INTERNATIONAL PATIENT

Beyinde Arteriyovenöz Malformasyon (AVM) Belirtileri Nelerdir?

Beyinde arteriyovenöz malformasyon (AVM) beyin damar yumağı belirtileri nelerdir?

Beyinde arteriyovenöz malformasyon (AVM) belirtileri,  Beyin damar yumağı (AVM) yırtılıp beyinde kanamayla (hemoraji) sonuçlanana dek herhangi bir bulgu veya belirtiye neden olmayabilir. Kanama, tüm beyin AVM’lerinin yaklaşık yarısındaki ilk bulgudur.

Ancak, beyinde arteriyovenöz malformasyon (AVM) bulunan bazı kişiler AVM ile ilişkili kanama dışındaki belirti ve bulguları yaşayabilmektedir.

Kanamanın bulunmadığı kişilerde, beyindeki AVM’nin belirti ve bulguları aşağıdakileri içerebilir:

  • Nöbetler
  • Baş ağrısı veya başın tek bir alanında ağrı
  • Vücudun bir alanında kas zayıflığı veya uyuşma

Bazı kişiler, aşağıdakiler dahil olmak üzere, Beyin yumağı (AVM)’nin yerine bağlı olarak daha ciddi nörolojik bulgu ve belirtileri yaşayabilirler:

  • Şiddetli başağrısı
  • Zayıflık, uyuşma veya paraliz
  • Görme kaybı
  • Konuşma güçlüğü
  • Konfüzyon veya diğer insanları anlayamama
  • Şiddetli sarsaklık

Beyinde arteriyovenöz malformasyon (AVM) belirtileri ne zaman başlar?

Beyinde arteriyovenöz malformasyon belirtileri herhangi bir yaşta başlayabilir, ancak çoğunluk 10 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Beyindeki AVM’ler zamanla beyin dokusuna hasar verebilirler. Etkileri giderek birikir ve sıklıkla erken erişkinlikte belirtilere neden olurlar.

Bununla birlikte, orta yaşlara ulaştığınızda beyin AVM’leri stabil kalma eğilimindedirler ve belirtilere yol açma olasılıkları daha düşüktür.

Bazı hamile kadınlarda kan hacmi ve kan basıncındaki değişiklikler nedeniyle belirtiler ağırlaşabilir.

Beyindeki AVM’nin şiddetli türü olan Galen veni defekti doğumdan hemen sonra veya kısa sürenin ardından ortaya çıkan belirtiler ve bulgulara neden olurlar. Beyindeki AVM’nin bu türünde etkilenen ana kan damarı beyinde sıvı birikmesine ve kafanın şişmesine neden olabilir. Belirtileri ve bulguları içerisinde saçlı derideki genişlemiş toplar damarların görünür hale gelmesi, nöbetler, fiziksel olarak gelişememe ve konjestif kalp yetmezliği bulunmaktadır.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Nöbetler, baş ağrıları veya diğer belirtiler gibi beyindeki AVM’nin belirti ve bulgularını fark ederseniz derhal tıbbi yardım isteyin. Kanayan beyin AVM’si yaşamı tehdit eder ve acil tıbbi yardım gerektirir.

Doktorunuza Soru Sorun