biyopsisi nedir ve neden yapılır?

Cilt biyopsisi, doktorların ciltteki küçük duyu sinirlerini incelemesine olanak tanıyan kolay ve minimal invaziv bir işlemdir. Bu sinirler ağrı ve sıcaklık hakkında bilgi iletir. Bu tür sinirler genellikle belirli türdeki periferik sinir hasarına (nöropatiler) dahil olur. Test, doktorların sinirleri bulmasını ve kaç tane olduğunu ve sağlıklı olup olmadıklarını görmelerini sağlar. Genel olarak, sinirler hasar gördüğünde, mikroskop altında bir takım sinirler anormal olarak ortaya çıkar.

Deri biyopsisi nasıl yapılır?

Bir cilt biyopsisi, yaklaşık 10 ila 15 dakika süren çok basit bir ayakta tedavi prosedürüdür. Sinirleri inceleyen bu tip cilt biyopsisi tipik olarak bacakta üç yerde yapılır: dış ayak bileğinin üstünde, dış dizin üstünde ve dış uyluğun üstünde.

  • İlk olarak, alanlar antiseptik bir solüsyonla iyice temizlenir.
  • Biyopsi alınacak bölgeyi uyuşturmak için küçük bir lokal anestezik (lidokain) enjeksiyonu kullanılır. Bu bir arı sokması gibi hissedebilir ve sadece birkaç saniye sürer. Daha sonra cilt uyuşukluk açısından kontrol edilir.
  • Küçük bir deri örneğini çıkarmak için biyopsi zımbası adı verilen bir alet kullanılır.
  • Son olarak, biyopsi bölgelerini kapatmak için bandaj pansumanları kullanılır. Genel olarak, cilt dikişe gerek kalmadan bir ila iki hafta içinde kolayca iyileşir. Kanama veya enfeksiyon riski son derece düşüktür.

Biyopsinin kendisi zarar vermez, ancak biyopsiden önce lokal anestezik iğnesi almak genellikle birkaç saniye süren hafif bir batma hissine neden olur. Biyopsiden sonra cilt birkaç gün içinde hızla iyileşir ve iyileşme bölgesi neredeyse hiçbir zaman rahatsız edici veya ağrılı olmaz.

Cilt Biyopsi

Cilt biyopsisinden sonra ne yapılmalı?

  1. Pansumanları 24 saat biyopsi bölgelerinde tutun. 24 saat sonra pansumanlarla duş alabilir, ardından çıkarabilirsiniz. Bir kabuk oluşana kadar biyopsi bölgelerini her gün yapışkan bir bandajla örtün, ardından alanları havaya açık bırakın. Oluşan kabukları çıkarmayın.
  2. Duş alabilirsiniz, ancak işlemden sonra 7 gün boyunca küvet banyosu yapmayın, jakuziye girmeyin veya yüzmeyin.
  3. Kanama olursa, temiz bir gazlı bez parçası kullanarak 2 dakika boyunca sert bir baskı uygulayın.
  4. Cilt biyopsisi bölgelerinin çevresinde başlangıçta hafif kızarıklık olabilir.

SONUÇLAR VE TAKIP

Biyopsi yerinde nelere dikkat etmeliyim?

Biyopsiden önce, iyileşen biyopsi bölgesinin bakımı hakkında ayrıntılı talimatlar alacaksınız. Biyopsinin iyileşmesi ve kapanması genellikle yaklaşık bir hafta sürer. Biyopsi bölgesinin kızarıklığı birkaç hafta veya ay içinde yavaş yavaş kaybolacaktır. Sizi sevk eden doktor sonuçları alacaktır.

 

Doktorunuza Soru Sorun