INTERNATIONAL PATIENT

Bademcik (tonsil) kanser hakkında bilmeniz gerekenler.

Bademcik (tonsil) kanser nedir?

Bademcik kanseri tonsil, bademcikteki hücrelerde başlayan bir kanser türüdür. Bademcikler, ağzın arkasında bulunan oval şekilli iki yapıdır ve vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar.

Bademcik kanseri yutma güçlüğüne ve boğazınızda bir şey takılmış gibi hissetmenize sebep olabilir. Sıklıkla dil veya lenf düğümleri gibi çevre dokulara yayıldığında, hastalığın geç döneminde tanı alır.

Bademcik kanserinin tedavisi genellikle kanserin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Bazı vakalarda ayrıca radyoterapi ve kemoterapi de önerilir.

Belirtileri

Bademcik kanserinin belirtileri yutma zorluğu ve boğazda bir şey takılmış hissidir. Kanser; ağzın arkasında bulunan, oval şekilli, tonsil (bademcik) olarak adlandırılan iki yapıda anormal hücreler oluştuğunda görülür.

Tanı yöntemleri

Bademcik kanserinin tanısı ağız ve boğazın muayenesi ile başlayabilir. Bu kanser boğazın arkasında bulunan, oval şekilli, tonsil (bademcik) olarak adlandırılan yapılarda anormal hücreler oluştuğunda gözlenir. Doktorunuz şişlikler açısından boğazınızı muayene edip, bir ayna ve ışık ile ağız içini inceleyebilir. Eğer anormal bir bölge bulunursa test yapılmak üzere hücre örneği alınabilir. Ayrıca BT, MRI ve PET gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir.

Tedavi yöntemleri

Bademcik kanserinin tedavisi, kanserin çıkarılması amaçlı bir operasyon olabilir. Bu kanser boğazın arkasında bulunan, oval şekilli, tonsil (bademcik) olarak adlandırılan yapılarda anormal hücreler oluştuğunda gözlenir. Cerrahlar küçük kanserlere ağızdan ulaşabilir. Daha büyük kanserler ise boğazda bir kesi yapılmasını gerektirebilir. Diğer tedavi seçenekleri güçlü ışınların kullanıldığı radyoterapi veya güçlü ilaçların kullanıldığı kemoterapiden oluşabilir.

Doktorunuza Soru Sorun