INTERNATIONAL PATIENT

Bilinmeyenleri ile Astrositoma

Astrositoma nedir?

Astrositoma beyin veya omurilikte görülen bir kanser türüdür. Sinir hücrelerine destek sağlayan astrosit isimli hücrelerde başlar.

Astrositomanın belirti ve bulguları nelerdir?

Beyindeki tümörün konumuna göre değişiklik gösterir. Beyinde oluşan astrositomalar nöbet, baş ağrısı ve bulantıya sebep olabilir. Omurilikte oluşan astrositomalar, büyüyen tümörden etkilenen bölgede zayıflık ve fonksiyon kaybına sebep olabilir.

Astrositoma yavaş büyüyen bir tümör veya hızlı büyüyen agresif bir tümör olabilir. Astrositomanın derecesi hastalığın ilerleyişini ve tedavi seçeneklerini belirler.

Astrositoma tanısı nasıl yapılır?

Astrositoma tanısında kullanılan test ve yöntemler:

  • Nörolojik muayene. Nörolojik muayene sırasında doktorunuz size belirti ve bulguları soracaktır. Görüş, duyma, denge, koordinasyon, kuvvet ve reflekslerinizi kontrol edebilir. Bu konulardan bir veya daha fazlasında sorun olması, beyninizin bir beyin tümörü tarafından etkilenmiş kısmı hakkında ipucu olabilir.
  • Görüntüleme yöntemleri. Görüntüleme yöntemleri doktorunuzun beyin tümörünün konumunu ve boyutunu tespit etmesine yardımcı olabilir. Beyin tümörlerinin tanısında genellikle MR kullanılır ve bazen fonksiyonel MR veya manyetik rezonans spektroskopisi gibi özelleşmiş MR görüntülemeleri ile birlikte kullanılabilir.

Diğer görüntüleme yöntemleri BT ve pozitron emisyon tomografisi (PET) olabilir.

İlgili yazı: PET/CT nedir?

  • Test amaçlı doku örneği çıkarılması (Biyopsi). Astrositomanın çıkarılması amaçlı biyopsi, özel durumunuz ve tümörün konumuna göre cerrahi öncesi veya cerrahi sırasında bir iğne yardımı ile yapılabilir. Şüpheli doku örneği laboratuvarda hücre tipleri ve agresiflikleri açısından incelenir.

Tümör hücrelerine özel testler doktorunuza hücrelerin sonradan kazandığı mutasyon tiplerini söyleyebilir. Bu sayede doktorunuz hastalığın ilerleyişi hakkında ipucu edinir ve tedavi seçeneklerini yönlendirir.

Astrositoma tedavi yöntemleri nelerdir?

  • Astrositomanın çıkarılması amaçlı cerrahi. Beyin cerrahınız astrositomayı mümkün olan en fazla haliyle çıkarmaya çalışır. Amaç kanserin tamamen çıkarılmasıdır ancak bazen astrositoma hassas beyin dokusuna yakın yerleşerek bu işlemi çok riskli hale getirebilir. Kanserin kısmen çıkarılması dahi belirti ve bulgularınızı hafifletebilir.

Bazı hastalar için gerekli tek tedavi cerrahi olabilir. Diğerlerinde ise tekrarlayabilecek hücreleri öldürmek ve kanserin yenileme riskini azaltmak amacıyla ek tedaviler önerilebilir.

  • Radyoterapi kanser hücrelerini öldürmek için X-ray veya protonlar gibi yüksek enerjili ışınları kullanır. Radyoterapi sırasında siz bir masada uzanırken etrafınızda hareket eden bir cihaz beyninizdeki belirli noktalara ışınları yöneltir.

Kanser tamamen çıkarılamadıysa veya kanserin yenileme riski artmışsa cerrahi sonrası radyoterapi önerilebilir. Agresif kanserlerde radyasyon sıklıkla kemoterapi ile birlikte verilir. Cerrahi için uygun olmayan hastalarda kemoterapi ve radyoterapi ilk tedavi olarak kullanılabilir.

  • Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçları kullanır. Kemoterapi ilaçları hap formunda veya kolunuzdaki bir damar içine olacak şekilde alınabilir. Belirli durumlarda, halkasal bir kemoterapi ilacı kapsülü beyine yerleştirilebilir ve yavaşça çözünerek ilacı salgılar.

Kemoterapi genellikle cerrahi sonrası tekrarlayabilecek kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Şiddetli kanserlerde radyoterapi ile verilebilir.

  • Klinik denemeler. Klinik denemeler yeni tedavi çalışmalarıdır. Bu çalışmalar size güncel tedavi seçeneklerini deneme şansı verir ancak yan etkilerinin riski bilinemeyebilir. Doktorunuza bir klinik denemeye uygun olup olmadığınızı sorun.
  • Destekleyici (palyatif) bakım. Palyatif bakım ciddi bir hastalığın ağrı veya diğer semptomlarını rahatlatmaya odaklanan özelleşmiş bir tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları devam eden tedavinizi tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak amacıyla siz, aileniz ve diğer doktorlar ile çalışır. Palyatif bakım cerrahi, kemoterapi veya radyoterapi gibi diğer şiddetli tedaviler ile birlikte uygulanabilir.

Doktorunuza Soru Sorun